| Lor3na4u a întrebat:

Acum cateva zile a murit sora mea in varsta de 33 de ani si are o fetita de 6 ani. Fetita ei a ramas la mine inca de cand sora mea era internata in spital iar noi ne-am atasat foarte tare de fetita si am vrea sa o crestem. Fetita i-a fost incredintata prin divort surorii mele iar tatal ii plateste pensie alimentara dar nu s-a aratat niciodata interesat de fetita, a vazut-o de vreo 3 ori dar acum afland ca sora mea nu mai este a venit sa o ia. Eu nu i-am dat-o si as vrea sa stiu ce s-ar putea face ca fetita sa ramana la mine legal, sa imi fie incredintata, sa o pot da la scoala etc. Mentionez ca tatal ei bea foarte mult, sta in chirie si multe altele pentru care sunt sigura ca nu ii poate oferi un viitor mai bun fetitei decat i-l putem oferi noi. Sa cer o ancheta sociala la domiciliul lui sa vada conditiile in care traieste? Cum ar trebui sa procedez si cui ar trebui sa ma adresez pentru a-mi fi incredintata fetita? Sper din suflet sa ma ajutati... >multumescbig grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca fetita sa-ti fie incredintata va trebui sa ceri asta in justitie ori sa ceri infierea. In proces se va face o ancheta sociala si in baza acesteia, precum si a altor probe(martori) se va lua o hotarare privind incredintarea fetitei. Daca vrei s-o infiezi trebuie sa te adresezi Directiei sociale si de protectie a copilului din judetul tau, va trebui sa depui o cerere, impreuna cu sotul tau(daca ai) si se va demara procedura de infiere, finalizata printr-o hotarare judecatoreasca de admitere ori respingere. Va fi intrebat si tatal fetitei, daca este de acord cu infierea. Numai bine!

1 răspuns:
| marya a răspuns:

Pentru ca tu sa poti creste fetita trebui sa ceri acest drept la justitie.
Daca obti dreptul de tutore al fetitei nu trebui sa uiti sa ii spui cine este mama sa adevarata.
Eu am avut o cunostinta care era infiata.Atunci cand a aflata asta (la 2 zile) s-a sinucis.