| Darcos a întrebat:

Imi puteti da rezolvarile la urmatoarele probleme de logica?

1. Un sot si o sotie surda se cazeaza la un hotel...
In miez de noapte vine sotul la hotel, dar uita numarul camerei. El iese afara la masina, claxoneaza si apoi merge in hotel...Cum si-a dat seama unde este cazat?

2.Intr-o camera fara ferestre(Camera e luminata) sunt 3 interupatoare(Pot fi oriunde)...Camera de alaturi este luminata de un bec. El se aprinde de la unul din cele 3 interupatoare din camera anterioara-Cum aflam care interupator aprinde becul?
P. S. : Problema ne spune ca putem intra in camera cu becul doar o data!

3. Un om se cazeaza la un hotel, dar intr-o camera complet goala(Fara lucruri in ea, nici pat, nimic)... Dupa o zi, omul este gasit spanzurat(S-a sinucis). Langa cadavru sunt gasite:apa, o perie si un capac...
Cum s-a sinucis?
P. S.:Sfoara nu se pune la socoteala...

4. Avem un 3 vase(Unul de 8 litri, unul cu 5 litri si unul cu 3 litri)
Cum obtinem in vasul de 8 litri-4 litri, in cel de 5-4 litri si in cel de 3-0 litri?

Va rog sa-mi dati toate rezolvarile odata

Fundita la raspunsul completwinking

Răspuns Câştigător
| Cetateanulturmentat a răspuns:

1)- Observa in ce camera nu s-a aprins lumina sau nu a iesit nimeni la geam.
2)-Aprindem primul intrerupator 20 min, al doile 1 minut si al treilea deloc. Dupa aceea intram in camera si pumen mana pe bec daca e fierbinte e primul intrerupator daca e caldut e al doilea si daca e rece e al treilea.
3)-Bine deci cum nu era nici scaun de pe care sa se spanzure a adus un cub de gheata de pe care si-a dat drumul, dupa care cubul s-a topit ( de aici apa). A baut o cola inainte si i-a cazut capacul din buzunar, s-a periat(trebuia sa arate bine) si s-a spanzurat.
4)-4)-il umplem pe cel de 3 si il rasturnam in cel de 5, il mai umplem o data si resturnam in cel de 5 pana se umple (3 -initial +2-capacitatea) si pentru ca 3-2=1 in vasul de 3l mai avem 1l. Rasturnam litrul in cel de 8l apoi il mai umplem o data si il rasturnam in cel de 8 (1+3=4), am terminat cu cel de 8. Golim vasul de 5l apoi facem acelasi procedeu ca la inceput(astfel incat sa ramana 1l in vasul de 3l) apoi il rasuturnam in cel de 5l, dupa care mai turnam un vas plin de 3l in cel de 5l (1+3=4).

Multumit?

23 răspunsuri:
| Darcos explică:

Am gresit categoria unde trebuia sa-l pun (Educatie si cultura Generala)
Sa schimbati categoria ca eu nu stiu cum...

| Darcos explică:

Ce s-a intamplat?
Nu asta e raspunsul castigator

| Cetateanulturmentat a răspuns:

1)- Observa in ce camera nu s-a aprins lumina sau nu a iesit nimeni la geam.
2)-Aprindem primul intrerupator 20 min, al doile 1 minut si al treilea deloc. Dupa aceea intram in camera si pumen mana pe bec daca e fierbinte e primul intrerupator daca e caldut e al doilea si daca e rece e al treilea.
3)-ma mai gandesc si iti spun dupa aceea.
4)-il umplem pe cel de 3 si il rasturnam in cel de 5, il mai umplem o data si resturnam in cel de 5 pana se umple (3 -initial +2-capacitatea) si pentru ca 3-2=1 in vasul de 3l mai avem 1l. Rasturnam litrul in cel de 8l apoi il mai umplem o data si il rasturnam in cel de 8 (1+3=4), am terminat cu cel de 8. Golim vasul de 5l apoi facem acelasi procedeu ca la inceput(astfel incat sa ramana 1l in vasul de 3l) apoi il rasuturnam in cel de 5l, dupa care mai turnam un vas plin de 3l in cel de 5l (1+3=4).

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

Da raspunsul pana nu iti fura cineva tot...

