| sanyx a întrebat:

It's Complicated.
Sunt casatorit de 7 ani. Dupa 8 luni de la casatorie au inceput certurile. Am fost mintit iar si iar si iar intr-o problema de a ei mai veche de inaintea inceperii relatiei noastre. E vorba de trafic de persoane, ea fiind parte vatamata. Cand am aflat va da-ti seama ca nu mi-a picat bine. Am vrut sa divortez, dar ea nu si nu ca se sinucide, a si avut cateva tentative. Momentan e o sotie model, genul de femeie pe care si-ar dori-o orice barbat. Frumoasa, gospodina, curata, muncitoare, fidela etc. Deci femeia perfecta. Problema e ca de la certurile initiale eu mi-am pierdut sentimentele pentru ea. Trebuie sa stau cu ea doar ca e perfecta? simt ca imi lipseste dragostea adevarata... Au trecut 7 ani la modul in care eu tot am fugit de relatie:un an prin america, un an prin germania, un an prin franta insa de 3 ani locuim impreuna fara sa ne despartim. Totul e perfect insa eu as vrea altceva. In acesti 7 ani am avut diferite relatii extraconjugale, momentan sunt cu o tipa foarte hot din Letonia, ne intelegem foarte bine, totusi exista o bariera culturala si stiu ca daca mi-as face o relatie cu ea ar fi greu. Nu o iubesc cu adevarat dar imi place mult. Ce sa fac cu sotia? Raman cu ea pentru ca e femeia perfecta sau sa incerc sa caut iubirea?

Răspuns Câştigător
| ConnstanntiN a răspuns:

Asa sunt femeile, la inceput mint...le este frica. Revin, daca in adancul sufletului tau mai ai ceva pentru ea nu o lasa, daca o lasi si tu, cine o s-o mai inteleaga? se mai sinucide dracului, lupta pentru ea iar daca nu, fa-o sa treca peste macar ca sunt sigur ca sufera din cauza trecutului ei. Bafta! si sa imi spui si mie ce decizie ai luat.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți răspuns cu o întrebare: ce preferi, 100 de ani cioară ori 20 de ani porumbel?
Pa, pa.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Dar tu intr-o tipa ''foarte hot'' iti gasesti iubirea?

| sanyx explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Nu zic ca o aleg pe asta pentru ca e hot. As putea sa incerc cu ea. Simt ca ma si iubeste. Problema e nevasta, stau cu ea pentru ca e perfecta dar nu o iubesc?

| m3m0 a răspuns:

Daca ai zis ca e perfecta ce nu-ti place la ea? Adica, ce naibii, ea se straduieste sa iti faca pe plac si tu iti bagi picioarele-n ea de reletie. oricum daca chiar nu mai simti absolut nimic pentru ea nu-i spune in fata, demonstreaza-i prin gesturi ( n-o mai baga in seama, de ex ), eu ti-am zis sincer, deci fara suparare

| ConnstanntiN a răspuns:

Prietene clar ai o problema, hmm...si eu am trecut printr-o poveste asemanatoare happy dar crede-ma nu e ok sa te certi pe tema trecutului, ce a fost a fost stiu...e greu sa treci peste asta dar nu e imposibil. Sfat: calca-ti pe inima si du-o intr-o vacanta petreceti ceva timp impreuna si inceteaza sa o vezi ca pe ce a fost, priveste-o ca pe ce e si pretuieste-o, daca zici ca e gospodina frumoasa si etc, nu o sa mai gasesti ca ea, de relatiile extraconjugale ce sa iti zic, sunt bune dar este si o vorba din batrani "la o curva nu te du mai mult de 2 ori, a 3-a oara iti pune capac" sper sa nu fie cazul la tine. Revin, nu o lasa happy o sa regreti cu timpul.

| sanyx explică (pentru ConnstanntiN):

Problema principala nu e trecutul e faptul ca m-a mintit in repetate randuri in timp ce discutam despre asta. Deci ii spuneam @ sigur e asa? daca ma ma minti, am terminat-o! @ a doua zi aflam iar ca m-a mintit. asta 3 luni la rand. Am fost si in vacante, am avut momente cand am fost mandru cu ea dar sti cum e, seara cand ma pun cu capul in perna sunt singur si trist.

| ConnstanntiN a răspuns (pentru sanyx):

