| nickftw2019 a întrebat:

Ma cert cu mama zilnic si m-am cam saturat.Ma duc sa-i cer scuze dar nu-l accepta. Ne certam din banalitati, sau de exemplu s-a certat azi cu mine pentru ca nu vreau sa merg la niste prieteni de ai lui mama si a lui tata.Sau ( tot azi ) ca nu imi place un trening! Si ca se razbune pe mine cand ne certam ma jigneste, ma injura si ma trimite sa duc nu stiu ce la celalalt capat al orasului si o face pe sclava cu mine ( mai mereu ).

Aveti vreo parerea sau un sfat? Scrieti-mi va rog! Nu vreau sa ma mai cert cu mama!

Dau?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ecaterina96 a răspuns:

Din păcate, nu este un lucru anormal în zilele noastre.Tot ce poți să faci este sa încerci să vorbești cu ea atunci când se află în toane mai bune și să-i explici ce te deranjeaza. Fă un efort și ajut-o de câte ori poți, fie că o faci în mod direct său fără să știe. Fii mereu calm, pentru că o discuție este o ceartă numai când ambele tabere refuză să vorbească civilizat. Dacă tu adopți o atitudine ce inspiră încredere și calmitate, e imposibil ca mama ta să nu observe o schimbare. Fie că atitudinea mamei tale se va îmbunătăți sau nu, tu ai numai de câștigat dacă îți ții nervii în frâu și nu pui 'paie pe foc' happy

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu judec toti parintii ca mai sunt si copii pramatii, dar si acolo este vina lor daca nu stiu sa ii educe.
Nu stiu daca ai o parte mare de vina pentru certurile dintre voi, dar daca ea injura ca la usa cortului si jigneste nu stiu ce educatie se asteapta sa ai tu.
Incearca sa nu o mai iei in seama si sa nu ii raspunzi la provocari, nu te mai certa cu ea si raspundei scurt cand vrei sau nu vrei sa faci ceva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| AlinaDavid a răspuns:

Încearcă să porți un dialog cu mama ta când ești calmă și o vezi și pe ea la fel, propune-i să nu ți se mai adreseze cu injurii sau jigniri, iar tu la rândul tău să fi mai înțelegătoare și să ai grijă la tonul și cuvintele pe care le folosești în dialogul cu ea. Spune-i că știi că și tu ai partea ta de vină, dar că și ea a facut greșeli poate fără să vrea în ce te privește și îi propui să faceți ceva pentru a avea o relație mamă-fică armonioasă. Baftă!