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

Nu este o idee buna sa zici raspunsurile... Daca nu-s toate...

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

Eu stiam o ghicitoare de gen cu tot cu rezolvare dar tu imi dai si o perie si un capac!?

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

laughing
Da!
REZOLVA ODATA...Nu-i greu...

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

Bine deci cum nu era nici scaun de pe care sa se spanzure a adus un cub de gheata de pe care si-a dat drumul, dupa care cubul s-a topit ( de aici apa). Asta e ce stiam eu.

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Cetateanulturmentat):

Bause o cola inainte si i-a cazut capacul din buzunar, s-a periat (trebuia sa arate bine) si s-a spanzurat.

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

Acum leaga toate rezolvarile intrunul singur si mai baga tu ceva la problema cu spanzuratul ca sa apara si peria si capacul... Poti inventa orice numai sa fie raspuns bun

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

A baut o cola inainte si i-a cazut capacul din buzunar, s-a periat(trebuia sa arate bine) si s-a spanzurat.

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

De ce imiapare raspunsul de 2 ori

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

CORECT!
Leaga toate raspunsurile sa-ti dau funda...

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

Ai apasat de 2 ori... LEAGA ODATA RASPUNSURILE...

| Darcos explică (pentru Cetateanulturmentat):

Dai, te rog, o nota intrebarii?

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

Mi-ai dat funda, deci, 8. 50 pentru ca intrebarile erau interesante.

| Cetateanulturmentat a răspuns (pentru Darcos):

1)- Observa in ce camera nu s-a aprins lumina sau nu a iesit nimeni la geam.
2)-Aprindem primul intrerupator 20 min, al doile 1 minut si al treilea deloc. Dupa aceea intram in camera si pumen mana pe bec daca e fierbinte e primul intrerupator daca e caldut e al doilea si daca e rece e al treilea.
3)-Bine deci cum nu era nici scaun de pe care sa se spanzure a adus un cub de gheata de pe care si-a dat drumul, dupa care cubul s-a topit ( de aici apa). A baut o cola inainte si i-a cazut capacul din buzunar, s-a periat(trebuia sa arate bine) si s-a spanzurat.
4)-4)-il umplem pe cel de 3 si il rasturnam in cel de 5, il mai umplem o data si resturnam in cel de 5 pana se umple (3 -initial +2-capacitatea) si pentru ca 3-2=1 in vasul de 3l mai avem 1l. Rasturnam litrul in cel de 8l apoi il mai umplem o data si il rasturnam in cel de 8 (1+3=4), am terminat cu cel de 8. Golim vasul de 5l apoi facem acelasi procedeu ca la inceput(astfel incat sa ramana 1l in vasul de 3l) apoi il rasuturnam in cel de 5l, dupa care mai turnam un vas plin de 3l in cel de 5l (1+3=4).

Multumit?

| Babylonul a răspuns:

Wow frate mi-e lene numa sa citesc alta data baftahappy

| Darcos explică (pentru Babylonul):

Funda nu se da pe gratis...

| Babylonul a răspuns (pentru Darcos):

Sa stiu nu ma atrage intrebarea ta ce sa fac baftahappy

| Darcos explică (pentru Babylonul):

Imi vezi avatarul? Ce fata face...

| alexandrag a răspuns:

La 4. cred ca pur si simplu il umplii pe cel de 8 iar apoi versi jumate in cel de 5 si... voila! ai 4L in vasul de 8L, ai 4L in vasul de 5L si in cel de 3 n-ai nimic big grin. Saaau ai vasul de 8L plin si versi 5 L in cel de 5(ti-au ramas 3L in cel de 8) si apoi din vasul de 5L versi 1L in cel de 3L (iti raman 4L in vasul de 5L) si cu 1L in vasul de 3L il versi in cel de 8 care avea 3L => 4L in vasul de 8. big grin

| SimonaGiorgi a răspuns:

1. Toate becurile din cladire se aprind doar cel din camera lui nu pentru ca nevastasa e surda si doarme bustean.

| Darcos explică (pentru SimonaGiorgi):

Stii ca nu poti primi funda daca daca dai un singur raspuns...
Oricum la asta mi-am dat si eu seama...
Nu stiu mai mult la problema cu cele 3 vase

Am vrut sa va dau primele 3 probleme pentru a va pune mintea la contributie