| RebecaCristiana68 a întrebat:

Iubitul meu m-a cerut în căsătorie, noi suntem împreună de 3 ani și locuim împreună, eu am acceptat cererea dar mulți prieteni de ai noștri spun ca e prea devreme sa ne căsătorim. Voi ce părere aveți? Eu am 23 de ani si el e mai mare cu 2 ani ca mine, are 25.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Devreme este subiectiv, pentru mine 3 ani este târziu.

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoriti-va daca vreti, nu trebuie sa tineti seama de ce spune unul sau altul, 25 si 23 de ani este o varsta potrivita pentru casatorie.

| darrio2007 a răspuns:

Prieteni invidiosi. Este o varsta normala pentru casatorie.

| ania a răspuns:

Căsătoriti-vă cât mai repede, probabil zic că e prea devreme prietenii care sunt prea comozi să isi asume raspunderea casatoriei.si noi aveam 23 si 24 de ani cand ne-am casatorit, creatorul nostru binecuvinteaza doarsexul din casatorie.

| MarianWLF a răspuns:

E vorba de voi doi, nu de prieteni ca nu dormi cu ei in pat, simti ca este omul potrivit pentru tine? Doresti sa iti petreci restul vietii alaturi de el? Daca da, restul sunt vorbe in vant, nu permite nimanui sa isi bage nasul in decizile voastre, exista si acea urare "va doresc casa de rahat, ca sa nu-si bage nimeni nasul".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-am casatorit dupa 1 an si jumatate si avem peste 30 de ani de casatorie. Am pornit de la a sta in chirie, cu un televizor alb-negru, cu tuburi, cum se zice in popor: de la lingura si furculita. Astazi avem locuinta si tot ce ne trebuie. Care-i problema?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca va iubiti, nu mai astepta, accepta si casatoriti-va!
Eu m-am casatorit dupa 6 luni si asta a fost acum treizeci si ceva de ani si inca suntem fericiti si ne iubim ca la inceput.
In deciziile de viata NU mai intrebati prietenii, ca una va spun in fata si alta rad sau va urasc in spate. Prietenii vostri s-ar bucura sa va vada nereficiti si despartiti, de aceea va dau sfaturi urate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunteti majori, locuiti impreuna, ai acceptata deja... CE mai conteaza ce zic restul?

| doctorandus a răspuns:

Vorba lui Socrate: oricum ai alege, vei regreta asta.

| dullcat a răspuns:

Voi traiti in casa impreuna sau cu prietenii? Nu trebuie sa va intereseze atat timp cat asta va doriti amandoi, fara niciun regret.

| NLS a răspuns:

Citeste inca o data ce a scris johnny123.
Si inca o data. In special penultima propozitie.

NU va cunoastem pe niciunul, NU suntem apropiatii sau prietenii vostri, nu putem sa va ghicim determinarea, ceea ce simtiti, ceea ce sunteti dispusi sa sacrificati sau sa faceti pentru a-l face pe partener sa ramana un timp indelungat langa voi.

Asta nu inseamna deloc ca ar trebui sa ascultati ce spun cei din jurul vostru, prietenii, rudele sau apropiatii.

Ci inseamna ca totul e in mana voastra. VOI trebuie sa fiti siguri ca vreti sa faceti pasul ACUM.
Si ca veti face amandoi tot ce va sta in putinta sa merite, sa nu fie doar un val, si sa va treziti peste 2-3 ani ca va doriti altceva.

(Nu cred neaparat in asta, desi mie mi s-a intamplat.
Se spune ca dragostea dureaza 3 ani, si dupa, apare o perioada, sau un punct critic, in care ti se pare ca te-ai saturat de partener, si incepi sa te indoiesti de anumite chestii.
Acesta nu e un caz general valabil, dar se intampla destul de multor cupluri.)

| johnnny123 a răspuns:

Ce valoare au pentru tine părerile unor necunoscuți care nu știu nimic despre relația și situația voastră? Doar faptul că tu ai 23, el 25 și că sunteți împreună de 3 ani nu oferă deloc suficiente informații pentru a ne forma o părere. Poate fi cea mai bună decizie, la fel cum poate fi și cea mai proastă decizie. Nu avem noi de unde să știm.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa rupi orice fel de legatura cu acei " prieteni " pentru aceeasi oameni ( care denota multa invidie ) ar fi bucurosi sa auda ca te ai despartit de iubitul tau. Doamne cat urasc oamenii astia care incearca ei sa faca tot posibilul sa te vada la rau de parca ar avea ceva de castigat. Mie personal nu mi se pare deloc devreme avand in vedere ca sunteti impreuna de 3 ani si chiar locuiti impreuna.

| AliGab a răspuns:

Ce te intereseaza parerea altora? Fa ce simti

| ioana748 a răspuns:

Cred ca ar fi cazul sa va formati o familie inchegata bazata pe iubire si respect si sa va focusati pe fericirea voastra.
A venit timpul sa faceti curtenie in jurul vostru.
Casa de piatra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja ai acceptat cererea.
Deci ai hotărât că nu e prea devreme.
Nu știu de ce încearcă alții să te sfătuiască, nu vreau să bănuiesc pe nimeni de invidie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta e bine când spui cuiva o veste buna să fii foarte atenta la reacția lor, de multe ori vei observa un pic de răutate.

| Miruna333 a răspuns:

Daca era dupa 3-4 luni, intelegeam sa spuna ca este devreme, insa dupa 3 ani? Ca varsta mi se pare devreme, insa, nu as spune niciunui prieten ca e prea devreme dupa 3 ani de relatie, totusi.

| KovacsB a răspuns:

Si ti-ai facut cont nou ca sa intrebi niste necunoscuti daca sa va casatoriti?
Troll.

| asuari a răspuns:

Fată, tu fă cum simți tu!winking
Asta îți spun eu și asta ar trebui să îți spună și prietenele tale.
E okei, nu te mai consuma ca nu ai de ce. Fiecare om gândește diferit, are concepții diferite despre căsătorie și toate celelalte. Dacă e prea devreme pentru prieteni, e în regulă, ei o să o facă când sunt de cuviință. Iar tu dacă o vrei acum, e la fel de în regulă! Sigur se vor uita cu ciudă când o să vadă ce mireasă frumoasă și tânără ești!

| andrey69 a răspuns:

Ce la voi poate functiona la altii nu.
Ei vad lucrurile din spectrul lor, voi trebuie sa faceti ce simtiti si sa ascultati la cei care au gresit si sa incercati sa nu faceti aceleasi greseli, asa ca succes!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Da, sunteti cam tineri, dar daca v-ati terminat scoala si aveti joburi deja sunteti adulti si dupa 3 ani ar trebui sa stiti ce vreti de la viata. Prietenii sa-si vada de treaba lor. Daca locuiti cu parintii se schimba datele problemei.