| GodAlways a întrebat:

Buna dimineata, am o problema care ma macina profund, am un copil de cateva luni cu iubitul care mi-a promis ca ne casatorim dar m-a dus cu presul si a inventat o cearta sa nu mai facem pasul, este obsedat de mama lui si imi zice ca o va aduce in UK sa traiasca aici la batranete pe banii lui dar mir si copilului nu ne ofera prea multe, se duce la munca doar 4 zile si 4 le sta acasa pentru ca "vrea timp cu copilul" dar cand e acasa il évita. Nu ii place munca, veste cu mama lui de 3 ori pe zi si ii da raportul la orice face, stie efectiv tot de cate oti a fost la baie cand a fost la magazin si ce a cumparat, raport zilnic, cela ce ma supara dar cireasa de pe tort e ca si-au facut planul sa ma trimita la munca cand face copilul 7 luni ca aici in uk ai concediu 9 luni. Dar nu ma simt pregatita mental, vreau sa fiu alaturi de copil macar 2 ani. Ma forteaza sa ma intorc la munca dar el nu vrea sa munceasca mai mult sa ne ofere un trai decent. Specific ca am cheltuit 10 000 de lire cu el intr-un an, pentru ca invoca ca nu are bani de chirie, mobilat casa eu, platit mutat de 3 ori, platit chirii de nenumarate ori. Si de cand stau acasa cu copilul platesc mancare si tot ce tine de casa. Mama lui care a stat acasa toata viata ma obliga sa ma duc eu la munca. Il iubesc dar nu stiu ce sa fac si cum sa raman acasa de dragul copilului fara sa raman pe drumuri. Imi spune ca daca nu ma intorc la munca nici el nu se mai duce.

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Nu merita.
Si nu meriti tu in primul rand, sa treci prin asta!

Am fost si eu in situatia asta si am platit o gramada bani pe care nu i-am mai recuperat, pentru ca ne-am despartit intre timp si evident ca nu mi-a dat nimic inapoi. La fel, ne-am mutat de vreo 5 ori, chirii platite doar de mine, pentru ca el "era in depresie" si nu putea sa lucreze. Statea acasa, consuma alcool si fuma 2 pachete pe zi. Ca in 2022, barbatii sunt niste sensibili, tu ai trecut printr-o nastere, dar el e firav si nu are chef de munca sa-si intretina familia si copilul nou nascut. Slava Domnului ca nu am facut un copil cu el, dar nu e capat de lume. Nu trebuie sa de demoralizezi din cauza lui si mai ales, nu sta intr-o relatie doar de dragul copilului, pentru ca nu va fi niciodata fericit, atat timp cat nici voi (mai ales tu!) nu sunteti! In situatia voastra e bine ca nu v-ati casatorit, nu trebuie sa treceti prin divort, e totul mai usor.

Lasa-l! O sa ti se para greu probabil si nu vrei sa te gandesti la asta, dar crede-ma ca nu ai niciun viitor cu el! Un barbat trebuie sa isi asume rolul de tata si mai ales de barbat! Trebuie sa fie capabil sa-si intretina familia, nu sa fuga de munca si sa-si trimita partenera la munca, dupa ce abia a nascut. WTF! Tu l-ai obisnuit asa, din pacate, l-ai intretinut destul, a vazut ca se poate si de ce sa nu profite.

Si mie mi-ar placea sa munceasca altii pentru mine si eu sa duc un trai decent pe banii lor. De ce sa te chinui pentru altii? O sa treaca timpul si o sa-ti para rau ca ai facut asta, nu merita!

Mai e si puiul mamii, probabil ca il influenteaza si mai mult daca spui ca are aceeasi mentalitate. Ce femeie i-ar spune baiatului sa stea acasa si sa-si trimita iubita, care e proaspat si mama, la munca? Scapa mai repede de familia aia! Nu ai nevoie de asa ceva pe viitor si nici copilul. Lasa-l, cere-i pensie alimentara si va fi obligat sa munceasca, nu?!

