| sorina1990 a întrebat:

Iubitul meu cu care sunt de 3 ani m-a cerut in casatorie, dar nu stiu ce sa facstraight faceInitial am acceptat cererea in casatorie dar ma gandesc ca eu am un viitor in fata si este prea devreme pentru a face acest pas.VA ROOG SA MA AJUTATI!

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ai o discrepanta serioasa si inca nu stii ce se intimpla cu tine.Ai apucat sa spui da dar "ai un viitor in fata".Fii sincera cu el si spune exact ce simti.A cauta "argumente"indiferent cit de solide sau slabe ar fi nu inseamna decit falsitate.Pe viitor incearca sa-ti dai seama mai bine ce se intimpla cu tine.

| Marijuana a răspuns:

1990 asta ar insemna cam 21 de ani thinking Vrei, da` nu prea.In primul` rand ar trebui sa te gandesti ca totusi sunt 3 ani, e ceva. Gandeste`te bine, nu poti nici sa zici acu` da maine sa te razgandesti sa zici nu si peste 2 zile sa-i zici vai iubitu` meu vreau sa fiu sotia ta. Ai o varsta ar trebui sa stii ce vrei.

| Ecea a răspuns:

Draga mea esti nebuna daca accepti, cred ca nu ai descoperit ce inseamna inca viata.La varsta ta,este doar o simpla relatie, esti mult prea tanara pentru asa ceva, mai ai de facut multe in viata si daca faci acest pas o sa pierzi multe momente importante care urmeaza la varsta ta.
Am multe prietene de 27-32 ani care sunt divortate, majoritatea s-au maritat intre 18-23 si toate regreta pentru ca erau prea tinere sa fie constiente de ceea ce urmeaza pentru ele, responsabilitati si toata tineretea pierduta.
Sunt sigur ca va iubiti dar deja el a exagerat, altii termina relatii de 5-7 ani fara casatorie, am avut si eu relatie 3 ani si nu am ajuns la asemenea pas.Mai devreme sau mai tarziu nu se stie cum va certati si va complicati situatia.

Nu inteleg mentalitatea romaneasca...de ce trebuie toti sa aiba aceiasi gandire ca pe timpuri ca trebuie sa se marite/insoare la 15 ani daca s-ar putea. in alte tari este foarte anormal sa te casatoresti la 21 de ani, multi o fac dupa 30, unii chiar dupa 40.

Distreaza-te acum cat mai poti si ai ocazia cat esti tanara,dupa nu se stie ce te asteapta,ai timp de maritis toata viata.

Daca tipul te iubeste o sa intelega situatia, poate sa mai stea cu tine 1, 2, 5,10 ani pana la casatorie.

| ThePunisher a răspuns:

Ar fi fost mai simplu sa ii spui ca ai nevoie de timp de gandire. Ai spus da, iar acum esti intr-o dilema. Dupa parerea mea, a te casatori nu inseamna ca ti-ai incuiat viata. Depinde foarte mult de relatia voastra, depinde cum va intelegeti voi, daca exista respect reciproc, daca exista iubire. Un viitor in fata avem toti... teoretic, pentru ca viata asta fragila ar putea lua sfarsit in orice clipa. Parerea mea e ca trebuia sa te gandesti bine inainte sa accepti cererea in casatorie. Discuta cu el, dar iti spun de pe acum, asteapta-te la o despartire pentru ca nu cred ca va trece asa usor peste un refuz. Bafta, si altadata nu mai lua decizii pripite.

| stef87 a răspuns:

Daca sunteti de 3 ani, ar trebui sa va cunoasteti foarte bine, iar pasul facut de el consider ca e unul normal (ori facem ceva serios, ori nu). Teama vei avea intodeauna de pasii mari in viata. Daca esti de nici 20 de ani, corect, mai asteapta, eventual stai cu el si vezi cum ar fi daca... abia mai incolo, daca totul merge ok faceti pasul. Eventual explica-i si lui asta.
Oricum, faptul ca ai acceptat nu e nicio tragedie. Important o sa fie cand semnezi actele si spui da in fata altarului. Daca atunci ai facut-o fara sa fii sigura pe ce simti fata de el, pe felul cum te intelegi cu el, ai facut o mare gafa!
Si sa stiti cu totii, conteaza sa faci pasul asta mai tarziu pentru ca esti mai copt la minte, nu pentru ca iti distruge viata! Daca ne-ar distruge viata nu am mai face niciodata, tembelilor! Daca iti gaesti jumatatea potrivita, din cotra - totul incepe sa aiba rost!

| Michell_7762 a răspuns:

Casatoria este o obligatie, responsabilitate.La mama daca vrei fc. ceva, daca nu esti sigura ca le va fc mama.In fam.ta trebuie sa le fc ca nu vine nimeni(poate soacra sa te controleze si sa dea o sentinta). Daca vei fc acest pas sa nu locuiti cu nici una din parti (ai tai,ai lui)pentru ca tu cum nu esti sigura de a te casatorii,poti avea un soc mare stand in casa cu parintii lui si o vb sp."aiurea" de catre soacra ajungeti la divort. Dupa casatorie tu nu mai existi, totul se va invarti in jurul lui, al copiilor care vor veni pentru.ca este normal, tu te vei simti pierduta si asa se ajunge sa se transforme marea iubire in ura.De ce nu va ganditi la un viitor,la o cariera, la o casatorie de proba cum se spune? Va mutati impreuna, pentru ceva ani si vedeti cat sunteti de pregatiti pentru.a fc pasul cel mare.Incercati sa stati pe ale voastre picioare sa raspundeti de tot mancare,chirie, studii (sa vi le pletiti voi), asa vei descoperii singura cat esti de pregatita.Mai asteapta daca nu esti sigura, mai copilareste cativa ani, pentru.ca o sa ai timp sa speli scutece, sa stai in bucatarie la cratita, sa-ti astepti barbatul "disponibila"dupa o zi de rupt oase(pentru ca asa va fi trebuie sa fi dispusa a fc sex de cate ori vrea si nu va tine cont odata ca esti obosita )iar daca tu nu o fc. se gaseste alta sa o fc. in locul tau:Va rog sa nu pictati in roz casatori a pentru.ca nu este.Este rupere de oase,crize de nervi, neintelegeri, obligatii (pe care le vei respecta doar tu ca el este seful si ii este permis orice)Cunosc prea multe cazuri in care dupa un an sunt "obositi".Nu vrea sa te inteleaga ca nu poti sa fc acum acest pas atunci lasa -l ca nu te va intelege niciodata.

| Sleep a răspuns:

Parerea mea este sa te pregatesti cu niste argumente solide si sa incerci sa ii explici ca e mai bine sa asteptati. Oricum incearca sa te gandesti la viitor ca imediat dupa casatorie mai mult ca sigur o sa apara si un copil chiar daca spui acum ca nu, iar daca o sa ai unul viata ta o sa se cam termine pentru ca o sa se rezume doar la a lui. Incearca mai intai sa iti faci o cariera ceva si mai incolo iar despre el, daca te iubeste o sa te inteleaga stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca te-a cerut in casatorie, asta nu inseamna ca te mariti maine. teoretic as putea spune ca v-ati logodit thinking oricum, mai puteti sta asa si 1 an, 2, 3, 4, cat e nevoie ca sa va hotarati ce ve-ti face. vad ca el te iubeste mult de tot :X foarte frumos din partea lui day dreaming
succes in continuare :*