| anonim_4396 a întrebat:

Hi.Dau funda. Stiu ca e ciudat sa intreb aici dar nu stiu cu cine sa vorbesc. Dacă visul meu nu mai este posibil de realizat în viața asta, cum ar trebui sa-mi trăiesc restul vietii? In minciuna unui alt vis care ar putea sa-l înlocuiască?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauti alternativa

| GdX a răspuns:

Hmmm...din experienta iti zic ca alergi dupa vise si ratezi alte oportunitati, ajungi sa iti realizezi visele si pe urma cand ti-ai atins telul simti un gol interior pentru ca ti-ai indeplinit menirea. Pe urma te intrebi. "Bun, si acum ce fac?" Viata nu e sa alergi dupa un anume vis, viata e o calatorie pe care ti-o condimentezi cum vrei si cu ce vrei. Nu exista vise ratate si vise indeplinite.

Cel mai deprimant este sa crezi orbeste in ceva pe care nu il mai poti realiza, si da este demoralizator, dar sunt atatea oportunitati si atatea lucruri de invatat si de facut incat nu ne-ar ajunge 10 vieti sa realizam lucrurile de care suntem capabili.

| Simpatic a răspuns:

Nu in minciuna ci ca un om normal cu un job normal, asta daca visul era de natura unui job cum intuiesc.
Daca visul era de alta natura referitor la o relatie sau altceva, nu e nimic exista un inlocuitor pentru aproape orice.
Dar e bine sa fim cu capul pe umeri si visele noastre sa nu depaseasca granitele imposibilului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Astfel vei învăța că toată viața o trăim în iluzia, iar nu minciuna unui vis.
Un vis al morții eterne,
E viața lumii întregi.
( M. Eminescu)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este ciudat sa intrebi aici. Intra la alte categorii sa vezi ce e acolo :/

Da, un vis din cele 1000 ale tale nu este posibil de realizat. Si ce? Mai ai si altele. Viata nu inseamna sa iti realizezi visele. Tu cand zici asta, ai vrut ceva, ceva ce crezi ca te-ar face fericit/a si posibil te-ai descurajat sau ai ajuns la concluzia ca nu se mai poate. Asta este. Ceea ce vrem nu coincide cu ceea ce ne face fericiti constient mereu. Uneori lucrurile de care avem nevoie si de care nu stim, sunt chiar sub ochii nostri si nu bagam de seama.
Gandeste-te cand erai mic/a, voiai atat de multe lucruri si te suparai probabil daca nu le primeai. Dupa ceva timp ai realizat ca nu aveai nevoie de acele lucruri. Aia era fericire de moment. La fel este si acum.

Cauta oportunitatea, care exista mereu si adu pasiunea ta acolo.
Iesi noaptea afara si uita-te la cer. Ai realizat vreodata cat de mare este? Cat de infinit? (Daca nu, fa-o diseara). Asa zisele noastre "probleme" nu inseamna absolut nimic in comparatie cu imensa existenta care ne inconjoara. Mor oameni in fiecare secunda si fiecare traieste in continuare. Nu conteaza nimic. Indiferent ce vis aveai, nu conteaza happy. Conteaza ce faci de acum. Si asta doar pentru tine.

Bafta sa ai!

| SilentRain a răspuns:

Ah ce nu a-și da sa am răspunsul la întrebarea asta
Macar poți sa făci un hobby din el?
Încearcă sa îți găsești altceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda