Întrebare recomandată | IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Intrebare pentru cei care au o relatie stabila.
Cum impartiti intre voi treburile gospodaresti?
Se stie ca barbatii nu prea au tangente cu treburile de prin casa si deseori pentru partea feminina acest lucru poate fi foarte frustrant.
Deci, cum ati reusit sa impacati si capra si varza? Asta in cazul in care ati reusit sad
Au oare femeile pretentii prea mari? Adica, nu le poti cere sa faca munca in casa cot la cot cu partenera, dar chiar deloc? Sau spre deloc.
Sper sa raspunda si barbatii happy
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

In primul rand mancarea o faci zilnic, ca daca nu.i mancare, ba mai rau daca mancarea e rea nici barbatul nu-i fericit.In schimb becurile nu se schimba zilnic la fel ca si cuiele care nu-s batute zilnic in pereti si alte activitati mai sus mentionate de tine.

Impartirea activitatilor gospodaresti trebuie sa tina cont de mai multi factori:priceperea fiecaruia, numarul orelor pe care il petrec cei doi in casa, daca au sau nu copii si cati; gradul de obsesie pentru curatenie; etc.

Normal ca femeilor le place curatenia si se obsedeaza pentru ea cand ele depun, de cele mai multe ori singure efortul de a o face si de a o mentine si cand aceasta nu se mentine ele devin tot mai tipicare si mai stresante pentru tot ce se petrece in casa.De asemenea,un barbat care are o femeie curata si lui la randul sa ii place curatenia,se simte, ai mandru si mai fericit si in lipsa femeii el depune efort sa o mentina.

Acum tine de fiecare cuplu in parte cum se organizeaza in casa s-au mai bine zis, depinde de fiecare femeie cum isi educa partenerul, cu cat ii se cere ajutorul de la inceput, cu atat mai usor le va fi pe viitor sa planifice activitatile gospodaresti.

11 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Treburi de prin casa?
Ok, sa vedem.
Femeile sunt in stare sa bata un cui in perete? Sa fixeze o priza? Sa cunoasca notiunea de curent electric? Sa monteze orice ce necesita munca fizica?
A, da' stai asa, tu privesti din prisma feminina: eu fac mancare, eu calc, eu fac ordine.
Da, nu mi se pare normal ca numai femeia sa faca asa. Mi s-ar parea normal ca si barbatul sa ajute la mancare, daca nu gatind, atunci intr-un fel: prin prezenta big grin, prin taierea unui cartof sau prin spalatul vaselor. Cat despre ordine, se poate face cu randul.

| Flav a răspuns (pentru lo):

@Io - Bun raspuns.

| lo a răspuns (pentru Flav):

In primul rand mancarea o faci zilnic, ca daca nu.i mancare, ba mai rau daca mancarea e rea nici barbatul nu-i fericit.In schimb becurile nu se schimba zilnic la fel ca si cuiele care nu-s batute zilnic in pereti si alte activitati mai sus mentionate de tine.

Impartirea activitatilor gospodaresti trebuie sa tina cont de mai multi factori:priceperea fiecaruia, numarul orelor pe care il petrec cei doi in casa, daca au sau nu copii si cati; gradul de obsesie pentru curatenie; etc.

Normal ca femeilor le place curatenia si se obsedeaza pentru ea cand ele depun, de cele mai multe ori singure efortul de a o face si de a o mentine si cand aceasta nu se mentine ele devin tot mai tipicare si mai stresante pentru tot ce se petrece in casa.De asemenea,un barbat care are o femeie curata si lui la randul sa ii place curatenia,se simte, ai mandru si mai fericit si in lipsa femeii el depune efort sa o mentina.

