| chris_7812 a întrebat:

Intrebare pentru fete si femei:preferati sa nasteti pe cale naturala sau cezariana? Va este frica de durerea nasterii? Dorinta de a face copii poate sa va de-a curajul necesar sa invingeti frica?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nasterea naturala. Fereasca Dumnezeu sa fiu nevoita sa fac cezariana. E foarte periculoasa atat pentru mama cat si pentru copil si mi-ar fi extrem de teama.
Nu mi-e frica de durerile nasterii, sunt normale si milioane de femei le simt. Nici macar nu e o chestie la care sa ma gandesc in decizia de a avea un copil. In definitiv travaliul dureaza putin si trece repede.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hasegawa, stii, nu, ca lupusul e de aproape 5 ori mai frecvent dupa cezariana decat dupa nastere normala? Atunci despre ce vorbim? Lupusul e declansat de stressul sarcinii si nasterii, la o femeie care l-ar fi facut oricum, poate mai tarziu. Oricum cezariana declanseaza mai multe cazuri decat nasterea normala (de vreo 5 ori, asa cum ti-am zis).

Abh
| Abh a răspuns:

Ai dreptate, daca iti doresti cu adevarat copii si esti pregatita psihologic sa ii ai, invingi teama de nastere. Cu preferintele pentru metoda de nastere, sa stii ca nu intotdeauna iti iese asa cum ti-ai propus: au fost femei care si-au propus sa nasca natural, si au ajuns la cezariana fiindca au intervenit complicatii, si au fost femei care au vrut cezariana dar era deja prea tarziu(aveau dilatatie mare) si au nascut natural.

| liliana83 a răspuns:

Pe cale naturala e cel mai normal.si mie mi-a fost frica la inceput dar am invins frica si am zis ca pana la urma tot trebuie sa iasa copilul ala cu durere sau fara. da, sunt cazuri speciale care esti nevoita sa iti faca cezariana. dar iti spun eu, iti lasa o amintire placuta avand o nastere naturala (daca se poate). eu de fiecare data cand vad o mama pe masa de nastere ca tipa imi da emotii in schimb la cezariana nimic. sigur ca dorinta de a avea copii infrange frica. asa ca totul normal.traieste clipa asta si nu o vei uita. succes si copii sanatosi.

| liliana83 a răspuns:

Pana la urma nu am inteles o chestie. unde scrie ca datorita nasterilor normale poate aparea lupusul? intrebare pentru hasegawa! as vrea si eu linkul. mersi. si totusi nu cred.

| hasegawa a răspuns:

Brigaela, pana acum ti-am urmarit cu foarte mare atentie raspunsurile, insa la acesta ai dat gres dupa parerea mea.Este normal sa se nasca pe cale normala, insa in acelasi-si timp este si nesanatos.
Abh, nu ai idee cata durere poate fi in aceea clipa, a fi normal ca asa a decis majoritatea femeii-lor sa nasca este diferit cu ca asa si trebuie.
O nastere pe cale natura provoaca multe boli, sau poate declansa si mai multe boli, una dinte ele fiind LUPUS, brigaela sti mai bine ca mine despre ce vorbesc.Asa s-a intamplat si in cazul meu, este o boala care o avem in corp insa nu se declanseaza la toata lumea ci numai atunci cand esti expus la stres fizic si psihic.Cand hormoni au parte de modificari.
Este mult mai bine sa nastem prin cezariana, acum avem o tehnologie destul de avansata si nu mai sunt expuse la risc nici mama si nici fatul, o buna intretinere a igenei dupa operatie nu are cum sa duca la infectare, asta nu tine numai de medici ci tine de noi i igena noastra personala.
Imi pare rau ca prin faptul ca nu am nascut prin cezariana si m-am incapatanat sa copiez si am fost doctrinata de societatea in care traiesc sa iau aceasta decizie, doar pentru a demonstra lumii ce mama silitoare sunt, acum am de luptat cu o boala fara tratare, fara sa ma pot ingriji singura de singurul copil care il am si mai ales fara sansa de a mai avea inca unu.
Traiesti in lume, insa nu traim cu lumea iar asta ar trebui sa ne faca sa fim mai decisivi in decizile luate.

| hasegawa a răspuns:

