| ForeverAlone20 a întrebat:

sunt intr-o situatie foarte dificila.Eu si familia mea suntem intr-o perioada foarte grea din punct de vedere financiar.Vad cum ei incearca sa imi dea ce e mai bun dar totusi eu realizez ca e foarte greu pentru ei.Ce sa fac ca sa ii ajut? Am mari probleme din punctul acesta de vesere dar pe langa asta la scoala nu merge asa bine cu notele si nu prea am prieteni la scoala,am avut dar s-a dovedit ca nu sunt,am probleme in dragoste si in ultima vreme ma simt tare dobosita,nu neapar fizic cat mintal, sufletesc.Simt ca sunt ultima persoana de pe pamant.Oare cand va fi bine,cand va iesiesi soarele si pe strada mea? Vad persoane cu adevarat fericite si eu nu stiu ce am facut de nu pot fi fericita. Aveti niste sfaturi pentru mine,ce sa fac sa imi ajut parinti, ce sa fac sa fie viata mea mai frumoasa?

Răspuns Câştigător
| Park1Suin a răspuns:

Inceraca s-a faci economie.Nu doar familia ta e in asa situatie.Pur si simplu e vina parlamentarilor care stau cu fundul gras pe scaune toata ziua si fac promisiuni, promit locuri de munca si salarii mai mari.Incearca sa-ti gasesti o meserie pentru cand vei merge la facultate.Gandestete la una in care primeti multi bani.Dar nu aici e viitorul, ci peste hotare.E drept ca nuimeni nu te asteapta acolo cu bratele deschise...Asai,ce s-a facem.Tot ce trebuie s-a faci acum e s-a astepti.Sunt perioade mai grele in viata, dar si usoare.Credema,va canta muzica si pe strada ta.

| anabelisa a răspuns (pentru Park1Suin):

Toti oamenii din aceasta tara(printre care si tu) au aceasta conceptie gresita despre politicieni:sunt vinovati pentru situatia financiara a unui om de rand.
Te intreb urmatorul lucru:tu ai facut un lucru bun pentru aceasta tara? Numai asteptati sa va cada bani din cer si nimic mai mult.
Intr-adevar exista si politicieni mai putin luminati la minte, dar nu toti sunt la fel. Daca nu dispui de o materiala buna esti nevoit sa cauti surse de venit, din care poti sa-ti asiguri macar strictul necesar.

| xanderblackx a răspuns (pentru anabelisa):

Anabelisa. te intreba celasi lucr, ce ai facut tu pentru tara asta? problema nu se pune daca ai facut sau nu ceva pentru tara, problema se pune ca, la nivel politic, se invart extraordinar de muti bani (din fonduri, taxe si impozite), bani care se justifica printr-un protocol si diferite minuni (si nu ma refer la cateva zeci de mii de euro, ma refer la sume de ordinul sutelor de mii chiar milioanelor), pentru a putea baga in buzunare restul'. nu ai cu ce sau cum sa ma contrazici, crede-ma stiu foarte bine cum functioneaza sistemul din tara asta. bugetul tarii noastre (in cazul in care ar fi folosit asa cum trebuie), ne-ar fi suficient pentru a ne oferii un trai decent (fiecarui cetatean) si a oferii ajutor financiar inca pentru vreo 2 tari. asa ca nu vorbii despre politicieni si intentiile lor de a face bine. ca sa ajungi politician este o alegere, nu oricine poate ajunge acolo, decat cei care dau spagi extraordinar de mari (asta inseaman ca fac parte din anturajul lor) sau cei care "s-au nascut in breasla". numai bine.

| anabelisa a răspuns (pentru xanderblackx):

Poti sa-ti argumentezi la urmatoarea intrebare?
Esti de parere ca politicienii sunt in totalitate de vina, pentru ca unii oameni nu au bani?