Mi-e sila de oameni ca el. O sa inchei si repet, nu merita!

26 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si de cand stau acasa cu copilul platesc mancare si tot ce tine de casa. Din ce plătești, dacă stai acasă?

| Sophieka a răspuns (pentru sadrian46):

Ma intrebam si eu...De unde a scos 10.000 lire pe mutari / mobila, si din ce bani plateste cheltuielile, mancarea si produsele copilasului.

| blackann a răspuns (pentru Sophieka):

Nu e asa mult, avand in vedere ca ar putea avea 1800-2k GBP/luna. Daca s-au mutat de 3 ori si se platesti si depozit cand te muti. cam ajungi la suma aia, inseamna vreo 5 luni muncite, deci nu e nimic iesit din comun.

| Sophieka a răspuns (pentru blackann):

Din aia 1800-2000, cate sute merg doar pe mancare si alte utilitati casnice? Pe transport? Pe telefoane, etc?

Na treaba lor. Cum isi asterne fiecare, asa doarme.

| GodAlways explică (pentru sadrian46):

Ai auzit de concediu de maternitate platit? Tin sa precizez ca eu am muncit de la 14 ani. Cand ne-am mutat eu munceam cu burta la gura si el a stat acasa 2 luni ca nu gasea jobul visurilor lui, dar tot la depozit a ales sa munceasca, job care il gasea in 2 zile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GodAlways):

MERITI MAI MULT. MERITI MULT MAI MULT! Ia si respecta-te, ca de acolo pleaca totul. Nu astepta sa te respecte cei din jur pana ce tu nu te vei respecta si aprecia la adevarata ta valoare! P.S. E mult mai bine sa divortezi cit e copilul mic si nu e influentat inca de atmosfera din casa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar tu in tot timpul petrecut cu el si pana sa faci copchilul nu ai observat chestiile astea? Pleaca acum cit inca mai poti, ca el sigur nu o sa se schimbe si tu o sa fii mereu un accesoriu in casa aia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iti dai seama ca a observat din prima dar cauta vinovati si scuze

| GodAlways explică (pentru anonim_4396):

Buna, am concept copilul dupa 3 luni de relatie. Nu am vazut hibele lui, nu am avut timp. My bad, am crezut ca va dura un an pana se va materializa sarcina, nu 1 luna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GodAlways):

De ce nu te-ai protejat?

| Lioana a răspuns:

Trimite-l tu la munca pe el! Spune-i ca copilul are nevoie mult de mama cand e mic, iar rolul lui e sa aduca bani in casa. Dacă nu aduce, e inutil, e o pacoste pe capul omului.
Tu ai parinti care sa te sustina?

| VoidEternal a răspuns:

Scuza-ma, dar barbatul tau nu se poate numi barbat, ci primadona.

Ca sa nu zic lepra. Nu stiu ce demnitate poate sa aiba un vierme care isi trimite sotia care abia a nascut sa munceasca, ca altfel nu mai munceste nici el. What the f_ckin' f_uck!

Trimite-l unde vrea de fapt sa se intoarca, adica in p_da ma-si! Ca sa nu mai zic de faptul ca nu isi asuma ca ati facut un copil impreuna, din moment ce nu te ia de nevasta.

Scuze daca am fost prea dur dar nu pot avea o alta parere despre barbatul tau. Zi-i ca ori se schimba, ori se muta la ma-sa!

| Sophieka a răspuns:

Ti-ai facut-o cu mana ta... Acum tot ce poti face e sa vorbesti cu cativa avocati ca sa le spui situatia si sa gasesti cea mai buna solutie sa pleci cu copilul si sa iti faci viata singura doar tu si copilul.

| GodAlways explică (pentru Sophieka):

Mi se pare putin cam extrema ca solution, nu e un om rau sau violent. As gasi o solutie impreuna cu el daca ne-am desparti.

| Sophieka a răspuns:

