| deeadpxx a întrebat:

Hey TPU...m-am gandit sa va cer sfatul,dar va rog frumos sa nu ma certati,adica daca aveti ganduri rele nu le scrieti,sunt destul de deprimata, sunt in clasa a 9 si de obicei invatam ft bine doar ca acum ma gandeam sa ies si eu cu fetele mai "populare" si ele erau mai rele la invatatura si m-au tras in jos iar eu ca PROASTA m-am dus dupa ele, si din pacate, am ramas repetenta mai sunt 2 saptamani de scoala dar deja e prea tarziu si nu stiu cum sa ii spun mamei asta pentru ca singur o sa fie cea mai rea zi din viata asta,mi-ai venit si ganduri "decat sa ma bata mama,mai bine imi iau viata" sau "trebuie sa imi iau viata pentru ca sigur va reactiona rau" apropo.sad mama e mai dura de felul ei si riscfoarte mult, multumesc

18 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In viata se intampla multe dar important este sa constientizezi asta, sa inveti ceva! Se pare ca ti-ai dat seama unde ai gresit si asta este foarte important. Spune mamei ce simti, roag-o sa vina la scoala, sa ia legatura cu profesorii si poate salvezi macar o corigenta in astea 2 saptamani.

| cuvant a răspuns:

Nu prea ai ce face in situatia aceasta. Decizia e clar ca nu a fost buna dar o poti repara facand un an in plus. Ideea e sa-i spui mamei problema si incearca sa recuperezi ce mai poti. Daca va afla singura despre acest lucru sa stii ca va fi mult mai rau. Eu iti zic sa gasesti un plan de "recuperare" adica sa inveti in vacanta, sa nu astepti sa primesti foarte multi bani, sa renunti la vacanta pe cat se poate si iti gasesti ceva de lucru. Plus iti ajuti familia acasa.
Dupa ce ai facut aceste lucruri mergi si vorbesti cu mama ta si ii explici ce s-a intampla. Ca stii ca ai gresit doar ca ti-ai dat seama prea tarziu dar o sa recuperezi un an in plus.

| William a răspuns:

Sincer vreau sa te ajut dar intai explica-mi cum poti sa pui scoala mai presus de viata ta?

| CityOfSatan a răspuns:

Cum ai ajuns mai in halul acesta?straight face
Oricum e prea tarziu acum.Nu prea ai cum sa o ''indulcesti'' ca na' nu e o situatie prea roz. Orice parinte ar reactiona urat indiferent daca e ''dura'' sau nu.
Ii spui, si gata.Si pentru binele tau, la anul apuca-te de invatat, ca fetele ''populare'' nu te vor ajuta sa iti faci o cariera, crede-ma.
Bafta, si fi cu capul pe umeri!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa suporti consecintele si sa realizezi ca intotdeauna un anturaj prost ales te trage in jos.Cauta sa deschizi tu subiectul cu mama.Cateodata parintii sunt mai intelegatori decat arata pe fata.

| greyhound a răspuns:

Decat sa afle singura, mai bine ii spui tu
Ar fi bine sa le spui ambilor parinti in acelasi timp (ca daca vrea maica-ta sa-ti arda vreuna poate o opreste taica-tu happy )
Fireste ca va reactiona rau, ca doar nu e de bine sa-ti ramana fata repetenta dar ce sa-i faci, trebuie sa stie
N-ar fi o odee buna sa-i spui ca din cauza fetelor ai ramas repetenta, ci sa-i dai un motiv mai ambiguu (ca poate nu-ti mai da drumu' din casa pana termini scoala daca ii spui de x si y)

| AliGab a răspuns:

