| Twichh a întrebat:

IMI URASC PARINTI! O sa va spun si de ce:ei mereu imi dau bani, dar eu mereu imi cumpar tigari sau haine din zara sau orice fel de haina de firma straight face si mereu ma cert cu ei din cauza asta( mai ales din cauza hainelor)...azi parinti mi-au dat 600 lei si m-am dus in zara si i-am cheltuit pe putine chestii,cand am ajuns acasa au facut crize de nervi si mi-au luat toti bani stransi de mine si au zis ca nu mai imi da bani niciodata straight face ca ma rad de munca lor "cu carpele"mele din zara. M-am saturat, ei nu inteleg cum e la mine in liceu! II URASC straight face Nu m-au inteles niciodata...si ei mereu imi jineste prietenul si prietena cea mai buna. Si ma enervez si le zic sa imi lase prieteni in pace! Daca ar fi sa aleg dintre parintii mei handicapati si prietenii mei,as alege prieteni laughing, logic. Am nevoie de un sfat! Ce sa le zic parintilor sa ma lase mai usor?

52 răspunsuri:
| Simonamee a răspuns:

Parintii tai sunt oameni buni dar sunt sigura ca le-ai intins nervii la maxim. Sa sti ca parintii au rolul de a te ajuta de a te proteja si de a te educa dar nu au obligatia sa iti dea tie bani si nu sunt obligati sa-ti acepte tie fitele. Cand te-au facut nu s-au gandit ca uite noi acuma facem un copil ca sa-i dam bani sa fie multumit...nuuu..te-au facut din iubire cu gandul ca vei deveni om educat. Daca ai fi educat ai sti ca banii nu se fac usor, ai sti ca nu le e usor sa-ti dea o suma de bani si sa vada cum tu te imbraci cu haine de fite si te doare fix in paispe de munca lor si sacrificiul pe care ei il fac pentru tine. Ai nevoie de sfaturi? Eu cred ca ai nevoie de o educatie! Parintii tai au grija de tine, iti dau bani si tie nici macar nu iti pasa, deschide ochii bine si spune-ti tie singur/a cine te-a ajutat mai mult si cu cine ar fi bine sa stai...prietenii tai plini de fite te-ar lasa daca ti-ai cumpara haine de 5 lei bucata si te-ar lua peste picior ca esti sarantoc si tu vi la noi sa ne spui ca ai alege prietenii in loc de parinti? Esti sigur/a ca asta vrei? Sincer mi-e mila de parintii tai dar oricum nu prea are rost sa-ti mai scriu pentru ca esti genul de om care nu da doi bani pe oameni si mai ales pe parinti.

| Biancays a răspuns:

Incearca sa le explici cum e in liceu si etc smug asa sunt toti parintii straight face

Răspuns utilizator avertizat
| 2000nadia a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa iti urasti parintii pentru ca eu te-au crescut si ti-au dat bani pana la varsta actuala.in al doilea rand ei te vor iubi chiar daca te cearta sau iti insulta prieteni...ii insulta pentru a te face pe tine sa te simti rau pentru ca ai gresit in al treilea rand iubestei pentru ca au grija de tine si iti ofera un acoperis deasupra capului!

| AromadeVanilie a răspuns:

"Daca ar fi sa aleg dintre parintii mei handicapati si prietenii mei, as alege prieteni" prietenii tai ti-au dat viata? ei te-au crescut? ei ar face orice sacrificiu ca sa iti fie tie bine? nu cred!

| Raresilk a răspuns:

Sa stii ca sunt altii care nu au bani sa isi ia haine nici de la Second Hand. Daca 600 de lei ti se pare putin atunci nu stiu ce sa mai zic. Eu sunt cea mai fericita cu 100 de lei pe luna. Nu vreau sa te judec, dar esti cam rasfatata. Ce au hainele de firma asa special? Aur si diamante? Multi oameni de aici au dat niste raspunsuri foarte bune si educative, dar tu nici nu ii lasi sa te ajute si le comentezi. Imi pare rau, dar din ce ai scris aici reiese ca esti rasfatata si degeaba negi asta. Normal ca s-au enervat parintii tai, ei muncesc foarte greu pentru bani. Poate tie 600 de lei ti se par frunze de pe jos, dar pentru ei poate e un sacrificiu imens. Nu te-ai intrebat vreodata asta? Si sa stii, hainele de firma nu te fac mai destept, mai frumos sau mai respectat, ci caracterul. Parintii tai nu au plecat din tara ca asa au vrut ei, ci pentru ca ti-au vrut binele, au vrut sa ai de toate, si tot nu esti multumita. Crezi ca prietenii aia sunt adevarati? Daca erau, ti-ar fi spus sa lasi hainele astea de fite deoparte ca nu sunt obligatorii si sa te gandesti ca viata e grea. Parintii tai iti vor binele si cu asta. Poate tie ti se pare ca ai prieteni buni, dar parintii stiu mai bine. Ei au mai multa experienta de viata in primul rand. Si in al doilea rand, parintii ar trebui sa fie cei mai buni prieteni ai tai. Daca prietenii tai sunt buni, atunci explica-le parintilor tai. Nu se poate sa nu inteleaga.
Si bucura-te ca ii ai langa tine, eu de mica am crescut fara tata. Doar mama stie cum s-a chinuit sa ma creasca. Nu era necesar sa zic asta, dar am dat un mic exemplu.
E urat cand nu stii sa apreciezi ce ai. In lumea intreaga sunt probleme mai grave decat asta. Daca nu incetezi sa gandesti asa, atunci degeaba am scris aici.
Nu mai fuma, nu cred ca vrei sa umbli prin spitale cu inhalatoare sau cu mai stiu eu ce. Fumatul nu te face cool.
Nu o lua in nume de rau, dar chiar nu are rost sa faci din tantar armasar.
Daca ti se pare ca din punct de vedere sentimental, parintii nu iti ofera destul, atunci spune-le-o fara rusine. Asta e o problema si e chiar nasol daca nu iti merge bine cu parintii.
Bafta!