| Totipentruunu a întrebat:

Intrebare:
Prietenul meu are o gasca mai de...roackeri asa. El e mai mic ca mine cu 2 ani de aceea lumile noastre sunt putin diferite.
Ei se cunosc de 4 ani dar de acum 1 saptamana se tot strang si stau cu totii.
Sunt majoritatea baieti dar unii[2, 3]isi aduc si prietenele. El nu vrea sa ma ia, zice ca s-ar simti prost, ca nu ar putea fi el, s-ar simti stanjenit.
Eu ma sint indepartata mult din cauza la asta, pentru ca nu am mai deloc prieteni si simteam nev.
Simt ca ei ii iau tot timpul liber si cu mine nu mai sta aproape deloc.
Ar fi capabil sa ne despartim decat sa stau cu ei.[a mers km prost relatia in ultimu timp de aceea acum se aduna cu ei]
eu ce sa fac? Sa fiu intelegatoare?
Dar pana cand?straight face

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Nu ar putea fi el si s-ar simti stanjenit...deci ii e rusine de tine? Sau ii e rusine ca ai putea vedea o fata a lui care sigur o sa te deranjeze? Oricare ar fi raspunsul, nu cred ca vrei sa il afli.
Poate ca ii e rusine sa recunoasca ca are prietenasad din nu stiu ce motive. Tu esti biologic mai mare decat el cu 2 ani si fiziologic cu inca 3. Garantat, cea care e serioasa in privinta relatiei esti tu.

Daca treaba asta se intampla doar de o saptamana, e cam devreme ca sa te superi.
Recomandarea mea este sa iti gasesti prieteni/prietene care nu au nici o legatura cu el si sa iesi cu respectivii. Poate chiar colegi de liceu/scoala? Iesi si tu cu altii, ca sa iti simta lipsa. Sau, gaseste-ti un hobby singura care sa iti ocupe destul de mult timp, astfel incat baiatuyl sa isi dea seama ca universul tau nu se invarte in jurul lui.

In plus, stii sigur ca iese cu ei ca sa nu iasa cu tine? Daca e asa, probabil ca il sufoci. Gandeste-te si tu bine, in zilele cand e cu ei si tu esti singura, de capul tau. Il mai iubesti ca la inceput? Iti convine o astfel de relatie? De ce a inceput sa mearga prost? Si daca tragi concluzia ca e mai bine fara, lasa-l fara regrete. O sa il consoleze "roackerii" lui.

7 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Tu ar trebui sa-i spui punctul tau de vedere, ca simti nevoia sa ai prieteni, sa ii cunoasti pe ai lui, sa simti ca el te accepta oriunde in aceasta lume ( aproape oriunde? ). Ar trebui sa te inteleaga, sa nu te indeparteze in continuare. Gasca aceasta inseamna mult pentru el, dar vezi cu claritate ce loc ai in aceasta ecuatie. Nu-l pune sa aleaga, incearca sa-l intelegi si fa ce poti pentru ca relatia sa mearga; in acelasi timp trebuie ca si el sa-si doreasca la fel de mult ca tine. Trebuie sa stie ca ai "indurat " si ca nu-ti convine si ca lucrurile nu pot merge asa in continuare.
Fiecare om are un loc unde el se simte cel mai bine, dar din cand in cand poate e nevoia sa aducem si o persoana la care tinem in acel loc. El trebuie sa se simta bine cu tine, prietena lui, indiferent daca sunteti intr-o camera, la piata, sau cu prietenii.
Discutati si ajungeti undeva unde sunteti amandoi de acord. Poate ca nu numai aceasta este problema pentru care relatia a mers cam prost in ultima vreme. O discutie sincera, directa, deschisa intre voi doi este bine venita!

| bábýdőll_1751 a răspuns:

Ar trebuie sa vorbesti dechis cu el pe un ton calm si sa-i spui lucrurile acestea ...ca si tu ai nevoie de companie ca nici tie nu ti place sa stai singura iar el sa stea cu prieteni si ca ar putea sa te ia si pe tine cu el macar din cand.

| WolfGirl a răspuns:

Pai ar cam fi cazul sa dicutati. Trebuie sa fie un motiv pentru care nu te vrea pe langa gasca lui. Daca e cum spui tu, si anume ca nu va merge asa bine relatia ar cam fi cazul sa-l pui sa aleaga intre tine si gasca lui. Spune-i ca nu-i nevoie sa renunte la ei dar ca aveti nevoie de ceva timp impreuna. Daca nu vrea sa inteleaga problema ta atunci mie teama ca ar trebui sa va despartiti, poate ca diferenta de varsta se vede iar el nu considera a avea prietena ceva atat de important

| Afinutza a răspuns:

Pai vorbeste cu el

bine acum sa fi si intelegatoar, dar pana la un moment dath

dar uh incearca sa iesi si cu fete cadn el iasa cu gasca lui si apoi iesi si cu el

faceti-va si voi un program in asa fel incat sa va vedeti in fiecare zi si stati impreunahappysad

dar cel mai bine discutati ca sa stii ce ai de facut.pe bune

si nu il stresa prea mult ca apoi poate o sa vrea sa va despartitisad

| niki_8739 a răspuns:

Uite parerea mea.poate am drepate poate nu. daca ar fi cel putin de varsta ta ai putea sa incerci sa'i vorbesti calm si deschis (dar nu prea cred ca are sens. vorbesti cu unul de varsta ta si nu te intelege.da cu unul mai mic.nici atit ).El stie ca tu nu ai prieteni,e de parerea ca universul tau se invarte doar in jurul lui,deci tu trebuie sa-ti gasesti un cerc de prieteni,stiu ca nu e usor,incepe cu elementarul net, apoi totul vine de la sine. Urmeaza cafenele, cluburi si in asa mod el vede ca tu te simti bine si fara el.Si poate poate isi da seama. Pina la urma oricum trebuie sa faci ceea ce simtiwinking

| Totipentruunu explică:

P.s mie numi pl s stau cine stioe c mult cu ei dar... orie s imi oqptimpul

| jasmine98 a răspuns:

St de acord cu deedee.dar te ai gandit ca poate sa fie si alta problema? una mai dureroasa.dar poate.cnd se intalneste cu "roackerii" si prietenele lor...vine si alta prietena.adica te inseala. dupa cate ai zis. daca ceilalti isi aduc prietenele.nu inteleg de ce sa nu si o aduca si el.se poate sa fie si ce am zis eu...eu sper sa nu.mult norocwinking