| ISetFireToTheRain a întrebat:

În primul rând vă urez un an plin de bucurii și de împliniri!

Am 12 ani. Mi-am cunoscut cea mai bună prietenă în prima zi de grădiniță, la 4 ani. Până în toamna lui 2011 eram de nedespărțit.
Atunci amândouă ne-am transferat la o altă clasă, unde prietena mea își întâlnise o veche cunoștință(o fată cu care stă tot timpul și cred că mă bârfește).
Fiind CMBP, mi-a spus parola de la ID-ul de mess. Nu știu cum mi-a venit ideea următoare: am intrat pe id-ul ei și am văzut că avea mulți colegi din clasă în listă. O avea și pe fata aia(cunoștința veche). Am citit arhiva și...am rămas uimită de vocabularul ei.
Înainte de a sta continuu cu fata aia, era cuminte, vorbea frumos, îi respecta pe toți, nu bârfea și nici nu se strâmba la oameni.
Uitați la 12 ani ce pot discuta 2 fete:
L(prietena cea mai bună): Fată, ȘTIU CĂ TE PLACE. Ți-ar mai zâmbi așa? VOI SUNTEȚI CA MAMA ȘI CA TATA: trebuie să stați mereu împreună.
[...]
L: Mâine îi spun lui Clau(un coleg de la noi din clasă) că îmi place de el și îl întreb dacă vrea să înceapă o relație cu mine.
B(prietena ei): Daaaa, fatăăă, așa te vreau!
Fată, dar tu crezi că lui D.(colegul meu de bancă) îi place de mine?
L: Da, îți vorbește frumos. Dar ai văzut că vaca de E.(o colegă frăguță de la școală) se dă la el și vrea să ți-l fure?
[...]
L: Mai bine mă pune în bancă cu Clau și pe tine cu D.
B: Fată, dar să nu mai spui la nimeni că îmi place de D.
L: Și nici tu că-mi place de Clau. O să-l întreb dacă vrea să fie cu mine.

!
Eu nu pot sta cu o fată de genul ăsta care la 12 ani umblă cu băieți. Și îi scrie unui băiat că e o "pu**". Cu ț, nu cu l.
Dacă ar afla mama mea cum vorbește și ce face ar suna-o pe mama ei și...tot eu va trebui să lămuresc.
L. s-a distanțat față de mine, iar eu am fost nevoită să îmi fac o altă prietenă care e mai drăguță și mai "implicată" în prietenia noastră.

Uitați întrebările mele:
1. Credeți că e bine să-i spun lui L. să nu mai umble cu băieții?
2. Am mai auzit că mai umblă cu un băiat. Dar nu știu dacă e adevărat. Am întrebat-o și a spus că e o minciună. Credeți că și-ar minți "cea mai bună prietenă"?
3. De multe ori în compuneri a scris că B. este cea mai bună prietenă a ei. I-am făcut observație, dar a zis de două ori ceva diferit:
"Zicea să facem un dialog între mine și o prietenă. Dar tu îmi ești soră." - o fi adevărat? = la începutul anului școlar - cls. a V-a
"Bine, mă, și tu ești..." și m-a trecut și pe mine în compunere.
- cls. a VI-a.
3. Dacă aș părăsi-o m-ar întreba de ce să fac asta, iar eu nu-i pot spune despre arhiva aia. Ce-i de făcut?
4. Să mai fim prietene?

PS: Am pus întrebarea la această categorie întrucât o consideram sora mea.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri! Dau fundă! happy

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

1. Ii poti spune parerea ta despre asta dar tine minte ca e viata ei si sunt alegerile ei. Plus ca nu este responsabilitatea ta oricat de prietena i-ai fi.
2.Da, te-ar minti cu siguranta. O data pentru ca eu nu cred ca te mai considera asa apropiata si doi pentru ca ar simti ca o judeci.
3.Nu e nevoie sa o parasesti. Te poti distanta de ea pe motive de lipsa de timp. Daca ea nu te cauta, nu o cauta nici tu. Daca te cauta ii poti spune ca nu poti ca ai treaba sau ca ai promis altcuiva ca faci ceva cu el/ea.
4.Mai poti pastra o relatie de prietenie cu ea dar nu neaparat o prietenie foarte stransa ci una mai mult sociala. Adica : daca ea iti povesteste chestii intime o poti asculta si ii poti da sfaturi dar tu nu te implica prea mult in viata ei si nici nu ii da detalii despre viata ta.

7 răspunsuri:
| davidwarner a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa ii spui nomic in legatura cu cine sa umble si cine nu. E treaba ei pana la urma.
Si in legatura cu prietenia voastra, daca tu simti ca lucrurile nu mai sunt ca inainte si ca ea acum prefera alta companie, las.o balta. Nu se termina lumea cu ea, chiar daca sunteti de mult timp prietene. Daca ei nu ii pasa, tie de ce ti.ar pasa?

| pika? a răspuns:

Nu cred ca e bine sa mai fiti prietene pentru ca te trateaza ca la "usa cortului"

| coolgirl2626 a răspuns:

Eu zic sa nu mai fiti prietene pentru ca nu o sa mai ai incredere in ea si ea s-a schimbat de cand are o alta prietena, dar asta e decizia ta tu trebuie sa alegi.

| ISetFireToTheRain explică:

"drăguță"
Și sunt 5 întrebări.
Scuzați-mi neatenția! happy

| ISetFireToTheRain explică:

Multumesc! Mai astept si alte pareri! happy

| madalinstefan a răspuns:

Cred ca ar trebui sa rupiprietenia.asta nu e o prietena ci o viitoare c***a.bafta in continuare.

| loolz a răspuns:

k