| VioletaVio890 a întrebat:

În urma cu un an am fost implicată într-un accident rutier eu stăteam la semafor și un șofer care din spusele polițiștilor avea 150 km/h a intrat în mașina mea accidentul find din vina lui și de atunci soțul meu nu mă mai lasă să urc la volan pentru că îi e frică să nu pățesc eu ceva și sa nu fiu implicată în alt accident deși eu vreau să conduc din nou el nu mă lasă si conduce el mă puteți ajuta cu niște sfaturi cum să îl conving să mă lase să conduc iarăși?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nu este tocmai intelept ceea ce face sotul tau deoarece tu nu ai avut nicio vina in acel accident, pe de alta parte asa gandeste el sa fie supra-protector!
dar asta nu inseamna ca te ajuta cu ceva!
ai putea sa il convingi sa te lase sa conduci doar stand de vorba cu el si reamintindu-i faptul ca in acel accident tu ai fost o victima!

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai, mai femeie?
Daca erai minora as intelege ca nu te lasa, dar fiind majora si maritata pe deasupra NU ai nevoie de confirmarea nimanui, nici sa ceri voie ca sa sofezi masina familiei.
Nu trebuie sa convingi pe nimeni, iei cheile te urci la volan si pleci singura la cumparaturi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce trebuie sa ii ceri voie. Ești majora și eu soțul nu taica tu. Nu trebuie sa ii ceri voie. Te urci la volan și aia e.

| MrAM a răspuns:

E alegerea ta daca vrei sa conduci sau nu. Ii ințeleg ingrijorarea, insa daca vrei sa conduci din nou trebuie sa-l faci sa ințeleaga acest lucru. Banuiesc ca ai sa fii prudenta in trafic si ai sa-i transmiti asta si lui, necesitatea pentru care trebuie sa conduci si faptul ca e alegerea ta si ar trebui sa te susțina. Daca e sa pațesti ceva se poate intampla in orice moment, nu doar in trafic. Trebuie sa-i aduci cat mai multe argumente pro, care sa-l determine sa te lase sa conduci. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| MrTech1HD a răspuns:

Dacă eram în locul tău, când era neatent plecam cu mașina undeva, la cumpărături, plimbare, etc iar la întoarcerea acasă va conștientiza și el ca te poate lasă să conduci