Fa cumva sa fugi intr-o alta tara doar tu cu, copilul... Daca ai reusii cu un avocat din Anglia sau Romania sa il decazi din drepturi complet, daca nu, fa cumva sa pleci unde nu te-ar putea gasi si sa reiei viata de la 0. Schimbi numarul, nu spui nimanui unde esti... Sper sa nu ai familie in Romania pe care sa mearga sa o intimideze sau sa o ameninte cu moartea si alte probleme daca nu te mai gaseste.

| blackann a răspuns:

Anonimull glumeste sau e doar misogin?

| GodAlways explică (pentru blackann):

Este uimitor ce mentalitate au unii barbati, eu am munit mereu si am contribuit mult mai mult. Am studii superioare si un job mai bine platit, nu ca nu vreau sa muncesc ci nu vreau asa repede. Imi doresc sa ma intorc la munca si sa am o cariera sa ii ofer o viata buna copilului pentru ca eu stiu ca el nu va contribuii decat la strictul necesar pentru ca e foarte zgarcit.

| VoidEternal a răspuns (pentru blackann):

Let's just say he's the type of man that walks around with the devil on both his shoulders...

| VoidEternal a răspuns (pentru blackann):

Let's just say he's the type of man that walks around with the d3vil on both his shoulders...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru blackann):

Ma abtin.
Sa ii spuna cineva lui anonimull ca orice proaspata mamica are dreptul la concediu de pana la doi ani.E important asta pentru dezvoltarea armonioasa a copilasului
UN tatic este dator sa asigure tot ce este necesar pentru viitoarea familie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Are probleme! Grave!
Lasati-l sa si le trateze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

* Medicale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o problema care ma macina profund, am un copil de cateva luni cu iubitul care mi-a promis ca ne casatorim dar m-a dus cu presul si a inventat o cearta sa nu mai facem pasul,

PRIMA PROBLEMA! ( am lasat-o cu virgula, ca vad ca mai urmeaza si altele... )

Daca observi ca nu esti dorita, de ce insisti in zadar?
Chiar doresti sa iti aduci cu forta o pacoste pe capul tau?
( daca nu esti dorita, banuiesc ca stii ce va urma... ), dar, nah, unei femei ii place sa viseze - pana visul I se transforma intr-un cosmar!
Sfatul meu: NU Astepta pana atunci!

Dar faci ce vrei, cu VIATA TA!

Deci, daca nici macar datorita responsabilitatilor nu te ia de nevasta ( mai rau, nici nu te doreste ), atunci CAND?
CAND SE VA MATURIZA?

2.

este obsedat de mama lui si imi zice ca o va aduce in UK sa traiasca aici la batranete pe banii lui dar mir si copilului nu ne ofera prea multe, se duce la munca doar 4 zile si 4 le sta acasa pentru ca "vrea timp cu copilul" dar cand e acasa il évita.

Nu ii place munca, veste cu mama lui de 3 ori pe zi si ii da raportul la orice face, stie efectiv tot de cate oti a fost la baie cand a fost la magazin si ce a cumparat, raport zilnic, cela ce ma supara dar cireasa de pe tort e ca si-au facut planul sa ma trimita la munca cand face copilul 7 luni ca aici in uk ai concediu 9 luni.

Daca e asa draga mea, nu vreau sa te sperii: dar cred ca el vrea cu siguranta o relatie in 3 TREI! Esti pregatita sa mai accepti o femeie in viata lui? ( caci va fi ceva ca la musulmani, acolo au voie chiar si la 4!, DAR CA LUCREAZA BARBATUL! happy, aici, insa tu o sa fii " barbatul"!
Esti pregatita? Ai forte destule?
Si vezi, intreaba, cine in lipsa da va alapta la san copilul? 'El ' sau Mama? ( eu as zice ca amandoua pot, amandoua par a fi femei thinking happy ( si daca se si inteleg, asa bine, ar putea face cu randul happy, numai sa nu inece copilul de la atata lapte! happy

