| anonim_4396 a întrebat:

Iubesc foarte mult un baiat machedon si in viitor vreau sa ma casatoresc cu el. Pot sa fac asta atata timp cat respect toate traditiile machedonilor si ma comport ca si cum as fi machendoanca?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ce treabă au tradiţiile cu bărbatul pe care-l iubeşti?!
Dacă nevastă-mea ar fi creştină şi mi-ar impune şi mie asta eu aş lua foc de nervi şi chiar aş considera o obţiune reală despărţirea/divorţul. Tu de ce trebuie să-ţi impui/însuşeşti nişte tradiţii, obiceiuri şi credinţe care nu te caracterizează?!
E ok să te căsătoreşti legal cu orice persoană născută pe planeta Pământ dar nu e ok să te laşi obligată să accepţi aspecte ale vieţii comunităţii din care provine soţul doar aşa "ca să fie bine".
Salut!

| Klara a răspuns:

Cam dificil aici la machedoni.
Spunea odata un machedon "eu mi-am acceptat nora de-abia cand a invatat sa vorbeasca si sa danseze armaneste".

Trebuie sa faci sacrificii destul de mari. Si ca sa te comporti ca o machedoanca trebuie sa le vorbesti intai de toate limba, nu doar sa respecti traditiile.

Oricum, cu machedonii nu prea ai ce negocia.

| roxcrisify a răspuns:

Am inteles ca parintii machedonilor in general nu accepta alte fete in afara de nationalitatea lor si de asta ma tem cel mai mult. Mie imi plac traditiile lor adica nu sunt ceva ce nu as putea face si ma simt bine cu ei. Oare ma vor accepta?

| B_2165 a răspuns:

Si eu iubesc un baiat machedon.Si as vrea sa stiu si eu de faza cu "acceptul parintilor". Baiatul pe care il iubesc mai are un 2 frati si vreau sa spun ca amandoi sunt cu cate o romanca printre acre si eu sunt cu cel de al -treilea frate suntem 3 romance cu 3 machedonilaughing. vreau sa spun ca decat timp stau frat lui cu cele romance printi lor nu am vazut sa le fi zis ceva sau chesti din astea adica unu dintre ei chiar are gaduri serioase cu fata respectiva si se inteleg super bine. Daca stie cineva mai multe informatii despre machedoni as fi ok.