| Annouka a întrebat:

Heya! Am o problema si nu stiu cui sa i-o spun... de cateva luni am observat ca daca cineva vorbeste despre parinti (boli, moarte) sau orice feluri de probleme ma enervez si numai pot vorbi cu nimeni. Imi vine sa stau intr-un colt si sa plang. Colegii mi-au spus ca am o cadere nervoasa dar eu nu plang din cauza tatalui, ma gandesc la mama si toate problemele existentiale. Pe tata nu il suport de mica, parintii mei au divortat cand aveam 3 ani si am trecut peste micile traume. As dori sa stiu de ce mi se intampla asta... foarte, foarte des. Funda! :/

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ioana12455 a răspuns:

Eu cred totuși ca este o trauma înăuntrul tău, ceva ce încă te macină chiar dacă tu crezi ca ai trecut peste. Încearcă sa nu mai pui la suflet tot ce auzi și știu ca îți e greu sa nu asimilezi, dar totuși pentru binele tău fa-o! Sa stii ca nu e rușinos sa mergi la un psiholog, te va ajuta foarte mult! Ai încredere in tine, și asta te va ajuta :*

5 răspunsuri:
| AllexXtreme a răspuns:

Pentru ca îți este frica sa nu îți pierzi mama sau sa nu i se întâmple ceva, de asta ai problemele astea, dar rezolvarea este în capul tău, nu trebuie sa îți mai fie frica, mergi înainte, asta este viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că te enervezi. Mă enervez, înseamnă că tu te enervezi pe tine singură. Pentru asta există două soluții.
1. Nu te mai enerva. Cum se face asta? Când auzi ceva de genul acela, te întrebi pe tine însuți.
Ei, și? E treaba mea?
Nu este treaba mea.
Hai să exersăm acum!
Am aflat că azi au murit pe tot pământul 160000 de oameni. Mor cam 2 oameni pe secundă!
Ei și? Nu este treaba ta! Dacă începi să plângi ei nu se mai termină, tot mor iar și iar. Dar nu este treaba ta.
1. Dacă te-ai enervat totuși.
Acum trebuie să te dezenervezi!
Cum se face asta?
Capul sus. Respiri liniștit și adânc de 10 ori.
Și reciți în gând, tot de 10 ori.
Annouka este calmă. Nimic nu o tulbură, nimic nu o supăra, are capul limpede ca apa de izvor.

Hai să exersăm.
Ești mică și proastă, și așa o să rămâi!
Te-am enervat? Vai ce bine îmi pare! Sâc, sâc, sâc!
Dar tu nu te lași!
Și începi.
Annouka este calmă...și așa mai departe.
Mai sus, te-am enervat ca să exersăm.

| Violleta2022 a răspuns:

Toti copii razgaiati fac la fel, se enerveaza usor si plang din orice.
O sa-ti treaba cand mai cresti si vei avea destula minte sa intelegi ca nu-i normal sa te comporti ca un copil needucat, ca nu se intampla nimic, doar pentru ca te gandesti tu la ceva rau.
Citeste Prostia Omeneasca de Ion Creanga, ca sa intelegi ca este doar prostie, sa incepi sa urli inainte sa se fii intamplat ceva.
Uite aici POVESTEA DROBULUI DE SARE, din ciclul Prostia omeneasca, care se aseamana izbitor cu situatia ta:
https://www.youtube.com/watch?v=OelGOLCOO7Y

https://www.youtube.com/watch?v=U5sSUjPoqD4

| Ivanov27 a răspuns:

Buna, eu cred ca cel mai bine ar fi sa discutii cu mama ta, o prietena, spune-i ce ai pe suflet, descarcate de toate energiile negative, gaseste o ocupatie sa-ti placa, evita situatiile care iti produc stare nervoasa, invata sa te calmezi.

| Annouka explică (pentru Violleta2022):

Nu inteleg de ce ai dat raspunsul acesta sincer. Ca sa ma jignesti pe mine?