Inca ceva! Ai mare grija! ( ca dupa ce va veni mamica sa locuiasca cu voi ), s-ar prea putea ca pe nebanuite sa nimereasca intre voi, in timp ce faceti amor happy!, nah... ai doar grija!
happy

Dar nu ma simt pregatita mental, vreau sa fiu alaturi de copil macar 2 ani. Ma forteaza sa ma intorc la munca dar el nu vrea sa munceasca mai mult sa ne ofere un trai decent. Specific ca am cheltuit 10 000 de lire cu el intr-un an, pentru ca invoca ca nu are bani de chirie, mobilat casa eu, platit mutat de 3 ori, platit chirii de nenumarate ori. Si de cand stau acasa cu copilul platesc mancare si tot ce tine de casa. Mama lui care a stat acasa toata viata ma obliga sa ma duc eu la munca. Il iubesc dar nu stiu ce sa fac si cum sa raman acasa de dragul copilului fara sa raman pe drumuri. Imi spune ca daca nu ma intorc la munca nici el nu se mai duce.

Deci esti pregatita sa fii barbatul a doua femei?
Si vezi tu, ' femeile ' au poate si pretentii de la intretinatorul lor! Normal! doar nu or accepta orice conditii!

Esti pregatita? ( Si asumata? )

( Tot nu ) Vrei sa FUGI?
Pana mai poti...

Specific ca am cheltuit 10 000 de lire cu el intr-un an, pentru ca invoca ca nu are bani de chirie, mobilat casa eu, platit mutat de 3 ori, platit chirii de nenumarate ori. Si de cand stau acasa cu copilul platesc mancare si tot ce tine de casa. Mama lui care a stat acasa toata viata ma obliga sa ma duc eu la munca. Il iubesc dar nu stiu ce sa fac si cum sa raman acasa de dragul copilului fara sa raman pe drumuri. Imi spune ca daca nu ma intorc la munca nici el nu se mai duce.

Tu ai dat de TIGANI ¿?

Nu-mi explic altfel cum...

Il iubesc dar nu stiu ce sa fac si cum sa raman acasa de dragul copilului fara sa raman pe drumuri. Imi spune ca daca nu ma intorc la munca nici el nu se mai duce.

Deci au si inceput amenintarile & manipularile?

Dar tu nu-l poti scoate FORTAT din apartament SI din VIATA TA? CHIAR ASA DRAG TIE? SAU ESTI CHIAR ASA DE PROASTA? SAU VREI POATE SA SUFERI TOATA VIATA LANGA UN NENOROCIT? ESTI MASOCHISATA ¿ Altfel, NU-MI EXPLIC!

CASTREAZA-L SI DA-I DRUMUL! LA MA-SA! ( DACA TOT O IUBESTE A T A T! ).

| nukeyly a răspuns:

Fiecare lucra cat vrea, da la sfarsit de luna ori saptamana fiecare pune cota parte egala la tot ca de aia sunteti echipa.
Daca unu este entitate simbiotica parazitica celalat e fraier.
Taie raul din radacina cat e tanar, sau pui toate cartile pe masa clar, vrei nu vrei asa, hai pa.

El oricum trebuie sa plateasca pensie alimentara la copil pana face copilul 18 ani da vezi ce reguli sunt in uk pe tema asta.

| RaduRobertRO a răspuns:

Ramai sa ai grija de copilul tau, el nu e barbatul potrivit si nici tatal de are are nevoie copilul.

| Hollyg a răspuns:

Salut! Copii se fac si se cresc cu bărbați nu cu băieței. Tu esti cu un băiat nu cu bărbat. Zic sa il trimiți înapoi la mama lui, ca sigur nu e înțărcat. Sunt convinsă ca te-ai descurca mult mai bine de una singura. Vis a vis de faptul ca il iubești, ar trebui sa te iubești mai mult pe tine si pe copil si sa nu permiți sa fi in astfel de situație.