| anonim_4396 a întrebat:

In momentul de fata, eu primesc pensie alimentara de la tatal meu pe care bunica mea o ia in fiecare luna, dupa 18 ani o voi putea lua eu fara sa mi-o ia bunica?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa 18 ani vei mai primi pensia alimentara doar daca mai studiezi. Si o veio priomi tu in momentul in care te vei intretine singura. Ea nu iti este data tie, ci este data sa fie folosita pentru intretinerea ta, trebuie sa o ia persoana care cumpara mancarea, care plateste intretinerea, care detine casa in care locuiesti, etc. Daca intentionezi ca la 18 ani sa te muti in casa ta sau sa platesti chirie si sa te intretii integral singura, vei primi tu pensia repsectiva

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dupa 18 ani vei putea primi tu pensia alimentara, dar numai daca mai studiezi (liceu, scoala postliceala sau facultate).

| Bondarel99 a răspuns:

Pai se mai da pensie alimentara după 18 ani? Legal nu, dar dacă vrea tatăl tău sa îți dea...