| aLeXy006 a întrebat:

Am 14 ani si efectiv m-am saturat de ce se intampla. Sunt mereu singura si deprimata.Am cei mai rai si gelosi prieteni. Din cauza asta am ajuns sa fiu rece pana si cu mama si sa ma cert cu ea mereu sad
Plus ca sunt si extrem de urata si timida.Ma urasc!

Ce sa fac? Va rog sa nu ma jigniti si voi.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune o poză cu tine, si ai răbdare ca vei găsii si tu pe cineva, abia ai 14 ani nu 50

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci mai departe. Îi lași pe prietenii tăi în primul rând și cu voință îți îmbunătățești relațiile cu mama ta.

| kiri11 a răspuns:

Incearca sa fi mai pozitiva? Ce-i cu lipsa asta de culoare in mintea ta? Esti tinerica! priveste mereu partea buna a lucrurilor!

| BadAngel3 a răspuns:

Nu te considera urata.Fiecare e frumos in felul lui.In legatura cu,, prietenii'' tai indeparteazai, fi indiferenta.Ei nu iti fac un bine. Discuta cu mama ta si explica-i.Nu poti tine asa in tine.Ei sunt gelosi pe tine pentru ca tu ai educatie, frumusete si respect pentru altii.Ei te vad pe tine asa si din cauza asta sunt gelosi pe tine.Nu te supara. Intotdeauna albina inteapa floarea cea mai frumoasa.Te inteleg perfect.Si eu sunt la fel. Daca am 1 prieten adevarat ca toti sunt foarte invidiosi si rai. Tine minte 3 cuvinte: VIATA MERGE INAINTE. Nu mai pune la suflet.Ei vazandu-te pe tine ca ei te ranesc prin vorbe le dai satisfactie.Atat cat timp vei fi idiferenta ei se vor enerva si o sa termine sa te mai jigneasca.Tot din propria experienta stiu.Asa cum am mai zis ALBINA INTEAPA INTOTDEAUNA FLOAREA CE MAI FRUMOASA.

| Kizei a răspuns:

In primul rand daca cineva e rau si gelos pe tine nu il poti considera prieten.E destul de greu sa gasesti un prieten in ziua de azi.Si eu am niste "prieteni" de genul asta doar ca la ei subiectul e bataia de joc.Eu sunt tipul ala de baiat care sta in banca de langa geam in coltul clasei cu capul pe banca in fiecare pauza. Oricum, si eu era sa intru in depresie dar m-am uitat la partea buna a lucrurilor, ajung acasa si sau pe net.
Daca ai un hobby anume incearca sa gasesti o comunitate online in acel domeniu.Mie imi plac mult animeurile asa ca am gasit o comunitate in care toti aveam acest hobby comun.
Totusi nu inteleg un lucru. daca e asa cum zici tu ca esti urata si timida pe ce pot fi gelosi "prieteni" tai?
Degeaba zici ca te urasti, daca continui sa zici asta o sa fie tot mai rau asa ca mereu incearca sa pui un zambet pe fata.
Dar sa nu uiti ca cel mai important lucru este sa ramai CALMA cat de mult posibil.
Nici eu nu am o viata sociala foarte stralucita dar dupa varsta ta esti in clasa a8a (ca si mine) asa ca anul viitor poate o sa cunosti alti oameni la liceu.
Daca vrei poti sa ignori tot ce ti-am zis si sa faci cum vrei tu dar iti cer un sigur lucru : NU TE SINUCIDE.Ai tot viitorul in fata.Gandestete la el mai mult ca la prezent.

| allyn333 a răspuns:

Nu te crede urata si nu fi asa de rece,
Orice lucru ca si timpul trece
Nu mai fi nici asa de deprimata
Asa prieteni n-o sa ai niciodata
Fi tu insasi exact cum vrei sa fii
Sa nu te intereseze parerea altor copii.

| aLeXy006 explică:

Nu pot trece mai departe.Chiar nu pot.Ma doare tare tot ce se intampla.Scad pana si la invatatura.Tot ce vreau e sa nu mai fiu singura.In fiecare zi ies afara, dar cand ajung acasa si-mi amintesc toaate acestea plang de raman fara aer. Vreau un nou inceput.:<