| Laurosa a întrebat:

In curând o sa am o sora. Diferența dintre noi e de 15 ani. Maică-mea o făcut copilul cu iubitul ei. Eu nu cred ca mama o sa ma mai respecte cum o făcea înainte, nu o sa ma mai iubească la fel de mult și copilul ei preferat va fi acea fata. De unde mi-a venit idea asta? Pai, noi avem 4 animale ( doua pisici și doi caini) mama logic ca are un preferat ( pisica mea neagră e preferata ei), o iubeste mai mult, nu o cearta... înțelegeți voi. Efectiv mama mi-o zis ca preferatul ei va fi cel care e cel mai cuminte. Ma amuza da no. Ce sa cred din asta? A și eu sunt la liceu, trebuie sa învăț ca vreau sa ajung la o facultate destul de pretențioasa. Credeți ca nu o sa pot dormi nopțile din cauza copilului sau o sa fiu destul de obosita? Eu am nevoie de odihna. Menționez ca copilul nu va sta in camera cu mine ( va avea camera lui)

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

O aberatie...ambii copii pot fi iubiti in aceiasi masura

36 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu te lua dupa cretinatati.
Vad ca unii se cred profeti, prevestesc certuri si transfer de responsabilitatii, vorbesc despre dreptul asupra femelelor si mai rau, se cred detinatorii Adevarurilor lui Dumnezeu.
Altii dimpotriva, iti vorbesc despre sora ta VITREGA si chiar despre probleme psihice. Nu accepta ca cineva sa va numeasca surori vitrege, chiar daca nu aveti acelasi tata, nu sunteti vitrege.
Sa ai o sora sau un frate e un lucru minunat, iar sa fii parinte al mai multor copii nu e nici pe departe o impartire a dragostei părintești ci dimpotrivă.
Relatia cu mama ta nu ar trebui sa se schimbe, copiii nu sunt pisici, semtimentul matern nu e acelasi cu cel fata de animalele de companie si chiar daca cea mica va primi mai multa atenție la inceput, nu poate fi o piedica intre voi.
Despre nopti nedormite, nu e cazul daca ai camera ta.

| Adry05 a răspuns:

Hello, mama ta n-are cum să iubească acel copil mai mult, orice părinte își iubește egal copiii. Poate o să pară că te iubește mai puțin pentru că cel mică necesită mai multă atenție din cauza vârstei, asta 1. și 2. poate fi obosită și stresată cu cel mic și atunci o să-și cam verse frustările în jur și de aia o să ți se pară că nu mai are răbdare sau chef de tine
o fi zis aia cu cuminte ca să te ambiționeze să nu faci prostii.
iar cu dormitu... depinde cât de departe e camera și pereții, cel mai probabil îl auzi dar cu timpul cred că te obișnuiești cât să nu te mai trezească din somn

| Laurosa explică (pentru Adry05):

Camera e fix lângă camera mea

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa nu inventam probleme si drame, inainet sa apara micutul!
Copii sunt iubiti in aceae si masura, evidenta ca mama se va comporat diferit cu voi, fiindca cel mic este dependent de atentia si mainile ei, ca atare ii va acorda mai mult din timp, dar asta nu te va afecata pe tine, de la care se asteapta sa gaseasca intelegere si dragoste pentru fratiorul cel mic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei fi trecută în rândul pisicilor.
Iar legat de facultate, ca rața lui Arghezi.
---
N-a ajunc ca să învețe,
Școala, cel puțin primară,
Că acum la bătrânețe,
Ajungea și profesoară.
---

| Mosotti a răspuns:

Pai fi cuminte si tu ca sa fi si tu la fel de preferata, f bine face, ca sa te incurajeze sa fi cuminte.
Dar oricum un parinte iubeste in mod egal toti copiii pe care-i are, nu te va iubi mai putin.

