| Costin30 a întrebat:

Salut,sunt casatorit de 4 ani si avem o fetita de 5 ani, am fost plecat pe mari si oceane sa muncesc si am facut bani frumosi, chiar si o casa dar de cand cu pandemia nu mai pot merge acolo sa lucrez asa ca am venit toti in Anglia de 3 luni de zile,dar aici lucrurile s-au schimbat, sotia s-a schimbat total, vrea sa divorteze si ma ameninta ca ia copilul si pleaca. Am ajuns si pe la politie cu ea, eu am raportat-o,de divort aici nu e loc,e costisitor si dureaza luni si din cauza certurilor oamenii cu care stam in casa nu ne mai vor aici. Nu avem contract de munca asa ca nu putem lua casa in chirie si doar la privat,ceea ce este foarte greu de gasit si ea vrea sa plece cu copilul sa stea la o prietena,dar nu are voie sa ia fata ea pentru ca inca suntem casatoriti si i-am spus sa mergem in Romania sa ne rezolvam acolo problemele dar nu vrea. Ma gandesc sa iau copilul si sa merg in Romania,acolo am o casa, am situatie, doar asa o pot face sa renunte la tara asta si sa vina inapoi acasa sa ne rezolvam problemele. Orice pareri ar fi de mare ajutor.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este in interesul ei sa se prezinte, daca o intereseaza custodia, dar nimeni nu o poate obliga sa se prezinte. Judecatorul se poate pronunta si in lipsa ei sau in cazul in care face procura unui avocat, in prezenta avocatului.
Daca esti interesat, iti las aici niste link-uri despre divort si custodie.Ma gandesc ca ti-ar putea fi de folos.

https://e-justice.europa.eu/......_EJN-ro.do

https://lege5.ro/......ura-civila

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A gasit pe unu cu bani de vrea sa te lase, curva obisnuita care prinde gustul strainatatii asa fac multe

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca te ameninta... zi-i sa plece. Da-o naibii. Sau ia copilul si las-o sa urle la pereti in Anglia. E clar ca nu o sa mai ai viata cu ea.

| Costin30 explică (pentru GabiDumitrescu):

As vrea sa iau copilul si sa plec in Romania poate doar asa o fac sa vina inapoi si sa-si revina cu picioarele pe pamant,dar ea in Romania nu are conditii pentru copil, in schimb eu am, si chiar foarte bune si ea de asta se teme cel mai mult, insa nu stiu, ma lasa sa ma urc in avion daca nu detin testul COVID? mentionez ca venim din Anglia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Costin30):

Nu stiu de test, orienteaza-te. Fa-l. La cum zici ca face... daca aparent isi va reveni cu picioarele pe pamint, eu cred ca nu merita sa risti un viitor in care naiba mai stie cand o apuca iar.

| Freya1 a răspuns (pentru Costin30):

Degeaba încerci tu sa o duci pe ea in Romania ca sa iesi tu bine ca, copilul oricum la mama rămâne. Daca vrei sa ii fie bine copilului lasa femeia unde isi face bani si isi poate face un viitor ei si copilului.
Tin sa te anunt ca au fost o grămadă de mame fara casa ce stăteau în chirie, La părinți sau chiar prin centre si tot nu a dat statul copilul tatălui.
Sa isi revina cu picioarele pe pământ de ce? Ca nu mai vrea femeia sa stea cu tine, ca ii era mai bine singura si nu te mai iubeste? Accepta pur si simplu asta.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu nu vrei sa divorteze, ca daca ai vrea ai gasi soluția optimă. Daca nu ai avea nimic in potriva v-ati duce fiecare in drumul vostru si treptat v-ati rezolva problemele.
În general asa se intampla cand familiile se dezbină ani de zile.Gresala ta de la început a fost ca ai plecat fara ei, iar soția ta sa obisnuit fara tine si in timp sentimentele au dispărut.Si sincer nu prea ai de ce sa o acuzi, nu toti oameni pot sa stea singuri atat de mult timp cu stres, cu grija case, a copilului cu probleme de sănătate sau ce se mai iveste in viata unui om fara sa aiba un sprijin.Ca doar sa trimiți bani din cand in cand si sa mai dai un telefon nu te face mama sau tata si nici nu acoperă celelalte nevoi firești.
Ce poti sa faci? E sa o lasi sa stea unde vrea ea si sa vezi sau sa ti si tu copilul din cand in cand pana vedeti cum faceti sa divorțati.

| LoveSleep a răspuns:

Eu zic sa-i spui ca poate sta si amantul ei cu voi in casa, asa cum obisnuia cand erai plecat. O s-o faca fericita vestea asta și-o sa-ti pastrezi casnicia.

| Floridori a răspuns:

