| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o casnicie conteaza doar sexul si iubirea ramane doar pentru cartile de povesti? Vad ca mereu se merge pe atractia sexuala. Relatiile profunde se mai gasesc doar in romane?

Răspuns Câştigător
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Eu consider ca iubirea aia inflacarata de la inceput, se duce si relatia poate deveni toxica. Mult mai buna este o relatie care nu a pornit de la acea iubire patimasa, ci dintr-o prietenie sincera, trainica. Prietenia este, in conceptia mea, baza iubirii. Atunci cand poti vorbi despre absolut orice cu partenerul, atunci cand va oferiti libertate, atunci cand stiti cum sa aplanati un conflict, atunci este iubirea. Iubirea din povesti nu exista. Poti avea cea mai tare relatie din lume, tot se va consuma pasiunea la un moment dat. Pentru ca suntem oameni si este firesc sa ne plictisim, este in natura umana sa simtim nevoia de nou dupa cativa ani, oricat ar fi iubirea de mare. Cred ca iubirea are nevoie de grija, ca si cum ai creste un copil. Trebuie sa ii oferi persoanei iubite timp, afectiune, sa vrei tu sa tii relatia in picioare, de una singura nu va functiona. Cat despre sex, daca veti schimba mereu pozitiile, daca veti incerca tot timpul lucruri noi, daca experimentati, iubirea se poate reaprinde. Si este important ca si atunci cand apar copiii, sa aveti momentele voastre de intimitate, sa fiti doar voi doi, sa fiti "nebunatici" chiar si la 50 ani. O casnicie are nevoie de munca sa functioneze! Sper ca ti-am fost de folos! happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prea putini tin cont de sentimentalism in relatie, sexul si banii, bucatareasa, cea care face totu in casa pentru barbat conteaza. Un barbat adevarat sta singur sau femeie inteligenta nu depinde de un carnat.

| Adry05 a răspuns:

Ai fost vreodată într-o relație? laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numim iubire la început o înflăcărare. Apoi aceasta conduce la sex, că acesta este rostul ei. Aceasta duce la formarea unui cuplu peren, care durează mai mulți ani.
În decursul acestor ani, acea înflăcărare de început se transformă în alt sentiment.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sexul fără iubire e mecanic, plictisitor, mai nimeni nu stă pentru atâta.

| AliGab a răspuns:

Tind sa cred ca da

| Digikey a răspuns:

Insoara-te si ai sa vezi.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

N-as pute fi cu cineva care nu ma iubeste.