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Raspunsul

| anabelisa a răspuns (pentru xanderblackx):

Si inca un lucru:am dreptul sa te contrazic in privinta a ceea ce ai afirmat, ca pentru a ajunge politician esti nevoit sa dai spagi, pentru ca in familia mea exista cineva care nu a trebuit sa apeleze la asemenea tactici pentru a ajunge in politica.

| Fiction a răspuns (pentru anabelisa):

Tu ai zis ca nu toti dau spaga ca sa ajunga in politica si nu toti sunt nedrepti cu oamenii.Nu te supara, dar majoritatea politicienilor baga in buzunare la bani...si tot baga bani in buzunare..scuza-ma,dar una este acea ruda a ta care nu stiu prin ce minune a ajuns asa in politica(nu vreau sa fiu rea,dar,cred daca spui ca s-a straduit,numai ca oricat de curata ar fi o persoana,cam greu poate ajunge tot curata in politica,dar te cred) si altii sunt cei ca Ponta,Vasile Blaga,Ion Iliescu. Oricat ar munci oamenii,nu vezi, se angajeaza multi, dar sunt concediati.n-ai TV acasa? Nu vezi ca nu stiu cati oameni au fost concediati, ca s-au micsorat salariile, ca se scumpesc preturile.Chiar daca omul lucreaza din greu, la un moment dat se intampla sa nu mai faca fata. Tatal meu spre exemplu:Are 2 facultati, a avut note excelente in scoala, se straduieste sa aiba de lucru, dar in meseria lui de inginer, trebuie proiecte...si oameni care sa aiba bani.Banii de unde vin? N-ai invatat la scoala despre cum circula banii? Banii ii primim de la stat.Noi depindem in mare parte de stat.De multe ori, daca statul nu ne da bani, atunci stam "flamanzi". Desigur, sunt si solutii:Una ar fi ca parintii sau unul dintre ei sa lucreze in strainatate, iar alta sa iasa oamenii in strada.Numai ca a doua alegere..nu prea e pusa in practica.

| xanderblackx a răspuns (pentru anabelisa):

Nu am spus asta... unii oameni nu au bani pentru ca nu fac nimic in sensul asta. eu ma refeream strict la sistemul politico-social romanesc. unii oameni nu au bani datorita faptului ca sunt prea lenesi sa-si miste fundurile la munca (nu foarte multi), dar majoritatea au probleme financiare tocmai datorita sistemului financiar romanesc. numai bine

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata este frumoasa cand esti util, cand muncesti, cand dai ce e mai bun in tine. Nu inteleg ce legatura au problemele materiale cu starea ta scolara? Daca parintii incearca sa-ti dea ce e mai bun, tu de ce nu le oferi numai note de 10, un premiu la o olimpiada, o diploma de merit? Lucruri importante care nu depind de bani si care usureaza si infrumuseteaza viata parintilor si a ta.
Ca sa fii fericit trebuie sa dovedesti, prin munca, ca meriti. trebuie intai sa dai tot ce mai bun in tine, sa devii cea mai buna la scoala, sa nu economisesti nici un efort pentru a-i ajuta pe ceilalti si a te perfectiona pe tine. Crede-ma ca in clipa in care vei purtea spune: fac tot ce tine de mine, nu las nimic la voia intamplarii, nu precupetesec nici un efort, atunci vei spune: sunt fericita si implinita.

| anamimanonim a răspuns (pentru Brigaela):

Si daca ai numai 10, la ce crezi ca te ajuta? Eu am numai 10, merg la olimpiade, e drept, pana acum nu am ajuns la faza nationala, dar la judet da. Pe ei nu ii intereseaza si n-o sa ma iubeasca pana cand nu o sa reusesc sa muncesc sa le aduc lor bani astfel incat ei sa stea toata ziua in pat. Aaa, si am 12 ani.

| Brigaela a răspuns (pentru anamimanonim):

O sa recomapensezi 1% din tot ce fac pentru tine (Vad cum ei incearca sa imi dea ce e mai bun dar totusi eu realizez ca e foarte greu pentru ei.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai probleme financiare as sugera sa-ti gasesti un loc de munca, prieteni trebuie sa avem mereu oricat de rautaciosi ar fi cu noi deoarece nu strica putina popularitate, concentreaza-te pe scoala fara scoala nu realizam nimic-n viata, cat despre dragoste ''are balta peste''. Trebuie sa iesi cumva din starea asta, incearca o schimbare de rutina, un hobby nou, cel mai important ar fi sa-ti faci mai multi prieteni.

| xanderblackx a răspuns:

Nu esti singura in situatia asta... daca vrei sa vb mai pe larg, te invit florentinbadicu@yahoo.com

| St_Tedy_1974 a răspuns:

Fii ca si ceilalti la scoala si nu mai cere asa de multe si pe langa asta invata mai mult.