Poate ca ceea ce voi scrie te va supara si voi intelege daca vei vrea sa ma injuri.
Tu ai spus clar ca ai fost mai tot timpul plecat in alte tari pentru a munci.Asta inseamna ca sotia ta a avut foarte mult timp liber si posibilitatea de a face orice si mai ales cu oricine.Va vedeati cel mai probabil din cand in cand si nu o deranja pentru ca in majoritatea timpului avea libertatea de a face orice si mai avea si o situatie materiala buna.
Acum, cel mai probabil simte ca nu mai are aceeasi libertate si se plictiseste pentru ca este obisnuita prost si nu ii convine situatia.Nu sunt ghicitoare sa dau in bobi, dar poate si-a gasit pe altcineva acolo sau pur si simplu ii place viata si nu are de gand sa traga si ea la caruta cu tine si mai ales nu prea pare incantata sa petreaca prea mult timp cu tine.
Este absolut clar ca iti iubesti fetita pentru ca altfel nu incercai sa rezolvi situatia, dar eu in locul tau as lua in calcul si un test de paternitate(da, stiu, aici vine partea cu injuraturile).Si imi pare rau sa o spun dar am vazut atatea cazuri similare incat nimic nu ma mai mira.
Oricum este ceva putred la mijloc pentru ca nu poti sa nu mai iubeste si sa vrei sa divortezi in 3 luni cand dai de greu.
Din moment ce ma duce cu gandul la faptul ca este soi rau, nu va fi modalitate sa o convingi sa se intoarca si sa munciti impreuna pentru relatie, pentru o situatie mai buna etc.Pentru ca genul asta de femei doar asteapta de la barbat si cand acesta nu ii da si bani dar si libertatea sa faca ce vrea, cand vrea, nu mai este bun.
Poate daca tu o iubesti si chiar iti doresti sa reparati relatia, atunci doar comunicarea va poate ajuta.Altfel nu prea ai ce face.Doar sa o iei cu frumosul. Daca imi permiti sa fiu realista in continuare, promite-i acelasi stil de viata pe care il avea inainte de toate astea. Daca nu si-a gasit vreun crai pe acolo, e posibil sa accepte din moment ce asta isi doreste: confort fara munca si sa nu o controlezi prea mult cand vrea sa se "distreze".
Sunt constienta ca voi primi multe injuraturi, dar prefer sa fiu realista si sa iti zic ce am observat eu in viata pentru ca tu ai cerut pareri sincere.
Poate te intrebi de ce sunt atat de acida? Pentru ca sunt scarbita de cate astfel de femei exista si mi se pare revoltator acest comportament.
Sper sa ajungi sa reusesti ceea ce iti doresti cel mai mult in aceasta privinta si lucrurile sa se imbunatateasca pentru tine.Numai bine!

| UnDiavol a răspuns (pentru Floridori):

Respect tot respectul meu domnule

| Floridori a răspuns (pentru UnDiavol):

Sunt femeie, dar multumesc happy
Sunt o persoana mai directa si am spus exact ce gandesc.

| UnDiavol a răspuns (pentru Floridori):

Aveți tot respectul meu doamnă sincer va spun din tot sufletul și inima

| tzionut a răspuns (pentru Floridori):

Raspuns bun. Din pacate nu mai exista respect. Greu il mai castiga...

| Floridori a răspuns (pentru tzionut):

Din pacate ai dreptate.Increderea si respestul se castiga greu, dar atunci cand se pierd, sunt si mai greu de recuperat.

| Costin30 explică (pentru tzionut):

Dar in cazul in care merg eu singur in Romania si inaintez divort, e obligata sa se prezinte? Mai ales daca cer custodia fetei?

| Floridori a răspuns (pentru Costin30):

Nu este obligata sa se prezinte. Poate pur si simplu sa nu se prezinte, daca nu este interesata si dupa cateva termene (de obicei 3), judecatorul decide (de cele mai multe ori) in favoarea reclamantului, sau poate desemna un avocat si sa ii faca procura pentru a se prezenta in locul ei.
Se prezinta doar daca vrea.
Stiu ca nu m-ai intrebat pe mine, dar stiu cum functioneaza practic pentru ca am avut mai multe cazuri similare in familie si printre prieteni si cunoscuti.

| Costin30 explică (pentru Floridori):

Dar pentru custodia fetei, trebuie sa se prezinte.

| Freya1 a răspuns (pentru Floridori):

