| superpissy40 a întrebat:

In ultimul timp eu sunt trista, sau chiar intr-o stare de depresie.Parca sunt eu singura dezamagita pe mine.Cand merg la un eveniment niciodata nu imi gasesc haine, rochite etc si ma supar.Eu sunt plinuta, am 52 de kg la 12 ani.Ma simt dezamagita.Nu stiu ce se intampla cu mine...Cand ii explic ceva cuiva ma contrazice sau cand incep sa plang altcineva imi ia apararea.De exemplu, eu mi-am luat un troller pentru la scoala si parintii mei zic ca nu este destul de bun.La scoala nu vorbeste nimeni cu mine chiar daca incerc sa vorbesc cu oricine.Eu ma rog de parintii mei sa imi cumpere ceva; ei nu vor si mai am multe cazuri in afara de cele de mai sus. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Asta sunt eu. Si eu sunt deprimata de la o vreme. Incearca sa privesti si partea frumoasa a lucrurilor. De exemplu: chiar daca esti plinuta incearca sa-ti vezi trasaturile frumoase, ochii, fata, caracterul (interiorul conteaza mai mult decat felul in care arati). La scoala incearca sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga, sau incearca sa te integrezi in grupurile lor, sa arati ca esti sociabila. Am aceleasi probleme dar incerc pe cat posibil sa scap de starea asta.
Pubertatea, bat-o vina!

8 răspunsuri:
| Ziiziii a răspuns:

Add gabi_gabitza55 plss

| annahandball a răspuns:

U ai nevoie sa comunici cu cineva... daca vrei iti dau id-ul meu pe privat! A si conteaza ca ai 52 de kg la 12 ani...conteaza ce inaltime ai! Oricum nimeni nu e perfect sa stii! Daca vrei id-ul meu sa vb zi-mi!

| XDoctor a răspuns:

PEntru inceput sfatul meu e ca ar trebui sa ai incredere in tine! NU fi dezamagita pentru ca nu conteaza aspectul exterior asa mult ci cel interior! cat despre parinti. toti parintii sunt asa thinking! Incearca sa le explici ca ai nevoie de sustinerea lor! NU uita. sa ai incredere in tine! Esti o persoana minunata, esti unica lume. asa cum fiecare dintre noi suntem!

| miradoniz a răspuns:

Singurul lucru de făcut este cel mai greu:trebuie să găsești curajul și să aștepți să treacăhee hee Eu aș zice așa :mobilează-ți așteptarea cu ceva util-și frumos, dacă găsești ce.Din moment ce spui că te găsești mai plinuță, ar fi interesant cred dacă ai afla mai multe despre importanța proporțiilor în armonie.Un exemplu ar fi proporțiile perspectivelor:de obicei percepem mediul ambiant în 3D.Ca să îl schematizezi, îl transformi în 2D.Nu neapărat în desen artistic,eu mă refer la transpunerea corectă a proporțiilor pe hârtie(artiștii foloseau altădată vârful creionului ca unitate de măsurăhee hee un vârf pentru o floare-trei pentru un copachee hee ) Michelangelo sau Da Vinci erau fanatici ai corpului omenesc-utilizau principiile frumuseții antice.Dar atenție! Se spune că pentru a ajunge să apreciezi arta antică, trebuie mai întâi să înveți să apreciezi natura. Există excelente tratate de estetică, care te-ar putea eventual învăța să privești lumea cu alți ochi... ochii cuiva care apreciază frumusețea.Succes,draga mea.Domnul sa fie cu tine.

| redtulip a răspuns:

Cu siguranta ai multe alte calitati de care nu stii si pe care le poti folosi in avantajul tau. Incearca sa le gasesti si astfel sa iti faci noi prieteni. Iar pentru ca esti mai plinuta iti poti tu crea singura haine si sa mergi la o croitoreasa cu ideile tale iar astfel vei fi mult mai diferita de restul. Uita-te pe situri cu haine pentru adolescenti si creazati singura modelele. Asa ai si o extra activitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. În primul rând trebuie să lucrezi mai mult la încrederea pe care ar trebui să o ai în tine.Nu ai încredere în tine, iar asta nu e bine. Faptul că ai 52 de kilograme la vârsta de 12 ani nu spune totul despre tine. Dacă nu te simţi bine aşa,încearcă să faci ceva în privinţa asta.În loc să stai să-ţi plângi de milă,fă ceva pentru tine. Aleargă,dansează,mergi cu bicicleta,fă orice ce te-ar putea ajuta.În legătură cu mâncarea,nu trebuie să începi să ţii cure drastice,ci trebuie să mănânci echilibrat. Atâta timp cât tu nu te simţi bine în pielea ta şi nu ai încredere în tine,nici celorlalţi nu le vei face o impresie prea bună. Prin ce treci tu acum sunt doar câteva momente urâte din viaţă. Nu trebuie să te pierzi din cauza lor pentru că se poate trece foarte uşor peste, dacă vrei cu adevărat. Crede-mă, sunt lucruri mult mai grave în viaţă prin care poţi trece.Fii încrezătoare şi învaţă că nu se merită să fii tristă din lucruri de astea. Ascultă muzică veselă şi fă ce lucruri îţi plac. Baftă!

| superpissy40 explică:

Si vroiam sa mai zic parca sunt geloasa/invidioasa pe altii ca nu imi gasesc haine si ei da la un eveniment.

| dariale a răspuns:

Sa le explici parintilor motamo [ cuvant cu cuvant ] ca ai si tu nevoi si sa te sustina in tot ceea ce faci.
Si in privinta hainelor, nu e neaparat sa ai nu stiu ce. Iti ei acolo o bluza eleganta, un pantalon de gala, pantofi cu toc + accesorii, daca nu-ti gasesti rochie.
Sau du-te la croitor si ti-o va face rochia cum vrei tu, si ce haine vrei tuwinking
Sper ca te-am ajutat.
Comunicarea cu parintii e necesara, pentru ca numai ei te pot ajuta.
Succeswinking :*