| Altair22 a întrebat:

Intrebarea asta e mai aiurea, stiu straight face

Este bine sa -astepti- sau sa ai -rabdare- pentru ca ceva ( indiferent ce, fie ca este o promisiune, fie un plan de viitor, dar ce necesita timp pentru a se dezvolata), INSA stiind ca acel -lucru- nu se va intampla?

Aici apare expresia aia care pe mine una deja ma enerveaza " Speranta moare ultima " - ce atata speranta daca stii ca nu o sa se intample? raised eyebrows

De ce unii oamenii totusi iti impun sa ai rabdare chatterbox ca totul o sa fie bine chatterbox doar ca trebuie sa ai rabdare frustrated... yada yada yada...

Totusi... cum stau lucrurile?

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Daca iti impui sa ajungi pe Jupiter si-ti spui mereu "Speranta moare ultima", dar tu nu-ti faci niciodata bagajul, nu te interesezi niciodata de calatoria dus-intors Terra-Jupiter, cum crezi ca ai ajunge vreodata acolo?
Daca vrei sa reusesti intr-o optiune, fa ceva, nu astepta sa-ti cada din cer, persevereaza! Si atunci spune-ti faza aia cu speranta.

| carminaburana43 a răspuns:

Este o mica publicitate la televizor care-mi place in mod deosebit...eu cred ca nu numai rabdare trebuie...nu nu e suficient:trebuie sa ai ambitie sa obtii ceva si in drumul spre succes sa-ti atingi scopul ambitiei acolo trebuie sa ai rabdare! Dar rabdarea fara ambitie...se pune doar in cazul in care trebuie sa ingrijesti un bolnav sau un copil in rest...ca fara ambitie sa rabzi toate prostiile altora...chiar ca nu merita! In dragoste la fel daca nu actionezi...si stai si visezi...pai o sa te creada un papa lapte! Chiar sunt domenii unde rabdarea nu e ok deloc! Dragoste, spital de urgenta...etc! Unde trebuie...am scris dejahappy!

| Jupiter a răspuns:

Daca astepti cu rabdare, insa "stii" ca nu se va intampla niciodata, sunt slabe sansele sa se intample vreodata. Daca insa esti optimist si vrei ca acel lucru sa se intample, si mai si faci ceva in directia asta, ai toate sansele sa se intample ceea ce astepti cu rabdare.

| mami a răspuns:

Pai baba aia care a facut copil la 60 si de ani aia nu si-a pierdut speranta ca intr-o zi va aduce pe lume un copil, tu de ce sa o pierzi

kratos
| kratos a răspuns:

Toate la timpul si la locul lor... Cand nu te astepti apar unele lucruri big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand incepi ceva trebuie sa crezi ca s-a si indeplinit acel lucru. daca nu crezi, nu te mai apuci.sunt proiecte pentru care trebuie sa cheltui si rezultatele vin de abia peste doi trei ani. daca ai rabdare si crezi in proiectul tau vei vedea venind si rezultatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum trebuie analizata problema: cei care iti spun sa ai rabdare chiar vor, chiar incearca sa faca acel ceva, sau iti zic asa doar ca se gandesc ca timpul le vindeca/rezolva pe toate? De aici poti, mai departe sa te gandesti daca merita sau nu sa ai rabdare.