Ioi... Usor de zis, greu de facut. Daca mama ta este asa dura de ce nu te-a verificat in timpul anului? In fine lucrurile sunt facute acum.
Poate asta ti-o fi invatare de minte pentru viitor, si sa lasi fetele "populare" si sa vezi de carte dar si sa iti asculti parintii. Sfatul meu este sa vorbesti cu mama ta. Daca iti pare asa de rau pentru cele facute trebuie sa ai grija sa nu mai continui dar si sa te duci la mama ta sa-i spui asta si sa iti ceri iertare. O sa ai parte de o pedeapsa, dar cred ca in situatia ta ar fi binevenita. Nu-ti fie teama de pedeapsa, parintii de obicei le aplica copiilor pe care ii iubeste. Ar fi un semn al intrebarii daca nu te-ar pedepsi.
Eu zic sa stai linistita caci nu se termina lumea la o pedeapsa. Mai rau ar suferi parintii tai si tu daca ti-ai lua zilele (Doamne fereste sa mai gandesti asa. Alunga gandul acesta definitiv din mintea ta) decat daca le spui ca vei ramane repetenta. Crezi tu ca se merita sa termini viata asta doar ca repeti un an de scoala? Sa fim seriosi.
Un aspect pozitiv al acestui lucru ar fi ca daca repeti din nou anul si incepi sa inveti bine (asa cum o faceai) ai putea fi un exemplu de cumintire pentru noii tai colegi. Nu ti-ar pare bine daca unii elevi te-ar lua drept exemplu pozitiv?
In primul rand trebuie sa te linistesti. Alunga totate gandurile rele din capul tau. Trage aer in piept, du-te la mama ta cu capul plecat, spune-i isprava, cere-ti iertare dar asta numai cu promisiunea ca vei invata bine si ca ii vei asculta si asa sa faci, sa te tii de promisiune. Poate va veni o pedeapsa, dar tu sa te bucuri daca parintii tai te pedepsesc caci asta inseamna ca iti vor binele. Tensiunile create acum se vor diminua in timp si lucrurile vor intra in normal asa ca nu ai de ce sa te temi. Daca nu te vor pedepsi, iarasi sa te bucuri si sa incerci sa nu ii mai superi vreodata.
Spor la invatat si la note mari la anul.

| Andreea_Deya_1998 a răspuns (pentru AliGab):

Multumesc,nu am avut acele ganduri pentru ca o sa repet clasa, o sa treaca dar acum mi-e frica de cum va reactiona mama.sad multumesc de sfat

| AliGab a răspuns (pentru Andreea_Deya_1998):

Indiferent de cum va reactiona, gandeste-te ca nu-i usor sa afli ca parinte ca al tau copil, pe care il credeai cuminte, va repeta anul. O sa fie foarte dificil si pentru ea. Mai mult decat sa te certe, eventual sa te pedepseasca nu are ce sa iti faca. Eu am intarziat odata o ora acasa (mi-a spus sa fiu in casa la10 si am fost la 11 noaptea) si am primit o palma de la mama mea ca era sa ma dea jos si mai multe nu. Dar ii multumesc si acum dupa 15 ani pentru acea palma. M-am invatat minte si mi-am bagat mintile in cap, chiar daca atunci nu mi-a picat bine. La fel va fi si cu tine. Nu va fi usor, dar mai bine sa iti asumi responsabilitatea faptelor tale, caci mai rau va reactiona mama ta daca va afla din alta parte. Succes

| MineaPeter a răspuns (pentru AliGab):

Nu i-ați mai întârziat niciodată?

| AliGab a răspuns (pentru MineaPeter):

Pana am devenit majora, nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia "Taurul de coare" si asuma-ti responsabilitatile. Orce greseala se plateste in viata. Data viitoare cand vrei "Sa gusti lumea" casca bine ochii si la ce se intampla in jurul tau.
Cat despre ganduri sinucigase, mi se pare o tampenie, asta arata ca esti un carcacter slab, usor influentabil, si usor de modelat de catre altii.
Trebuie sa ii spui parintilor tai adevarul, pentru ca daca vor afla ei, atunci vei suferi consecinte si mai grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu e ca ramai repetenta.vei repeta anul. darai pierdut toate cunostintele si nu mai poti tine pasul. fetele mai pupulare? sa-mi fie cu iertare dar nu ai scris cuvantul bine; se scrie asa; fetele po-p.a-re.

Răspuns utilizator avertizat
| JIJ a răspuns:

Eu intoptdeauna ma intreb, atunci can iau o hotarare, ce se va intampla? daca iti eiei viata nu vei mai putea sa calci prin lumea asta, daca ii spui mamei atunci iti vei raspunde la intrebarea ''ce se va intampla'' ce poate sa iti faca, durerile de masele sunt mai rele decat bataile parintilor, doar daca ai tai nu au bici.

| AnaMaria2719 a răspuns:

Sa-ti iei viata? Pffuii. cred ca glumesti. Ai gresit, esti om e omeneste acum rezolva. Important este sa intrebi inainte decat sa gresesti si daca te-ai luat dupa fete. nu ai un caracter asa puternic, nu esti stapana pe tine si gura. Spune-le acum, cere-ti scuze daca iti pare rau bineinteles, promite-le ca vei invata mai bine la anul si stai linistita nu ai tu toate problemele din lume.

| Andreea_Deya_1998 a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Multumesc...mai ajutat foarte mult!

| Andreea_Deya_1998 a răspuns:

Nu o sa va vina sa credeti, mi-am luat inima in dinti si i-am spus mamei mele, ma gandeam ca viata mea va fi un calvar, din contra.a venit la scoala, a vb cu directoare si cu profesorii..si am scapat..am trecut, multumesc tuturor pentru ajutor! :*