| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o imensa problema si va rog citit tot si dati-va cu pararea.

Deci mama e fenomenala, nu ii convine ABSOLUT NIMIC si mereu comentează la ABSOLUT ORICE.

Totul a început acum doi ani si totul a fost din vina ei. Deci, părinții mei au divorțat si am ramas cu tata, nu e el prea bun cu mine dar sa raman cu una ca mama mai bine nu, asa, m-am mutat la alta scoala la care într-adevăr, e cam mula golăneala dar nu in clasa mea, in clasa mea chiar sunt copii foarte de treaba si cuminți, cand s-au împăcat si s-a întors acasa a început sa comenteze ca vai doamne de ce m-a mutat la alta scoala si la ABSOLUT ORICE greseala sau lucru marunt greșit pe care il faceam "aa, de cand te-ai mutat la școala asta, din cauza asta" si am uitat sa zic, in caz ca va întrebati NU, nu m-a afectat absolut divorțul lor sau faptul ca mama s-a mutat, ba chiar m-am bucurat puțintel asa, sa continui si nu mi-am bătut capul pentru ca stiam ca e ca mine adică nu are nici o legătură scoala, am început sa ies cu sora unui prieten de-al lui frate-miu (ei au 21 de ani), eu 14 iar ea 13 si se stie ca fratele ei nu a fost cel mai cuminte adica facea tâmpenii, caterinca, la școală era oaia neagra etc. si doar din cauza ca fracsu era rau cand era mic imi ziceau sa nu mai ies cu respectiva fata ca cica ma învață la prostii chiar daca nu a făcut absolut nimic greșit sau ceva care sa ma influențeze. Vara mi-am facut si eu o gașca de prieteni si ca de obicei maica-mea comentează ca vai Doamne ma influențează cand EFECTIV, deci EFECTIV, in gașca erau cei mai cumințit copii ever, never, forever, efectiv in gasca eram copii cu tot felul de vârste, pana si copii de 7-8 ani si mie îmi spunea ca ma influențează, Doamne ferește. Toata vara am ieșit cu ei, atat de aproape de casa (2 străzi distanta) încât chiar nu avea motiv sa comenteze, deci prin septembrie mi-am făcut alta gașca cu copii mai mari si mai rai ca sa zic asa dar tot eram copii cu tot felul de vârste, intre 9 si 14 ani si da, câțiva de acolo fumau dar pe mine si restul nu ne influentau in vreun fel, am lasat-o sa comenteze in continuare, erau momente cand ii injura la mine, ii facea rahati cu ochi (dar modul ala urat), ca ma influențează, ca sunt nu știu ce anturaje etc efectiv încă tin minte ca intr-o seara aruncasem resturile de pepene pe care nu l-am mai mâncat si a început sa urle, sa ma înjure de morti, răniți, sa-si bage, sa-si scoată ajungand DIN NOU la prietenii mei ca vai, asta ma învață ei pe mine, pe bune, prietenii mei ma învață sa arunc coji de pepene in chiuveta? In ianuarie mi-am facut alta gașca, dintr-un cartier vecin cu al meu si intr-o seara m-a întrebat unde sunt (efectiv fac maxim 10 minute de la mine pana in locul unde eram, atat de aproape e) si zice ca vai, înainte stateam 2 străzi mai departe de casa si acum stau tocmai acolo (imi reproșa faptul ca nu mai ies cu cei de care zicea ca ma influențează), imi dădea tot felul de exemple de copii ca vai uite cum e copilul asta si bețiva asta m-a făcut de ras la toti vecinii, pana si la diriginta, in fine, alta poveste.

Am stat ce am stat cu gasca aia si acum am mai multe găști, cu persoane mai mari, mai mici, mai cuminți, mai rai etc dar faza e ca eu ies unde am chef mai mereu, dar de obicei stau in cartier si in continuare comentează de prietenii mei, am început sa ies din nou cu fata cu care mi-au interzis ai mei sa mai ies si azi a văzut ca eram cu ea si a început sa-mi zica ca sunt exact ca ea, emo, rockerița doar pentru ca imi fac 2 codite micuțe si drăguțe de eyeliner, puțin rimel si uneori cateva inele pe degete, a început sa comenteze de faptul ca avea si ea 3 lanțuri micuțe la gat ca vai Doamne, avea lanțuri si mai stiu eu ce.