Si cam mda, o sa fie ceva tipaturi prin casa si noaptea uneori, insa daca e in alta camera, poate nu se aude daca peretii nu-s de BCA, ca daca-s de BCA subtiri de 10-14 cm, se va auzi tare.
Deci depinde unde e camera aia.
Mama ta va fi surmenata mult. Dar daca a vrut asa, treaba ei, eu nu vad rostul pentru care a mai facut unul, dar asta e. Alt balamuc, alt stres.

| GabiDumitrescu a răspuns:

DAFUQ? Adica ai 15 ani si te doare capul ca maica-ta ar putea iubi pe ala mic mai mult ca pe tine? Ce ai vrea, sa te ia si pe tine in brate si sa iti dea tita? Ai 15 ani in puii mei, acusi esti legal gata de maritis, iar tu iti pui o astfel de problema? Geezus...

| Laurosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce gândire au unii. La vârsta asta orice te poate schimba într-un om cu probleme pe când vei fi mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Laurosa):

Tu deja iti faci probleme anticipind problemele respective. In cazul asta, problemele exista daca tu le lasi. Nu ti se pare normal sa acorde mai multa atentie aluia mic? Ai vrea sa il trimita din luna a doua de viata la cumparaturi si la dus gunoiul, sau ce? Faptul ca ii va acorda mai multa atentie inseamna neaparat ca il va iubi mai mult? Cum cuantifici dragostea materna?

| Laurosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Aoleo. Bunica mea o reușit sa acorde atentie in mod egal la 8 COPII! Așa cum e și normal. Unii copii chiar suferă pentru alea doua luni cum zici tu. Nimic din ce era in trecut in relația cu primul copil nu trebuie sa se schimbe când apare de-al doilea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Laurosa):

Si bunica-mea a avut vreo 11 copii. Nu stiu cita atentie le-a acordat, dar in rest au ajuns destul de bine mai toti. Inclusiv unul fost primar vreo doua mandate in care chiar a facut treaba si dupa aia popa... Ideea e ca tu ca parinte sa ii mai si implici pe aia mai mari in activitatile cu astia nou-nascuti, nu sa faci sa para ca ei ar trebui sa isi vada de-ale lor si doar tu ai treaba cu ala mic si nu vrei sa fii deranjata - la mama ma refer in cazul asta.winking

| Laurosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Umm, copilul mai mare are viața lui. Spre exemplu eu ce fac toată ziua e sa învăț și sa mai stau cu prietenii mei. Nu e responsabilitatea mea sa am grija de sora mea. Mama a făcut copilul mama îl îngrijește. Normal ca dacă chiar are nevoie de ceva o voi ajuta

| Laurosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Plus ca eu scot câinii afara, îmi fac curat in camera, uneori prin casa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Laurosa):

Da, da, inteleg. Ai inteles gresit ce am vrut eu sa zic. Ma refeream la faptul ca mama ta si cu tine sa petreceti timp impreuna uneori si cu cel mic, ca sa nu para ca ii acorda atentie doar pruncului. Gen poate sa ii dea aluia mic o tzitza in timp ce discuta cu tine despre scoala, nu sa te ia cu "n-am timp, vorbim alta data" si alte faze de genul.

| Laurosa explică (pentru GabiDumitrescu):

Aha. Am inteles

| anonimg a răspuns:

Este adevărat ce spui: mulți părinți își aleg copii preferați; și aceasta este o greșeală nesăbuită, vitală.
Fără să ne fi vorbit tu despre preferință, ți-aș fi putut spune eu despre acest lucru inevitabil. Și ne dăm seama de această preferință din faptul că mama ta nu-și respectă propria familie -adica pe tine; ea a făcut un copil în afara familiei, și acest lucru reprezintă lipsă de respect, de educație față de familie. Ea a făcut un copil cu iubitul ei și nu cu soțul ei. Îți spun mai dinainte că relația lor nu va fi binecuvântată de Dumnezeu; se vor găsi certuri între ei doi. Și pe tine te va face responsabila pentru creșterea copilului ca și cum l-ai fi făcut tu și nu ea.
Deci ar fi fost ușor ca să existe doar preferințele. Dar va fi mai rău de atât.
Cunosc inimile unor astfel de oameni. Multe femei care au ajuns singure, părăsite de bărbații lor, ajung să-i calce în picioare pe cei dragi numai ca să nu mai fie singure.
Iubitul ei este și el o apă și-un pământ, pentru că a făcut un copil fără să-și asume responsabilitatea de a fi soț. Până și animalele din pădure luptă pentru a-și câștiga dreptul asupra femelelor; și își asumă responsabilitatea pentru întreaga turmă. Vei vedea în cursul timpului că vei fi disprețuită de amândoi.
Vei trece peste toate acestea numai dacă te vei gândi că noul născut este lipsit de vină. Să nu privești un copil ca un dușman. El va avea nevoie de simpatia ta; oferă-i-o necondiționat și vei fi răsplătită cu prietenia acestuia.
Poți spune mamei tale că înclinația ei spre a-și alege preferințele între viețuitoare este greșită. Și că dacă și Dumnezeu ar face la fel ca ea (mama ta a preacurvit pentru că tatăl copilului este iubit și nu soț), atunci ea nu ar fi preferată de Dumnezeu. Nici ea nu a fost cuminte înaintea lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu va locui în mijlocul unei familii în care Legea Sa este nesocotită, călcată în picioare (nu are legătură aici ateismul sau creștinismul). Scandal și certuri va fi soarta familiei care încalcă Legea lui Dumnezeu. Casa (familia) trebuie să fie un colț de rai; dar cei mai mulți oameni o transformă în iad.
Lucrurile pot fi îndreptate spre bine dacă oamenii nu vor persista in rău.