Asa sunt femeile, la inceput mint...le este frica. Revin, daca in adancul sufletului tau mai ai ceva pentru ea nu o lasa, daca o lasi si tu, cine o s-o mai inteleaga? se mai sinucide dracului, lupta pentru ea iar daca nu, fa-o sa treca peste macar ca sunt sigur ca sufera din cauza trecutului ei. Bafta! si sa imi spui si mie ce decizie ai luat.

| miolina a răspuns:

Angajeaza un avocat, un psiholog si va sfatuiti. Ar dori sotia sa o cunoasca pe prietena ta din Letonia? Sa fie doua prietene bune fara ca dvs. sa-i fiti amant. Ar avea probleme cu psihicul? Ce-ar fi sa-i descoperiti ceva din trecut si sa observati de ce a ajuns asa. Aveti copii pentru ca sotia sa-si revina la normal? Apropo, am vazut intr-un film cum sotul impotent a gasit un tanar identic cu el, si-a drogat nitel nevasta si cei doi au facut un copil, iar tanarul si-a primit binemeritata plata, nu mult de la sot. Dvs. decideti, hotarati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat citeva minute, incercind sa vad dincolo de ce povestesti.Stiu din proprie experienta,ca cel mai greu este sa traiesi in doi,dar in suflet sa te simti singur,neinplinit.
As vrea insa,sa te intreb ceva:daca iti refaci viata si vei da peste alta care te va minti sau insela,mult mai grav si nici nu va fi o femeie de casa,ce vei face? Ai luat in calcul un asemenea risc?
Eu nu am sa iti spun ce sa faci.Sfatul meu este sa te gindesti foarte bine inainte de a lua decizia finala.Pot sa bag mina in foc,cum se zice,ca gindul iti va fi tot la ea,iar un eventual esec, te-ar aduce in pragul unei depresii foarte puternice cu un final tragic. Timpul si Dumnezeu, sint singuri tai aliati. Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa iei decizia corecta.Mult noroc.

| andra000 a răspuns:

Pe ea ai intrebato ce sentimente mai are pentru tine? am citit toate raspunsurile si nimeni nu s-a gandit si la ea. poate si ea ca si tine, tace, nu spune nimic.crezi ca daca se comporta la fel, si sentimentele ei pentru tine sunt aceleeasi? discuta cu ea, daca nu mai exista sentimente atunci puneti punct.de ce sa faceti din vietile voastre un film prost, trait pe pielea voastra? crezi ca merita? tu ce vrei pana la urma aventuri sau casnicie? alege ce iti place si nu te mai chinui pe tine si poate si pe sotie!

| sanyx explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Raspunsurile sunt oarecum contradictorii, dar e de inteles avand in vedere ca e o chestiune complicata. Deoarece n-au trecut nici macar 24 de ore de la postare eu zic sa mai asteptam poate mai vin alte persoane cu idei noi. Vreau sa adaug ca momentan nu am bani deci problema ca tipa din Letonia ar fi dupa banii mei e exclusa(eu am 32 ea 28) si daca pe ea a intrebat-o cineva ce simte (pe sotie) pot sa zic ca da si ea nu vrea sa ma piarda. Ma iubeste. As dori sa nu iau o decizie prea repede, poate mai vin raspunsuri. Oricum multumesc mult de tot.

| sanyx explică:

SI pe tipa asta din Letonia vreau sa o scoatem din peisaj pentru ca nu cred ca ma voi insura cu ea. Dar, eu ce fac? Stau cu sotia pe care nu o iubesc sau ma duc sa-mi caut fericirea in alta parte?

| qAnimee a răspuns:

Baii iar se implineste expresia " toti baietii sunt porcii". Sotieta` te iubeste si te asteapta in tara`. Sii tu ce drak` facii te futii cu o curva din Letonia? Wtf`?
Curva aia vrea numai banii taii`. Nu "dragostea" ta. Si oricum sigur ai peste 30. Ce ar vede o fata super hot la tine`?
Ea vede doar banii`. Si sotia ta nu ti-a demonstrat ca te iubeste enorm deoarece vroia sa se sinucida din cauza ta`?
wtf`. O.o

| lory1984 a răspuns:

Daca nu o iubesti, divorteaza si gata. stai o perioada singur si bucura-te de lucrurile frumoase din viata ta si cand vei fi pregatit, o vei cunoaste pe femeia potrivita.