Azi a aflat ca vapez si ma ia cu anturaje, ca nu ma mai lasa afara etc si cand am intrat in camera a venit, a închis usa si cel mai groaznic lucru pe care l-am auzit... EFECTIV m-a amenințat ca se sinucide daca nu încetez cu prostiile astea pentru ca fratele si tata o s-o învinovățeasca pe ea pentru tot si nu realizează ca din vina ei eu mi-am schimbat O GRAMADA de prieteni si anturaje doar pentru ca are ea bazdaci in, scuzați-mi expresia si nu ii convine nimic, mereu ma face vagaboanta, curva, imi zice ca o sa ajung pe centura si tot ea se da victima. Vi se pare ok faptul ca din cauza comportamentului ei(si nu doar al ei ci si al tatalui si fratelui meu doar ca ei nu exagerează) am ajuns sa ma gândesc sa fug de acasa unde vad cu ochii sau sa sar de la etaj astfel incat sa nu mor dar sa fiu intr-o stare nasoala ca atunci cand imi revin sa se comporte altfel, vi se pare normal? Poate vi se pare ca ma comport asa din cauza vârstei si exagerez dar va asigur ca nu e asa, niciodată nu am fost ok cu ai mei si de cand sunt mica pana la 11 ani am fost bătută, cucuie, vânătăi, vase sparte la ochi, am fost terorizata si la orice țipăt pe care il auzeam începeam sa plang si sa fiu îngrozită, am început sa fiu extrem de rea la 10 ani când mi-am dat seama ca ei niciodată nu o sa se schimbe si n-are rost sa plang si sa o rog pe mama sa ma lase. De obicei mama ma îngrozea pentru ca tata nu prea dadea in mine si cand dadea nu dădea tare dar dădea in mama si sincer nu regret ca facea asta, regret faptul ca ma bagam ca sa ii potolesc de la cearta. Deci am ajuns sa imi urăsc familia din tot sufletul meu si daca o singura data ma mai amenință mama ca se sinucide jur ca o sa fug de acasă, ma enervează extrem de tare faptul ca se da victima cand e cea mai mare scorpie pe care am cunoscut-o vreodată dar gata, eu nu sunt bătaia de joc a nimănui si punct. Huh, am scris fara oprire, sa nu uit de seara in care mi-a tras un mare pumn in nas de mi-a curs o gramada de sânge doar din simplul fapt ca afara era frig si voiam sa bag motănelul in casa sau sa nu uit de momentele in care ma scuipa fara nici o jena si cand o scuipam înapoi începea sa comenteze.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca mama ta poate sa comenteze la absolut orice, de aceea este parintele tau. Nu uita, tu ai doar 13 anisori si datoria sa-ti asculti in totalitate parintii.
Ai o singura solutie: suna la Protectia Copilului si spune-le ca vrei sa te ia ei, daca iti urasti atat de mult parintii si nici nu vrei sa fii cuminte.
Cei de la asistenta sociala te vor pune intr-o casa de copii si vei sta acolo pana a 18 ani. Acolo vei invata sa fii disciplinata, sa nu raspuzni, sa nu pleci pe strazi nici macar la 5 min departare, sa nu fumezi, sa nu vapezi si sa nu ai prieteni mai mari de avrsta ta care te pot influenta negativ.
Evident Serviciul social vor investiga conditiile de acasa, parintii si vecinii, sa afle ce feld e oameni sunt acestia si ce fel de copii au, pentru ca si tu vei fii investigata la scoala, la vecini, la rude.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când mai amenință cu sinuciderea să răspunzi așa.
- Crezi că o să plâng după tine? De ce mă tot ameninți cu asta. Fă -o o dată, măcar așa o să scap de tine.
Dar să nu faci asta.
Mama ta e bolnavă și își descarcă boala, nervii pe tine. Să nu interpretezi ca răutate ce face ea. Are un virus informatic care face pc-ul ei dintre urechi să funcționeze prost. Dacă ar fi un pc sau laptoo l-ai duce la reparat. Un pc virusat nu știe că el este virusat. Nici ea nu știe. Dar tu acum știi. Așa că atunci când o apucă bâțul și spasmosul, nu are rost să îți sară și ție muștarul. Asta îi dă ei apă la moară să se poarte la fel. Dar dacă ar vedea că tu nu te enervezi deloc, cum ar fi?
De exemplu să îi spui chiar atunci.
- Mamă, nu te simți bine? Să îți fac un ceai?
Și mergi să o săruți, să o îmbrâțișezi.
Cum ar fi?
Oare nu ar începe să se repare unul din fișierele virusate?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Vasile_Emilian_Patrascu_1990 a răspuns:

Încearcă să te detașezi de gândurile negre si să încerci să îi faci si mamei tale pe plac. Asa sunt părinții. După școală o sa te angajezi si te vei muta... vei scăpa de această grija.