| emy58ful a întrebat:

Ma cert cu mama zilnic si nu mai stiu ce s mai fac... mi-am propus intr-o zi cand m-am certat rau d tot cu ea sa fug de acasa dar nu m-a lasat sufletul...Ne certam de la banalitati, lucruri fara importanta sad. Dupa ce cearta inceteaza in cateva minute ( 10-20 ) poate chiar o ORA vine si isi cere scuze si ma ia in brate, ma intreaba daca o iert iar eu ii zic ca DA pentru. ca o iubesc si nu pot rezista cand ma strange la pieptul ei. Numai vreau certuri cu ea. Dati-mi niste sfaturi nu REPROSURI. Fundita! sad

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Pe undeva ma regasesc si eu aici din ce povestesti, sfatul meu e sa asculti de ea, rau nu are ce sa ti zica pentru ca e mama ta si e normal sa ti vrea binele, fuga de acasa nu i o solutie sa stii, mai lasa si tu de la tine chiar daca tu ai avea dreptate, nu te mai certa [si nu i intoarce vorbele inapoi]si o sa vezi ca altfel stau lucrurile

16 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa fi mai ingaduitor/ingaduitoare si sa nu te superi asa repede. Acelasi lucru ar trebui sa i-l spui si mamei tale, si sa ii explici ca nu are rost sa va certati asa, din toate maruntisurile. Incercati sa ajungeti la un compromis. :*

| costis a răspuns:

Pai nu-i bine deloc. Si nu-i normal ca numai ea sa isi ceara scuze, pentru ca nu are cum sa greseasca numai ea. Insa chiar daca ar gresi ea, trebuie sa cedezi in fata ei, adica macar sa opresti gura, chiar daca faci ca tine. Certa cu mama este impotriva lui Dumnezeu si o sa iti aduca necazuri si greutati in viata. Nu uita ca viata e drum lung.

| Boomzz2012 a răspuns:

Buna.Esti putin cam rasfatata, scuza-ma.
Ar fi bine sa o asculti si sa nu mai ridici tonul asupra ei.(acesta e sfatul meu).

| emy58ful explică (pentru Boomzz2012):

Ba nu sunt rasfatata deloc scuza-ma ea mereu ridica tonul si nu pot zice nimic asa ca ridic si eu tonul pentru. a ne putea intelege

| Boomzz2012 a răspuns (pentru emy58ful):

Ba esti! Daca ea ridica tonul poate deoarece e mama ta, dar tu de ce sa ridici tonul? Mai bine fa cum spune dumneaei.
Esti rasfatata de parinti deoarece, mama ta vine in camera ceranduti scuze? Poftim?
Cand de fapt tu trebuie sa ii ceri scuze.

| emy58ful explică (pentru Boomzz2012):

Hai mha lasa-ma... de multe ori este vina ei...am zis ca vreau sfaturi nu reprosuri :@

| Boomzz2012 a răspuns (pentru emy58ful):

Bine vrei un sfat?
ASCULTATI SI PRETUIESTETI PARINTII.Nu cred ca e vina ei.
Cand nu o sa mai fie pe lume o sa regreti faptul acesta.
Este doar un sfat prieteneschappy

| emy58ful explică (pentru Boomzz2012):

Bine msi straight face

| Boomzz2012 a răspuns (pentru emy58ful):

N-ai pentru ce.Eu sunt aici pentru a da sfaturi nu REPROSURI.
O zi minunata sa ai in continuare!

| hfkjgkjfg a răspuns:

Hey, hey, hey... mai incet.
e normal ca va certati uneori, esti adolescenta. poate nu aveti aceleasi pareri. dar de ce trebuie ea, mama ta, sa se duca mereu la tine dupa ce va certati si EA sa-si ceara scuze? nu cred ca numai ea greseste si nu are dreptate.
cum adica sfaturi, nu reprosuri? daca vrei sa te sfatuim trebuie sa intelegi ca luam in considerare si greselile tale si ti le scoatem in evidenta, ca sa te corectezi. dar sa stii ca noi, cei de pe TPU, nu avem cum sa te sfatuim prea bine pentru ca nu te cunoastem nici pe tine, nici pe mama ta, nu va stim personalitatile. eu iti zic ce pot: fii mai intelegatoare, mai rationala, nu sari la cearta imediat, intreaba-te de fiecare data daca nu e vina ta. si cum crezi ca mama ta se simte dupa fiecare cearta? ca eu nu cred ca nu o afecteaza.

| RamooNebunik a răspuns:

In primul rand nu imi ridica tonul la ea, spune-i cat de mult o iubesti. Dupaceia fa tot ce zice ea chiar daca nu iti convine fa macar sa stie ac esti harnica si o ascultibatting eyelashes

| aleee07 a răspuns:

Si eu patesc la fel cu mama. Incerc sa tac din gura, dar nu pot sa ma abtin si cateodata ne certam si mai rau. Face mereu pe sefa si eu nu sunt genul care sa suporte oamenii asa. thinking Nici eu nu stiu ce sa fac daca tu reusesti sa scapi de asta, anunta-ma si pe mine. Merci mult. :*

| SynergyBoy a răspuns:

Raspunsuri, Ironice, Evazive... cand ea zice Fa asta... zi Fereastra sau ce ai zis? caterinca etc. schimba subiectu. chestia e sa nu cazi in Hopurile ei, a raspunde la intrebare cu da nu sau alte chesti inseamna ca, cazi, A raspunde la o intrebare cu O ALTA INTREBARE! inseamna ca esti sefawinking Bafta

| Andrada98_3943 a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru sad dar eu tip la ea si comentez fara sa imi dau seama, apoi tipa ea la mine ca dc comentez... si pe mine ma enerveaza ca dupa cateva momente vine sa ma ia in brate sa ne impacam Sfat. incerca sa te controleze atunci cand te certi cu ia ca poti sa zici unele lucruri care o pot deranja pe mama ta

| lintu08x a răspuns:

Nu mai vreau*.
In subsidiar, incearca sa vorbesti cu ea si sa-ti pastrezi calmul in timpul unei posibile certuri. Incearca sa-i scrii o chestie si pune-o dimineata langa periuta ei de dinti in care ii sa-i spui cat de mult ai vrea sa va intelegeti. Da-i de inteles ca e totul ok si ca poate avea incredere in tine, ca nu are ce sa se intample si ca stii sa-ti porti singura de grija.