Acum tine de fiecare cuplu in parte cum se organizeaza in casa s-au mai bine zis, depinde de fiecare femeie cum isi educa partenerul, cu cat ii se cere ajutorul de la inceput, cu atat mai usor le va fi pe viitor sa planifice activitatile gospodaresti.

| mgtow a răspuns:

Normal e ca in casa barbatu sa repare priza, wc instalatia electrica si manariile atribuite omului iar femeia face curat, mancare si calca. Un barbat poate sa puna masina de spalat dar nu calca bine rufele.

| thealchemist a răspuns:

Nu vei reusi niciodata sa ajungi la compromisul perfect. daca barbatul duce gunoiul si schimba becurile cred ca e tot ceea ce poate in mod rational o femeie sa spere de la un barbat.
problema cu femeile e ca au o obsesie legata de cum arata lucrurile, mai ales casa, iar barbatii pur si simplu nu-s interesati de culoarea perdelelor sau daca se potriveste mobila cu stilul dorit de femeie.
iar cu privire la stersul prafului, gatit, spalat si restul problemelor de zi cu zi, barbatii pot sa le faca, dar doar in ultima instanta, deci de ce sa se oboseasca cind au linga ei pe cineva atit de obsedat de curatenie si ordine ca o femeie, care oricit critica barbatii tot ajunge sa faca ce trebuie?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Depinde cum a fost crescut si educat! Daca la mama acasa nu a facut nimic si a fost tinut in puf, nu va face nici la tine! happy
Insa exista si exceptii, mai ales printre acei barbati care au locuit singuri o perioada si au invatat sa se gospodareasca singuri!

| powergirl a răspuns:

Ai depinde si de barbati si de femei, femeile sunt mai cu curatul si sa fie totul in ordine in casa ceea ce la barbati e ceva mai anormal sa zic asa ca pe ei nu ii intereseaza sa stea faat de masa dreapta la toate coturile si sa nu fie pe covor nici un sfarm de paine, la ei conteaza sa fie curat asa per ansamblu nu toate puse la boloboc, in schimb unele femei exagereaza cu curatul si streseaza si barbatii sa tina si ei la fel de curat cum tin ele, dar asta nu e prea bine ca la prea multa cicaleala barbatul cedeaza nervos si apar certurile care se amplifica cu timpul si uite asa nu mai sunt un cuplu sau familie, cel mai bine e sa fie asa femeia face ce stie si barbatul ce stie dar daca femeia cere ajutor
"hai te rog si ajuta-ma sa scutur covorul" ar fi bine sa o ajute si barbatul chiar daca cu tine de atributiile lui sa zic asa dar daca barbatul are de schimbat o teava sau o instalatie si ii trebuiesc multe scule si nu le are la mana si sa nu faca prea multe drumuri e bine o fraza ca " da-mi te rog surubelnita si ciocanul de jos sa nu mai cbor dupa scara" exemplu am dat doar, chiar daca poate nu e domeniul femeii sa faca asta e bine sa dea o mana de ajutor si asa se construieste o munca in echipa, asta la treburuile casnice, da si la televizor sau calculator se poate face la fel daca lui ii place fotbal si ea il uraste nu inseamna ca face scandal de fiecare data ca de ce se uita la fotbal, asa cum poate femeii ii plac telenovelele si barbatul le uraste asta nu inseamna ca daca se uita femeia incepe scandal ca lui nu ii plac, fiecare are gusturile lui si nu se discuta dar se poate linistit vorbi si cadea la intelegere, daca vine din ambele parti e armonie daca numai unul lasa si celalat nu atunci e razboi si nu va fi niciodata armonie, sper ca m-am facut inteleasa

| AndyLavy a răspuns:

Nu stau permanent cu prietenul meu, insa atunci cand suntem impreuna, este ceva de genul...el sta la calculator, se joaca sau treaba lui. cat mai departe de treburile mele. Daca ii cer sa ma ajute, ma ajuta, si de fiecare data ma intreaba daca ma poate ajuta cu ceva.
Mie una, nu imi place sa fac ordine curatenie mancare cu altcineva.
Cand faceam de mancare, ma mai ajuta din cand in cand, dar la lucruri simple.
Nu sunt de parere ca femeie trebuie sa faca tot, si barbatul sa stea cu burta-n sus. Insa mie imi place acest lucru, nu ma deranjeaza.
Depinde de persoana.
In ceea ce priveste celalalte lucruri, reparatul lucrurilor si asa mai departe, asta nu am experimentat, insa sunt sigura ca nu ar fi vreo problema.

| Birlik65 a răspuns:

Genul "poti sa ma ajuti cu cutare lucru, te rog frumos?"

