| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii poate ramane copilul sub tulela mea daca sotia vrea sa se mute cu minorul inrtr o garsoniera confort 2 cu tala ei, tinand cont ca eu stau cu parintii intr un apartament de 4 camere, iar tatal sotie este alcoolic si scandalagiu iar garsoniera este intr o zona zona rau famata in bucuresti. multumesc.ANONIMUL

5 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Acum fac si eu presupuneri. (Iertare) Inainte de divort voi ati locuit impreuna la parintii tai si lucrurile nu au mers ok. In aceste conditii, parerea mea ca decat sa divortati, mai bine parintii tai vindeau apartamentul cu 4 camere, cumparati 2 apartamente mai mici (sau faceati cumva sa fie 2 intrari complet separate in acel apartament cu 4 camere) si poate nu ajungeati la divort. Eu am depus multa energie sa ajung sa ma armonizez cu sotul meu, dar daca am fi locuit impreuna cu ai lui, cred ca nu s-ar fi reusit nicicum. Eu inclin sa cred ca nu ati reusit sa va intelegeti pentru ca nu v-ati desprins amandoi de casa parinteasca si nu ati locuit doar voi doi. Try this way, parerea mea.

| pisoias a răspuns:

S-ar putea ca sansele sa fie de partea ta.De obcei minorul ramane la mama. Dar in acest caz cred ca sansele sunt de partea ta.

| alexdop21 a răspuns:

Pai anonimule, in general tutela copilului este data mamei daca dovedeste ca ii poate oferii copilului o crestere normala in conditii cel putin normale, cat despre tatal betiv si alcoolist al mamei foloseste-o la maxim, cartierul rau flamat nu stiu daca se poate folosi dar incearca si cu el! I-ati copilul inapoi

| dy a răspuns:

Draga Anonimule, cred ca-i f greu ceea ce vrei sa obtii! Daca mama este salariata si dovedeste ca are cu ce intretine minorul, singura solutie ar fi sa ceri o ancheta sociala in speranta ca ai putea dovedi ca mediul in care vrea mama sa creasca copilul, dauneaza cresterii si educatiei lui! Oricum, ai nevoie de AVOCAT!

| kenzo a răspuns:

Sunteti divortati? Sotia poate sa se mute cu, copilul separat numai daca exista o hotarare judecatoreasca, prin care i-a fost incredintat copilul. V-as fi raspuns mai concret, insa nu ati dat suficiente date.