String, imi cer scuze ca postez tot aici, insa STIU PERFECT CE INSEAMNA LUPUS, mai multe decat ai putea tu aduna informatii in toata viata.Nu mi-am burtusit corpu cu o alimentatie nesanatoasa, ci din contra, am avut 2 mese zilnice de peste iar carnea nu am vazut-o decat la cateva luni si aia la cuptor, am mancat ani de zile inainte de boala, numai legume fierte la presiune, si m-am pregatit pentru sarcina si pentru a avea un corp sanatos atunci cand alaptez, am avut sanasa doar trei sapatamani sa-mi alaptez copilul.De la ce porneste boala inca nu se stie insa la majoritatea femeilor se declanseaza la nastere...deci nu crezi ca ar trebui sa ne mai gandim inca o data la cum nastem? Nu locuiesc si nu am locuit in Romania, am avut parte de toate analizele posibile si inposibile pe timpul sarcinii, nu am avut nimic care sa de-a de gandit ca a-si suferi de ceva, nu am luat tratamente si nu am facut nici un fel de vaccin, insa am fumat ceea ce fac si acum, am baut in limita si doar atunci cand am mers la cate un restaurant, nu am fregventat discotecile iar acum imi pare rau ca m-am pricopsit cu o boala si nu mi-am trait viata. Daca ar fi sa o iau de la capat mi a-si bate joc de viata si a-si lua-o in deradere si mai ales A-SI NASTE PRIN CEZARIANA.

| hasegawa a răspuns:

Pentru Legiuitoarea
Factori declansatori ai lupusului
O serie de factori pot declansa acest proces autoimun: anumite defecte ale unei gene care afecteaza sistemul imun, hormonii sau functia celulara.

Un alt factor ar fi expunerea la soare sau la ultraviolete B, precum si expunerea la anumite substante chimice (tricloretilena).

Unele infectii cu citomegalovirus, parvovirus si virus hepatic C, precum si anumite medicamente pot fi cauze ale aparitiei lupusului.Deci tine de hormoni, iar acestea in timpul sarcinii si al nasteri sufera modificari.

| string a răspuns:

