| Costin_Valentin_1971 a întrebat:

Nu prea stiu cum sa adresez intrebarea dar, m-am saturat de viata, cu parinti ma cert mereu, am avut 'prieteni' care m-au vorbit pe la spate, nu mai suport nimic!
Ma cert zilnic cu parinti si ei imi reproseaza mereu sa fac mofturi cand voi sta pe bani mei.
Ce sa fac? nu mai suport, imi vine sa ma sinucid, sa-mi tai venele, sa fug undeva unde sa fiu singur si sa nu mai stiu nimic de lucul numit 'acasa'.

Răspuns Câştigător
| BloodyDagger a răspuns:

Dar de ce nu vrei tu mai bine sa te relaxezi, sa tragi aer adanc in piept, il tii asa cateva secunde, pentru ca apoi sa expiri lung? E o modalitate excelenta sa mai "evadezi". Trebuie sa recunosti ca e o exagerare cand spui "Ce sa fac? nu mai suport, imi vine sa ma sinucid, sa-mi tai venele, sa fug undeva unde sa fiu singur si sa nu mai stiu nimic de locul numit 'acasa' ". Gandeste-te ca nu ai cele mai multe probleme din lume. Prietenii te-au lasat balta? Nu-i nimic. Demonstreaza-le ca esti independent de ei. Ideea e ca nu trebuie sa cedezi nociodata.

| Costin_Valentin_1971 explică (pentru BloodyDagger):

Pai ce sa fac sa fiu independent? Sa ma pun acum sa fac combinatii in cartier ca in filme? Am 16 ani, practic inca nu pot lucra.

| BloodyDagger a răspuns (pentru Costin_Valentin_1971):

Mai citeste o data. O sa intelegi ca m-am referit la faptul ca nu esti dependent de acei "prieteni".

| Costin_Valentin_1971 explică (pentru BloodyDagger):

Stiu asta :/ totusi cum sa le arat parintilor ca ma pot descurca si singur?

| BloodyDagger a răspuns (pentru Costin_Valentin_1971):

Pai sincer, la varsta de 16 ani nu prea ai cum. Sincer nu prea stiu. Incearca sa ocolesti certurile cu ei. Ba chiar adreseaza-le vorbe bune. Conteaza fiecare cuvant, crede-ma. Atunci nu vor mai fi cu gura pe tine tot timpul. Parerea mea.

11 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna seara, draga! Daca crezi in Dumnezeu, roaga-te Lui cat de mult poti, apoi vorbeste cu un duhovnic, apoi cu un psiholog.Nu-ti fie nici teama si nici rusine, faptul ca mergi la un psiholog nu inseamna ca esti nebun, nebunii nu au ce sa caute la psiholog, caci un psiholog nu poate sa discute cu un nebun.Si eu am avut probleme de genul asta si credinta in Dumnezeu si psihologul m-au ajutat sa vad altfel viata, am invatat sa inteleg slabiciunile omenesti si sa nu mai judec oamenii si sa nu urasc oamenii, ci faptele rele pe care unii oameni le savarsesc. Te pup, pa, pa.

| Costin_Valentin_1971 explică (pentru emy):

Sunt la Seminar in anul intai, am discutat cu un psiholog si m-am simtit mai rau dupa ce am vorbit cu el, duhovnicul meu are o entalitate cam vulcanica si imi e frica de ce imi va spune.

| T0T a răspuns:

Poate e si vina ta undeva.

| Costin_Valentin_1971 explică (pentru T0T):

Da recunosc. am si eu vina. am ramas la 2 materii pe primul semestru, dar trag mai tare pe al 2-lea si gata.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Valentin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| fencibi a răspuns:

Am avut aceeasi problema, am fost la psiholog si am scapat de dorinta de a ma sinucide.

| BloodyDagger a răspuns (pentru fencibi):

Sinuciderea nu trebuie sa fie nici prin ultimele variante de rezolvare a problemelor. Nu rezolvi nimic. Oricum mori intr-un final. Deci chiar ma bucur ca nu mai ai ideea asta in cap. Ok. sper sa fii bine si sa se rezolve problemele cu parintii. Bafta! happy