PS: mesajul acesta va fi șters de admini... Adevărurile dureroase ale lui Dumnezeu nu sunt acceptate de către majoritatea oamenilor.

| Laurosa explică (pentru AliGab):

E logic. Unii oameni care mi-au scris aici cred ca copilul mai mic va fi iubit mai mult. Dar eu nu ma refeream la asta. Poate am formulat întrebarea gresit eu știu

| AliGab a răspuns (pentru Laurosa):

Ideea este urmatoarea. Copilul mic are nevoie de mai mare implicare fizica (trebuie sa manance des, schimbat etc., ceea ce cere un efort mare din partea mamei tale), dar emotional o mama isi iubeste copiii la fel. Am doi baieti, iar cel mare a petrecut mai mult timp cu tatal si bunicii cat timp fratele lui a fost bebe, dar am cautat sa ii acord si lui atentie multa ca sa nu se simta exclus.
Nu stiu cat realizeaza ei acum, dar inima mea bate la fel pentru amandoi, chiar daca relatia fizica trebuie sa se imparta, cea emotionala creste odata cu nr copiiilor. Sa iti traiasca fratiorul, sa traiesti si tu sisa va iubiti. Te pup

| AliGab a răspuns (pentru anonimg):

O aberatie...ambii copii pot fi iubiti in aceiasi masura

| Fatamuntilor a răspuns:

Hai sa nu punem raul inante!
ia spune tu nu ti-ai dorit o surioara?
E oarecum normal ca mama sa se ocupe mai mult de bebelus.
Insa nu cred ca nu iti va acorda atentie si tie.Mai ales ca bebele doarme mult in primele luni.
Poti discuta cu mama ta despre asta!

| Laurosa explică (pentru Fatamuntilor):

Nu, chiar nu mi-am dorit o surioara. Plus ca copilul acela e făcut cu iubitul mamei care se leagă din orice de mine, îmi spune ca sunt proasta

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Laurosa):

Atunci iti inteleg ingrijorarea.
dar surioara ta nu are nicio vina.Va trebui sa iubesti.
Mama ta stie ca iubitul ei se leaga de tine? a mai incercat si altceva?

| Laurosa explică (pentru Fatamuntilor):

Nu, da știe ca se leagă de mine și nu zice nimic. Nu ii chestia ca nu o să-mi acorde atentie. Dar o sa se schimbe relația mea după ce naște. Noi obișnuiam sa dansam și sa cântam. Nu știu dacă o sa mai putem face asta. Poate nici nu o sa mai aibă timp sa vina la festivitățile mele ( o tradiție pe care o făceam in fiecare an și pentru mine nu contează ca sunt mare, de obicei am emoții și cu mama lângă mine ma simt mult mai bine)

| Laurosa explică (pentru Fatamuntilor):

Obișnuiam sa ieșim in oraș, sa mergem sa vizitam lucruri. Nu mai facem asta de un an de zile și după ce se naște copilul nu o sa mai putem face deloc parca văd. Nu vreau sa se schimbe relația noastră după ce se va naște copilul, dar deja se schimba

| Sofer a răspuns:

Părinții trebuie sa iau iubească copiii și sa le ofere atenția în mod egal.

| NLS a răspuns:

Cunosc pe cineva care trece prin aceeasi situatie.
Habar nu ai cat de topit e baietasul (12) dupa surioara lui vitrega.
Da, e adevarat ca managementul defectiv al unei relatii poate strica toata armonia intre voi, dar tu esti mare, si ar trebui sa intelegi.