@Chris
Nastere naturala. Cezariana este numai pentru cazuri speciale. Sau pentur cele care au de gand sa devina cazuri speciale crescandu-si sansele pentru diverse belele ( mai un uter fribromatos, mai un cancer etc).
@hasegawa
Hai sa lamurim ceva. Lupus aveai si inainte de sarcina, doar ca la un nivel nedetectat in Ro sau, mai degraba, nedepistat de medic.
Lupusul este o boala autoimuna cu o declansare relativ lenta. Dar punctul de plecare este momentul in care alegi sa-ti busesti sistemul imunitar in asa hal incat sa ajunga sa atace propriul organism. Ai in corp anticorpi anti-ADN si anti-Sm, anticorpi antinucleari...adica ti-ai introdus in corp sau ti-au fost introduse in corp "chestii" care au declansat asta. In cel mai rau caz exista o componenta genetica, dar declansarea a fost similara.
Daca vrei sa iei la intrebari Lupusul, gandeste-te ce si cate vaccinuri ai facut, infectii sau vaccinuri in timpul sarcinii.
Lupusul NU este declansat de stres si nici de schimbarile hormonale. Vizibilitatea si manifestarea lui pot fi afectate / influentate dar NU EXISTENTA!
In alta ordine de idei, existenta Lupusului poate sa arate o masiva lipsa de vitamina D. Citeste despre conexiunile dintre ele si ai sa gasesti multe chestii interesante, inclusiv metode de ameliorare pe care majoritatea medicilor alopati nu le cunosc.
Aproape ca as pune pariu ca profilul tau se apropie de ceva de genul manie, te autopedepsesti usor si tinzi sa eviti diverse chestii care in mintea ta apar ca si o pedeapsa si fooooaaarte multa renuntare. La tine! De dragul unei imagini bune in ochii celorlalti.
Cum este cu durerea la nastere? Depinde de factorul FRICA de durere. Eu am nascut normal si era cat pe ce sa intru in cezariana ca procedura de urgenta pentru ca imi scadea tensiunea rau de tot. Si a urlat ginecoloaga sa ma adun ca-i fac rau copilului si in momentul acela am realizat ca sunt 2 "chestii" in mine: durerea si frica de durere. Si nu stiu cum am facut, dar am ales sa renunt la frica si sa stau cu durerea asa cum este. Surpriza a fost ca in mai putin de 1 minut s-au normalizat toate "aratarile" aparatelor, durerea nu a mai fost atat de stresanta. A fost chiar suportabila.
Interesant este ca i-am povestit doctoritei de familie despre asta; ea a nascut la 10 zile dupa mine. Si a fost fata desteapta, s-a dus la un psihoterapeut si a "exorcizat" frica de durere. Rezultatul? La nastere era pe masa si ma suna sa-mi spuna sa-i trimit nu'sh ce studii despre conditionari si placebo.
Apoi m-am mai documentat pe subiect si am aflat ca in multe tari se naste asistat de un hipnoterapeut care se ocupa exact de partea cu durerea si nasti fara probleme. Am mai aflat ca si in Romania exista un astfel de terapeut si o doctorita a nascut cu ea. La prima nastere a fost un cosmar, la a doua, cu hipnoza, a fost aproape o joaca.
Mintea noastra este cea care creaza dimensiunile, intensitatea a tot!
Scriam la un alt raspuns despre puterea mintii:
Uite un exemplu: prin 2002 ( parca pe la inceput) in jurnalul JAMA se publica studiul lui Artur Barsky despre efectele adverse ale medicatiei nonspecifice si efectul nocebo.
Nocebo este inversul lui placebo. Foarte pe scurt, in studiu au aratat ca asteptarile pacientului, credinta ca un tratament ii face bine sau nu, joaca un rol fantastic in rezultatul tratamentului. Tin minte ca intr-un alt studiu se incercase administrarea (inhalatii) unei solutii saline catre niste bolnavi de astm si li s-a spus ca substanta are un efect iritant. Rezultatul a fost ca aproape jumatate au avut probleme respiratorii, desi nu era nimic iritant acolo! Cand au fost anuntati ca vor fi tratati cu ceva calmant, vindecator, si-au revenit cat ai clipi. Desi solutia cu care au fost tratati era TOT solutie salina!
Deci cheia este in mintea ta! Pare ciudat sau ireal, dar nu este!
Chiar pe bune, cheia este in mintea noastra!
Natura a prevazut sistemul de "delete" al durerilor si senzatiilor de la nastere. Cam dupa 3 - 4 luni este totul sters. Mai putin in cazul in care exista ALTE TIPARE care tin de frica, de pedepse, de o viziune de viata sumbra rau. Acolo frica ( generata de altfel de propria noastra minte, nici macar nu-i reala aceasta frica) bate miracolele naturii si frumusetea si complexitatea si miracolul numit OM. Nu degeaba se spune ca "frica este moartea mica, de fiecare zi".

| kanibala a răspuns:

Pai nu prea ma gandesc eu acum la astalaughing
cred ca prin cezariana...CRED!
nici nu prea stiu multelaughing

| acris a răspuns:

Oauuu eu cred ca pe calea naturala e mai bine pentru ca prin cezariana te recuperezi mai greu si sunt anumite boli pe care poti sa le faci si am auzit ca daca faci cezariana, copiluluui nu i se ii iese tot lichidul din plamani in primele zile si poate avea probleme. Eu asa stiu si zic si ce daca doare trece ca nu stai o saptamana in travaliu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Muream și asta nu citeam: lupusul se poate declanșa de la o sarcină! Doamne ce afirmație...
Citiți aici: http://www.farmaciata.ro/......_no_ph.php și asta una din informații, cărțile de specialitate vă traduc multe despre această boală autoimună.
Nașterea normală este cea mai sănătoasă, dar dacă este în pericol mama și/sau copilul se recurge la operație de cezariană.
Personal optez spre cea naturală dar numai atunci când voi fi în fața faptului împlinit, adică însărcinată și apar probleme, bineînțeles că optez pentru cezariană. Numai o tembelă poate să-și pună viața ei și a copilului în pericol refuzând cezariana dacă aceasta se impune.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu sarcina în sine declanșează boala, femeia a avut-o dinainte de sarcină și depistată în timpul sarcinii, clar?
Lupusul se face din cauza expunerii excesive la razele solare fără protecție, moștenire genetică, aduce cu sine foarte multe complicații deoarece este o boală autoimună, mama mea a avut lupus iar cancerul a fost o complicație a acestuia.
Acum ai înțeles, draga mea @liliana83!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasegawa stie ce vorbeste! la fel Brigaela, evident.
Oricum, simplificand lucrurile, stressul este cel care DECLANSEAZA totul.

Răspuns utilizator avertizat