| PascuBogdan a întrebat:

Am si eu o intrebare, ce se intampla daca ai produs un accident rutier in care moare cineva desi tu ca sofer ai fost nebaut? Pe langa asta daca consumi cola inainte sa te pui la volan te depisteaza la fiola?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cola nu este o bautura alcoolica, nu are ce depista fiola.
Daca se va dovedi ca tu esti vinovat in cazul accidentului cu victima/deces se va face dosar penal si cu risc de a face puscarie.

"In situatia nefericita in care accidentul produs are ca urmare decesul unei/mai multor persoane, solutia instantei depinde de circumstantele in care s-a produs evenimentul rutier si de persoana faptuitorului. De cele mai multe ori se pronunta o pedeapsa cu inchisoarea, cu suspendare conditionata a executarii, insa analizand imprejurarile in care a survenit evenimentul nefericit exista posibilitatea aplicarii unei pedepse a inchisorii cu executare."

http://www.avocatinaselalin.ro/......au-decese/

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat de accident vei fi condamnat, daca esti nevinovat nu vei fi condamnat.
Si cola nu este bautura alcoolica, asa ca fiola n-are ce depista.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde foarte mult de dinamica accidentului... oricum initial tot esti achetat penal pentru omor. Ancheta va stabili daca esti sa nu vinovat.

Nu vad ce legatura are cola cu alcoolul

| T0T a răspuns:

Adică vrei să insinuezi că dacă omori o persoană băut atunci în mod normal ești vinovat, dar dacă ai fost nebăut ar trebui să fii nevinovat? Și ce legătură are cola cu alcool-ul? XD

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Aa stai mi-am amintit, am băut și eu câteva din astea:

http://www.jdcollectorspage.com/images/cola2.JPG

Gustul ăla de cola acidulat combinat cu aroma de whiskey...Yummy.

| raducutu123 a răspuns:

Depinde de cum s-a produs accidentul! Daca victima a traversat neregulamentar, iar tu nu mergeai cu o viteza mare si nici nu ai fost baut, nu este vina ta! Daca ea traversa regulamentar, pe trecere, sau a fost lovita pe trotuar, este vina soferului, indiferent ca a fost nebaut sau nu! A, si, cola nu este depistata pe fiola, deoarece nu contine alcool, ci doar cofeina! Sper ca te-am ajutat! Funda?