| pageup a întrebat:

Imi mai iubesc sotia? Anul trecut m-am indragostit nebuneste de o fata. Ea isi dorea un copil cu mine, eu nu imi doream, avand doar 22 respectiv 20 de ani. I-am zis ca este mult prea devreme si ea mi-a spus ca o sa ma lase si o sa gaseasca pe altul sa faca copil cu el. Auzind chestia asta am turbat, nu concepeam ca ea sa fie in bratele altuia. Asa ca in scurt timp a ramas insarcinata. In aceste 9 luni de sarcina am avut timp sa ne cunoastem. Este o fata cu 2 fete, azi te iubeste, maine nu da 2 bani pe tine daca cumva s-a suparat ea cu o chestie (oricat de marunta ar fi). In aceste 9 luni mi-a transformat viata efectiv intr-un chin. A plecat de acasa de cel putin 15 ori si eu am fost mereu de fiecare data sa o iau inapoi acasa cu mari rugaminti. Nu are loc de munca si nici nu a avut. Toate cheltuielile in aceste luni eu le-am suportat, chirie, facturi, mancare, controale peste controale. Ea are un asa stil incat daca ii reprosezi ceva sa te faca pe tine sa te simti persoana rea, ca i-ai reprosat acel lucru. Dupa multa munca si chin, am reusit sa cumpar o casa, doar imi venea copilul pe lume si nu puteam sa stau in chirie. Acum copilul meu este nascut, este lumina ochilor mei. Eu sunt plecat la munca ziua si seara cand ajung acasa se dezlantuie un calvar. Sotia incepe sa tipe la mine, ca nu fac bine nimic, ca ea e stresata, ca sta toata ziua cu copilul... si va dati seama ca incepe o cearta de zile mari careia rezultat este ca nu o sa ma mai bage in seama 2-3 zile pana cand nu ma rog eu de ea sa ma ierte. Par un fatalau, stiu! Am facut si fac toate astea pentru ca nu vreau ca acest copil sa creasca fara tata. Acum 2 saptamani a plecat la ma-sa acasa cu copilul din cauza unei certe, gata, gata sa divorteze. A trebuit iar sa fac eu pe "carpa" si sa ma duc sa o iau inapoi acasa. Mi s-a luat, de cateva ori m-a si jignit si dupa ce ii trecea "supararea" imi spunes ca "asa sunt eu" nu ai ce sa imi faci". Mereu ii zic frate daca tu nu poti sa te schimbi pentru mine sa iti rectifici comportamentul fata de mine eu de ce m-am schimbat pentru tine de atatea ori. Ma simt sufocat, calcat in picioare de atatea ori. Orgoliul meu este la pamant si al ei pe muntele Everest. M-am ingrasat 13 kg in perioada asta, am inalbit de la o varsta asa frageda. Nu stiu ce sa fac, voi ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Greseala a fost facuta. Cati ani are copilul? Daca e foarte mic mai astepti sa creasca putin, dar cat de curand poti, bona si-o trimiti la munca pe printesa.
Se pare ca e cam razgaiata pentru ca efectiv se plictiseste. Ea a insistat asa de mult pentru copil si acum iti scoate ochii ca sta toata ziua cu el?
Eu te inteleg ca vrei sa fie totul bine pentru copil, dar daca tu iti distrugi sanatatea din cauza asta, ce tata o sa mai aiba copilul ala in 5 ani? O sa te mai numesti om? O sa mai ramai sanatos? Pentru binele copilului trebuie sa iti pui viata la punct, s-o iei de ham pe sotioara si sa fi barbat in casa.
E cam tanara, si tu la fel, esti tanar. V-ati complicat viata extrem de mult. Mai ieri voi erati copii si acum aveti copilul vostru?

Ai incercat sa discuti cu parintii tai? Parintii ei? Ce parere au despre ceea ce se intampla? Au macar idee despre situatie?

