| FancyCool a întrebat:

Heyyy TPU! Ce mai faceti? >:Am si eu o intrebare.nu stiu de ce, dar mi-a venit pe moment laughing) De ce cand doi parinti divorteaza, copilul sau copii,(cam) trebuie sa ramana cu mama?

Răspuns Câştigător
| camellia_2361 a răspuns:

Parerea mea e ca o mama e mai grijulie.si ea i poate oferii orce unui copil poate mai putin partea financiara, daca stai sa te gandestisad treci printr-un astfel de moment? cand a tai divorteaza? sincer sa-ti spun bucurate ca ai ambii parintii in viata pentru ca atunci cand o sai pierzi o sati para foarte rau...indiferent ca ramai cu mama sau cu tata respecta`i la fel pe ambii.sad deoarece eu mi-am pierdut mama la 4 ani si nu stiu ce inseamna aia ''mama'', cu tata am petrecut doar 17 ani din viata measad pentru ca si tata mia decedat acum o saptamana, din pacate am ramas cu mama vitrega.sad e foarte dureros si nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eusad incerc sa fiu tare si sa merg mai departe... daca vrei mai multe informatii lasa mesaj:*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat obligatoriu sa ramana cu mama, doar ca, de obicei, mama solicita aceasta si tatal este de acord. Acordul este primul element de care tine seama judecatorul. Doar daca nu sunt de acord atunci se iau in considerare anchetele sociale de la domiciliile celor doi, vointa copiilor(daca au peste 10 ani) si declaratiile martorilor. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

C-aşa-i în jegul numit eufemistic "sistemul judiciar românesc" atins de cea mai mare plagă ideologică - feminismul! De-aia!
Caută pe net despre asociaţia TATA şi ai să vezi câte abuzuri se comit în România (şi nu numai) pe această temă.

Salut.

| Zenithf a răspuns:

In general, dar nu si intotdeauna, cand copilul este mic, ramane cu mama pentru ca are nevoie mai mult de ea. Nu sunt putine cazuri in care parintii se "bat" pentru custodia copiilor.
Cand copilul este mai mare, este pus sa aleaga el cu cine ramane.
Uite si la Irinuca, daca avea peste 10 ani atunci alegea ea cu cine sa ramana, asa insa parintii ei is tot la cutite si ofera spectacol gratuit romanilor. Sa mai uitam de foame.

| Luciiii a răspuns:

Aaaa iti zic eu din my life pai unul din motive ar fi faptul ca mama este cea care tea nascut crescut tia oferit dragostea materna al doilea este ca are un job mai stabil mai de bani multi al treilea copilul cand este in stare sa decida singur este intrebat cu cine vrea sa ramana iar majoritatea zic mama.Cam asta a fost.Te rog fundita!