| alaex a întrebat:

Buna seara am o intrebare mai dificila. am an legatura cu casa pe care am cumparat cand m-am dus la notar sa fac actele notaru mía spus ca nu se poate sa fac actele pe numele meu. si va spun si de ce. eu sunt casatorit. an acte dar suntem despartiti de 10 ani dar fara divort. si din neglijare si nestiinta nu am divortat. ia are veata ei nici nu stiu pe unde este. revenid la problema. notaru mi-a spus sa divortez. mai antai si pe urma sa fac actele la casa. ca dac nu divortez are si ia drept la casa. am anebunit cand an auzit. bun acum va rog ajutati-ma. ca trebuie sa fac actele la casa an decembrie. si eu nu am putut s divortez pentru ca mi-a cerut o gramada de bani avocatu de ia nu stiu de unde sa o iau. nu am dat de ia. si asa dinp pierdut si bani perduti. acum va antreb poate are cineva experienta si stie cum sa fac. sa pot face actele la casa pe numele meu. fara ca fosta dar anca an acte sotie sa aive dreptu?

Răspuns Apreciat de Editori
| Holiday a răspuns:

Daca nu dai de ea, sau daca dai si nu vrea sa divorteze, singura varianta e cea prezentata de avocat. Costa ceva si e de durata.
Cel mai simplu ar fi sa o gasesti, sa o convingi sa fie de acord sa divorteze si daca nu aveti copii minori in 30 de zile se rezolva prin notariat, fara proces, termene si cu cheltuieli relativ mici.
Altfel, vrei nu vrei, devine coproprietar in cota de 50% la casa pe care o cumperi.
Ulterior se poate, teoretic, prin proces sa demostrezi ca ea n-a contribuit cu nimic, ca era plecata demult, ca ai platit doar din banii tai casa, etc, dar e de durata, costisitor si nu 100% sigur ca vei avea castig de cauza.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu se pare ca nu ai inteles nimic!
Legal este ca, orice act de propietate facut pe perioada casatoriei, ii da dreptul sotiei sa ceara jumatate din propietate.
Deci, daca vrei sa faci acte de propietate pe casa aia, sotia ta va lua jumatate din casa oricum, pentru ca legea ii permite asta!
Intenteaza divort si divorteaza inainte sa faci acte pe casa, ca vine de pe unde este si iti ia si casa!
Da, ea are acest drept sa-ti ia jumatate din tot ce ai! ce nu pricepi omule?
Asta este legea din Romania, iar unde-i lege nu-i tocmeala!

| minrest a răspuns:

Daca cumperi in timpul casatoriei, e bun comun. Divorteaza! Ce mai stai?

Răspuns utilizator avertizat
| anamaria82726 a răspuns:

Esti analfabet rau. Trecand peste... tu nu ai inteles ca atat timp cat sunteti casatoriti are si ea dreptul la casa? Nu poti incalca legea doamneeee

| sjgdhsa a răspuns (pentru anamaria82726):

Nu are cum sa incalce legea ca din start au drept amandoi la bun. Fiindca legea e in asa facuta ca daca doi soti sunt casatoriti si strang bani de casa iar un sot fuge si isi cumpara o casa singur fara sa divorteze practic isi ia teapa.

| AdeA1991 a răspuns:

Rezolva cu divortul - se face la notar in jimatate de ora, iar apoi poti sa iti iei casa.