| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 17 ani si nu mai merg la scoala mai primesc pensie alimentara?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului Familiei intretinerea se datoreaza de parintele care a fost obligat la aceasta pana la majorat, respectiv pana la 18 ani si nu are legatura cu faptul ca minorul urmeaza sau nu scoala, asa ca ai dreptul la pensia alimentara pana la 18 ani.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vei primi pensie alimentară până la majorat obligatoriu și dacă îți continui studiile la zi (facultate, master) până la vârsta de 26 de ani!
Pa, pa.

| -=AleCS=- a răspuns:

Din cate stiu eu primesti pensie alimentara pana la 18 doar alocatia ti se taie daca abandonezi scoala

| mika a răspuns:

Nu

| onofrei89 a răspuns:

Nu prea cred, eu unu am primit pana am terminat scoala, nici o luna mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, pana la 18 ani

| Slavic a răspuns:

Ce vrei sa spui cu asta?

| lolitagirl a răspuns:

Pana la 18 ani ai pensie alimentara.:X