Nu vreau sa iti dau idei, dar din ce mi-ai spus tu mie mi se pare ca te-a manipulat inca de la inceput. Te-a amenintat ca te lasa daca nu-i faci copil stiind ca in cazul asta sigur o sa-i faci si acum ca are copil tu trebuie sa muncesti si sa o intretii si pe ea si pe copil. Poate ma insel, poate nu a avut asta in plan, dar din avion asa se vede. Trebuie neaparat sa schimbi foaia.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia încearcă să nu te mai duci după ea, oricât ai sta, impune-te, nu te mai lăsa călcat în picioare, cu asta cu vorba bună nu reușești.

| ania a răspuns:

Felicitări că ești dispus să faci sacrificii așa de mari de dragul copilului.Mi=a plăcut ce spunea un consilier, că el se bucură când găsește oameni care zic că stau împreună de cragul copiilor, că e lucru rar în ziua de azi să găsești oameni ce au ceva mai presus de propria persoană.
Poate ar fi de ajutor să încerci să propui să discutați despre relația voastră. dar nu când a izbucnit deja incendiul ci voi doi la o terasă în oraș.să =i spui ce apreciazi la ea, să o întrebi și pe ea ce o supără, cum crede că s=ar putea îmbunătăți realția vaostră și săți spui nu sub formă de acuzații ci cum te simți când ea țipă, nu vorbește cu respect,

| anonimg a răspuns:

Lucrul cu o cârpă nu te va înnobila niciodată, ci te va transforma.
Dacă pui mâna pe o cârpă, crezi că o să ai o viață frumoasă sau ușoară?
Dar dacă crezi că Dumnezeu poate schimba inimile oamenilor, atunci cumpără cartea "Căminul adventist": https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Citește-o pentru tine și trebuie să o citească și ea.
Omul trebuie să își schimbe caracterul; altfel cu niciun chip nu va cerul. Orice om născut pe pământ are datoria să lupte cu propriile defecte de caracter.

| Justme1997 a răspuns:

Ce-ți faci cu mâna ta e lucru manual, daca n-ai vrut sa o vezi cu altul. Acum cel mai bine te despărți de nebună, nu aveți cum sa creșteți copil împreună așa.

| DonGiani a răspuns:

Las-o dracu sa plece cu troaca cu tot

| RowseRj a răspuns:

Eu zic că terapia de cuplu nu ajută. Părerea mea este că ea te folosește. Bagă divorțul pentru că știu că după 3 sau 4 ani de căsătorie bunurile se împart în România. ( așa știam corectatimă dacă greșesc nu sunt româncă) Ia-ți casa și la divorț cere custodia copilului. Vei fi un tată singur poate îți va fi greu la început dar vei avea pentru ce să lupți. Poți angaja o bonă sau îți rogi părinți să aibă grija6de el când ești la muncă și poate în scurt timp îți vei găsi o soție care îți vei întemeia o familie minunată. Ăsta e sfatul meu pe baza a ceea ce am citit. Se vede că ea nu pune preț pe tine și tu faci toate sacrificiile. O femeie pentru care sau făcut atâtea sacrifici ar trebui să fie lapte și miere pentru soțul ei.

| VI3 a răspuns:

Salut!
Sfatul meu este să te desparți de ea. Sau poți să o duci la un psiholog, pentru că unele femei după ce nasc pot intra în depresie, sunt stresate tot timpul. Era așa și înainte sau doar după ce a născut?
Adevărul este că unele femei se schimbă cu totul după ce nasc. '' nu vreau ca acest copil să crească fără tată,,. Și eu am crescut fără tată și niciodată nu i-am dus dorul. Eu l-am cunoscut la vârsta de 15 ani și după privirea lui se uită cu scârbă la mine, pentru că eram gras pe atunci. În schimb pe sora mea a plăcut o și insista ca ea să mai treacă pe la el. După atâția ani, el a avut tupeul să îmi dea 5 lei laughing mai bine nu mi mai dădea deloc.
Copilul te iubește și va înțelege. Nu îți recomand să te desparți de ea, atunci când el va mai crește, pentru că sunt șanse mari ca el să creadă că tu ești cel vinovat.
Eu nu pot spune sincer, că mama a stat lângă mine când eram mic, dar am înțeles motivul și acela find bani. Noi nu eram bogați, dar ea a făcut tot posibilul să am tot ce îmi doresc și niciodată nu a spus nu.
Baftă!

| alexandra0234 a răspuns:

De ce nu încercați să mergeți la terapie de cuplu? Adică este un nou nascut la mijloc si cum ai spus si tu, nu este bine sa creasca fără tata, dar dacă mergeți la terapie poate intelege si sotia ta ca nu este ok să aibă o astfel de atitudine fata de tine, pentru ca te ai sacrificat si pentru ea si pentru copil. si nu meriți să fii tratat ca un gunoi!

| Sheykhane a răspuns:

Vai de tine daca ai ajuns carpa unei femei. Aia te cunoaste imediat si joaca la slabiciunile tale.

Sterge-te la c ur cu ea si simte-te ca pe Everest(cum zici tu) happy