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

In vremurile noastre femeia lucreaza - barbatu lucreaza. Amandoi sustin financiar casa. Amandoi se ocupa de treburile gospodaresti.
Barbatul nu se ocupa de gospodarie pe vremea in care femeia era doar casnica.

Cum zicea cineva mai sus, depinde de felul in care iti obisnuiesti partenerul de la inceput. Daca o lasi moale si ii permiti anumite lucruri care in viitor te vor deranja, va zice ca te-ai schimbat. Ori in relatie trebuie sa fim sinceri de la inceput la sfarsit, sa ne impunem principiile si asteptarile intr-un mod elegant.

| marinelpop a răspuns:

*** fy cap. 3 pag. 33-34 par. 14-15 Doi factori vitali pentru realizarea unei căsnicii durabile ***
Dumnezeu a creat-o pe femeie cu însuşiri excelente pe care ea le poate folosi pentru a contribui la realizarea unei căsnicii fericite. Un soţ înţelept va recunoaşte acest lucru şi nu o va împiedica de la aceasta. Multe femei au o predispoziţie spre mai multă compasiune şi spre o mai mare sensibilitate, calităţi care sunt necesare în ceea ce priveşte îngrijirea familiei şi cultivarea relaţiilor interumane. De obicei, femeia este cea mai în măsură să transforme căminul într-un loc în care să-ţi placă să trăieşti. ‘Soţia capabilă’ descrisă în Proverbele, capitolul 31, a avut multe calităţi minunate şi talente excelente, iar familia ei a tras din plin foloase din acestea. De ce? Deoarece inima soţului ei ‘s-a încrezut în ea’. — Proverbele 31:10, 11.
15 În unele culturi se pune un accent prea mare pe autoritatea soţului, astfel încât şi simplul fapt de a-i adresa o întrebare este considerat lipsă de respect. El poate să-şi trateze soţia aproape ca pe o sclavă. Exercitarea autorităţii într-un mod atât de incorect duce la o relaţie precară nu numai cu soţia sa, dar şi cu Dumnezeu. (Compară cu 1 Ioan 4:20, 21.) Pe de altă parte, unii soţi nu iau iniţiativa, lăsându-le pe soţiile lor să domine familia. Soţul care i se supune într-un mod corespunzător lui Cristos nu-şi exploatează soţia şi nici nu o privează de demnitate. Dimpotrivă, el imită iubirea plină de sacrificiu de sine manifestată de Isus şi procedează aşa cum a sfătuit Pavel: „Soţilor, iubiţi-vă soţiile, după cum şi Hristos a iubit Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea" (Efeseni 5:25). Cristos Isus şi-a iubit continuatorii atât de mult, încât şi-a dat viaţa pentru ei. Un soţ bun va încerca să imite această atitudine neegoistă, căutând binele soţiei sale, în loc să fie pretenţios. Când un soţ i se supune lui Cristos şi manifestă o iubire şi un respect ca al lui Cristos, soţia sa se va simţi îndemnată să i se supună. — Efeseni 5:28, 29,  33.

| Sarcasticu a răspuns:

Mi se pare total absurd ca femeia sau bărbatul să facă mai mult sau mai puțin. Asta depinde de cât este el/ea în stare, ce știe să facă, dacă vrea să facă ..sau nu vrea. Eu cred că ponderarea este bine să fie 50-50. happy