Si daca femeia si-a gasit pe altcineva care ar fi problema? Sa stai singur cu toate grijile pe cap si doar sa iti trimita cineva din cand in cand bani nu e iubire.Ca in fond si daca ai o casa in tara si tu esti dus trimiți 2/3 lei cumva sa iti mai puna o cărămidă ici colo, plus ca pentru copil oricum trebuia sa plateasca pentru ca e a lui.
Sa acuzi ca ea a facut copilul cu altul doar pentru două /trei vorbe pe care le spune aici un bărbat speriat ca ramane singur e o prostie din partea ta.Ca sa nu mai vorbim ca nu am vazut sa iti pui problema sau sa întrebi daca el nu cumva a umblat pe la fetițe dincolo.Dar de fapt la anumite persoane si generatie bărbatul are dreptul, ea trebuie sa stea sfânta pe icoana sa creasca plozi si sa il aștepte pe el cand are chef sa vina acasa dupa ani de zile.
Într-o relație amândoi au vina nu doar unul, dar el pare ca se crede fara pata. Daca voiai sa fi înțeleaptă trebuia intai sa il întrebi cu ce consideră el ca a gresit fata de ea, cum a decurs relația lor, de cand a dat semne ca ceva nu e in regula si multe altele ca sa descoperi toate dedesubturile.Ca sa nu mai spune ca pentru a acuza pe cineva (mai ales o mama) e nevoie de ambele păreri si mult mai multe date. Daca tu judeci la rece si il ridici pe el in slavi nu faci a altceva decât sa ii dai apa la moara si probabil sa greșești si sa il împingi si pe el spre o greșală. Poate femeia aia a fost o mama buna si o soție devotată dar pur si simplu s-a saturat de anumite lucruri sau a realizat ca nu mai e ce trebuie, ca iubirea in ani de zile sa diminuat sau chiar dispărut, pentru ca in fond ea nu a fost într-o relație, ea avea din cand in cand cu cine sa schimbe o vorba si cate o partidă de sex o dată la nu stiu cat timp ceia ce putea face si avea si fara sa stea cu el si sa se ia de gât.
Uni trebuie sa înțelegeți că pentru o familie închegată e nevoie de doi, ca e nevoie de comunicare si sa fi atent pe cine iti alegi.Iar daca cumva in timp aveti planuri diferite sa va faceti si drumuri diferite, nu sa încercați să îl băgați pe celălat in mocirla sa iesiti voi breji de a dracu ca partenerul nu mai vrea sa aiba o relatie cu voi si sa va spele ismenele.

| Floridori a răspuns (pentru Freya1):

Sincera sa fiu, de la prima propozitie deja mi s-a facut greata.
In cazul in care nu ai priceput din prima si eu sunt femeie, dar asta nu inseamna sa iau apararea femeilor de moravuri usoare.
Dar na, femeile care sunt soi rau isi iau apararea intre ele. Felicitari!
O zi frumoasa!

| Freya1 a răspuns (pentru Floridori):

Pe bune? Adică daca femeia sa măritat si nu mai e ok cu cel de langa ea nu are dreptul sa divorteze, sa isi refacă viața.
Tu judeci o femeie și acum două chiar fara sa le cunosti spunând ca sunt soi rau.Hai sa iti spun o chestie,daca nu stiai si bărbatul poate sa isi bată femeia, sa nu o respecte sau multe altele (iti spun ca la gradinita) in situatia asta nu trebuie sa stea sti, ca noi femeile suntem oameni nu suntem animale sau mai rau. Avem sentimente, ne functioneaza inima, creierul.
Spui ca e de acuzat daca si-a gasit pe altcineva, dar repet de el nu ai pus problema ca poate si-a gasit la randul lui altele de-a lungul timpului.Asta e ok,e voie nu? Sau sti tu ce a fost mai exact intre ei? Ai fost cu ei in casa sa vezi ce s-a intamplat si de ce femeia nu mai vrea sa stea? Poate nu se comporta cum trebuie cu ea,poate e violent fizic,verbal te-ai gandit? Sau poate pur si simplu nu mai sunt sentimente intre ei,nu il mai iubeste ce trebuie sa faca? Sa stea fortat?
Daca venea si zicea aici "ba, eu cred ca am gresit cu asta iar ea cu asta, cum sa facem sa ajungem la un consens? Am discutat, am comunicat si vrea sa divorteze" sau daca ar fi zis "eu cu soția divorțam si as vrea sa fac într-un fel sa rămânem în relații bune pentru copil, sa ramana aici in Anglia daca se descurcă mai bine si sa ne facem un viitor chiar daca separat ca doar a fost soția mea" avea toata stima si tot respectul.Dar cand zice ca vrea sa o duca in tara pentru ca acolo stie ca o duce rau si asa poate sa ii ia copilul, scuza-ma dar daca tu nu vezi ca ceva nu e in neregula ai probleme.Dar poate esti nemeritată si iti cauti soț.

| Floridori a răspuns (pentru Freya1):

Simt ca orice discutie cu tine imi scade si mie nivelul IQ-ului...
Imi este groaza sa privesc lumea si sa constat ca multi sunt la nivel de primate, cel putin intelectual vorbind.
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Costin30):

Este in interesul ei sa se prezinte, daca o intereseaza custodia, dar nimeni nu o poate obliga sa se prezinte. Judecatorul se poate pronunta si in lipsa ei sau in cazul in care face procura unui avocat, in prezenta avocatului.
Daca esti interesat, iti las aici niste link-uri despre divort si custodie.Ma gandesc ca ti-ar putea fi de folos.

https://e-justice.europa.eu/......_EJN-ro.do

https://lege5.ro/......ura-civila