Cat despre zgomot, plansete, exista solutii.
Eu am dat examen dupa ce a iesit taica-meu la petrecareti, noaptea pe la 3.
Aveam bar langa noi, muzica la maxim.
Iar nota a fost peste 9, aveam si temperatura, caci aveam probleme cu gatul.

| Laurosa explică (pentru NLS):

Nu inteleg chestia asta cu,, ar trebui sa înțelegi ca esti mai mare" wtf, nici un copil nu trebuie sa treaca prin asta. Din cauza asta mulți copii ajung sa aibă probleme de comportament sau probleme psihice! Cunosc persoane! Prietena mea e distrusă. Mereu trebuie sa ii spun ca e specială și chestii! NU E NORMAL! Ai făcut doi copii trebuie sa ai responsabilitate pentru amândoi la fel!

| NLS a răspuns (pentru Laurosa):

De acord, clar mama ta nu e un parinte responsabil.
Insa daca te razvratesti impotriva ei prea tare, vei sfarsi prin a ajunge la un moment dat exact ca ea.
Nu am trecut prin asta (frate vitreg), dar si mama a avut copilul preferat, si acela n-am fost eu.

| Laurosa explică (pentru NLS):

Înțeleg și îmi pare rau

| Laurosa explică (pentru NLS):

Îmi pare rau ca exista asta in lume. Nu inteleg cum tu ca mama sa ai,, copilul preferat"

| NLS a răspuns (pentru Laurosa):

Nu ca s-ar fi schimbat ceva daca as fi fost eu tratat cu mai multa atentie, si eu gandesc exact la fel ca tine, nu trebuie facuta nici o diferenta intre copii, indiferent daca au acelasi tata sau nu.
Dar faptul ca fratele meu avea mai parte de mai multa atentie, a inrautatit putin lucrurile.
Am fost mereu inamici sa zic asa, pana viata ne-a indepartat fizic, moment in care am inceput sa tinem foarte mult unul la celalalt.

| Laurosa explică (pentru NLS):

Părinții ar trebui sa ofere atentie in mod egal! Sa iubească in mod egal. Sa nu facă diferențe. De aici vin și lucrurile astea când copilul se îndepărtează de familie.

| NLS a răspuns (pentru Laurosa):

De asta spuneam: nu te indeparta, mai ales fata de sora ta, dar daca se poate, nici de mama.

Exista persoane care una spun, alta gandesc. Asa e maica-mea, de exemplu.

Razvratindu-te, vei cadea in capcana vietii.
Esti o fata inteligenta dupa cum se vede, decat sa le intorci spatele, mai bine ai invata sa gestionezi situatia intr-o asa natura, incat mama ta sa isi dea seama ca greseste.
Eu am folosit sarcasmul, si am fost destul de acid cu ea, ani de-a randul. happy
A functionat partial.

| Laurosa explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult!

| Vântulalb a răspuns:

Respectul si dragostea nu dispar asa. Doar daca nu faci vreo tampenie mare. Dar nou nascutul va capta toata atentia mamei. Oricum deja esti destul de mare ca sa mai stai sub fusta mamei.
Daca nu o vei ajuta cu cresterea copilului, vei dormi ca si pana acum.

| Anonim124635 a răspuns:

Buna. Iti dau un sfat, nu te mai gandi la asta. posibil ca o sa ti se para ca o iubeste mai mult pe ea fiindca ii acorda mai multa atenti. Gandeste logic. Ai 15 ani peste cativa ani poate te vei casatori. O sa ai nevasta poate si copii si nu te vei mai gandi atata ca pe cine iubeste mama mai mult. Nu conteaza fii focuseazate pe viitorul tau si pe viata ta.

| claris20 a răspuns:

Aici... depinde de cum se comporta parintele dupa ce s-a nascut fata, tiar da mai putina atentie ca de obicei pentru ca esti mai mare dar te va iubi ca pana acum