| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati naste maine, ce ati prefera: nasterea prin cezariana sau pe cale naturala? laughing Stiu ca e o intrebare aiurea, dar am auzit multe fete care spun ca vor naste prin cezariana pentru ca le e frica de durere. Si totusi, cat de sanatoasa e metoda asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Copii nascuti prin cezariana sunt mai prosti, asta o zice un studiu, nu stiu cat de bine ar fi prin cezariana, am o matusa care a vrut asa si pana la urma a nascut normal laughing

| doctorandus a răspuns:

Dupa operatia de cezariana trebuie sa astepti sa-ti refaci burta, ca ti-o taie ca sa scoata copilul prin ea. Plus ca ramai cu cicatrice.

| aumih16 a răspuns:

Multa femei prefera sa nasca natural si nu altfel asa ca depinde si ce iti dicteaza doctorul apoi daca iti spune zice natural asa ramane daca nu nasti prin cezariana dar cum zice spune multa lume de pe aici se naste prost copilul si atunci nu prea e bine

| aumih16 a răspuns:

Cat despre varsta nu se poate pune problema totusi mai ales ca sunt si care fac copil la 20 de ani sau dupa aceea la 30 de ani chiar 40 de ani dar cam atat la 50 de ani e cam tarziu sa mai nasti oricum fiecare femeie stie mai bine cand e momentul sa nasca nu cand vor ele dar ce este mai interesant e ca un copil nu iti ajunge niciodata mai vrei sa mai faci unul sunt si astfel de cazuri faci un copil la 20 de ani si dupa aia abia la 40 sau 41 de ani gata mai faci unul sa fie doi oricum e mai frumos sa ai doi copii decat unul singur si mai ales daca e numai un baiat si atat asa e mai bine si o fata pentru orice eventualitate oricum multi nu fac copii doar asa ca sa ii aiba ii fac si ca sa fie realizati in viata ca na nu e suficient sa ai o sotie sau un sot sau un loc de munca conteaza si copilul foarte mult care il ai mai ales ca el este un dar de la dumnezeu o minune o binecuvantare ce sa mai este ceva frumos magnific de neimaginat un miracol cum vrei voi ma rog in fine fiecare femeie face ce vrea cu viata ei ca e numai si numai a ei nu a barbatului asa ca la urma urmei nu vad care este problema oricum daca nu iti convine ca o femeie naste asta este dar poate ea si-a dorit sa aiba un copil de l-a facut nu doar asa o promisiune de aia vaga fara nici un sens

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Sincer,as alege nasterea normala.
Chiar daca este mai dureroasa.
Te pup!

| Mandy693 a răspuns:

Nasterea naturala este cea mai buna pentru ca te refaci mai repede cezariana este pentru cele lenese. Daca doctorul iti spune da pentru nasterea naturala atunci dai bataie noroc:*

| lexi21 a răspuns:

Eu as alege nastere naturala. Nasterea naturala e intr-adevar destul de dureroasa si riscanta daca nu faci mult sport. Dar daca ai o conditie fizica buna nu ar trebui sa te sperie ceva prin care au trecut miliarde de femei pana la tine

| Fastbrake a răspuns (pentru lexi21):

Stiu ca nu sunt fata dar incerc sa te ajut.Multe fete/femei cred ca nasterea naturala e dureroasa dar daca practici sportul nu va fi asa de rau, si la urma urmei nu esti prima care naste normal.

| madb a răspuns:

Cezariana e doar un moft al secolului! Daca starea de sanatate nu o cere nu este ok sa o faci, e drept ca si medicina se "da" dupa clientela si se adapteaza dar daca esti pregatita, corpul tau este pregatit pentru nastere naturala, de ce sa te complici cu cezariana care poate duce la complicatii. Pentru durere se administreaza ceva, nu te gandi ca te lasa chiar asa sa suferi in caz ca te doare insuportabil, dar iti da ceva care nu afecteaza deloc nasterea si implicit copilul. O cezariana poate afecta copilul, e stresul procedurii iti dai seama, cu cicatricea nu e asa mare chestie cum ziceam s-a adaptat medicina si acum se practica taierea pe orizontala pe linia chilotului daca stii la ce ma refer si nu cea pe verticala de la buric pana jos. :* App cea mai dorita nastere e cea in apa, majoritatea mamelor sunt multumite de metoda asta.

| Fastbrake a răspuns:

Daca vei practica sportul nu va fi asa dureros, si la urma urmei nu esti prima care naste normal

| selena00 a răspuns:

Eu una as prefera sa nasc natural, chiar daca va durea putin, pentru ca dupa cezariana te va durea mai rau si vei ramane si cu cicatrice. Cezariana este o metoda destul de sanatoasa, atata timp cat este facuta de medici priceputi in conditii bune!