| MadaMadalici a întrebat:

Hristos a inviat! Inainte sa va cer parerea trebuie sa va povestesc pe larg despre ce e vorba. Sora tatalui meu a murit acum 4 ani de cancer lasand in urma o fetita de 4ani care acum are 8. Tatal ei a parasit-o iar ea acum sta cu bunicii mei la tara. Dupa ce vor murii bunicii mei voi ce considerati ca este normal sa se intample? sa o crestem noi sau va merge la un orfelinat. Eu am 17 ani iar acum stand in vacanta la bunici cateva zile m-a pus pe ganduri ...Mama mea nu este de acord sa o crestem noi, dar parintii mei cred ca vor divorta curand... Multumesc

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În primul rând îmi pare rău pentru situaţia neplăcută. Părerea mea este că un copil de 8 ani trebuie să crească şi să se dezvolte în familia lui, nu printre străini (orfelinat), fiindcă acest lucru poate avea consecinţe mai târziu. Cel mai bine ar fi să o creşteţi tu, şi mama ta măcar până face 18 ani. Doamne fereşte de asemenea cazuri, e un suflet nevinovat şi nu merită să mai sufere. Cu siguranţă va fi recunoscătoare că nu aţi părăsit-o şi voi. Bunătatea se răsplăteşte cu bunătate; )

Sărbători Fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ce stii, dar la orfelinat e ca si cum ai comdamna-o la tortura si la moarte lenta. Se stie ce se intampla de fapt la orfelinatele din Romania! Uita-te sa vezi, spre exemplu, la documentarul facut si difuzat in premiera pe antena 3 de Carmen Avram. Dupa ce il vei vedea, iti vei da seama ca lasand-o la orfelinat vei avea mereu mustrari de constiinta si cosmaruri. Este o fiinta nevinovata, dar totusi creata de Dumnezeu si trebuie sa ai grija de ea ca si cum ar fi sora ta.
Vei gasi tu in mod sigur o solutie, daca vrei, esti isteata si inteligenta! Si poate ca bunicii tai vor trai inca cativa ani, pana cand vei fi si tu majora si atunci vei putea sa iei decizii de una singura.
Rautatea nu ar trebui sa aiba loc in sufletul nimanui. Ar fi pacat sa iti incepi viata, caci esti la inceput de viata, cu asemenea fapte... pentru ca toata viata te va urmari acest fapt si ar putea deveni un chin viata ta, parasind-o pe biata copila intr-un orfelinat.
Si in plus, nu cred ca bunicii tai ar fi de acord sa faci asa ceva cu nepoata lor.
Daca tu ai fi in situatia ei, ce ai zice? Ti-ar conveni? Te-ar incanta ideea? Eu nu cred. Oricum, aveti acelasi sange, sunteti rude de sange.

| Cristina304 a răspuns:

Ar trebui sa o luati voi, altfel se va simti data la o parte de apropiati si felul de gandire in viata ei va fi nesigur in viitor.

| Misspink12 a răspuns:

Ar trebui sa o luat voi pentru ca e mai bine sa ajunga la voi decat la un strain! Ar trebui sa ii faci pe ai tai sa inteleaga ca e mai bine sa fie langa voi decat langa altcineva happy Sper ca te-am ajutat cu ceva! Fundita? :3

| AndreiMihai91294 a răspuns:

Cel mai bine si cel mai uman este sa o cresteti voi macar pana face 18 ani, pentru ca intr-un fel face parte din familia voastra, parerea mea happy