| Faragy_Mokbel_1964 a întrebat:

La ce varsta baitul american poate sa isi aduca patintii cu el in America, ambii parinti fiind de alta nationalitate?
Va rog raspuns urgent.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de conditiile impuse de America!
Daca baiatul mai are frati, care sunt cu parintii in Romania, nu se poate cere reintregirea familiei si nu-i poate aduce in America, decat in vizita cu viza de turist si asta doar dupa 18 ani si cu demonstratia ca-si poate intretine parintii pe perioada vizitei, adica poate sa le plateasca cazare, masa si asistenta medicala, la nevoie.
In orice caz, baiatul trebuie sa fie rezident permanent sau cetatean american ca sa poate sa-si aduca parintii in vizita.

| doctorandus a răspuns:

De obicei, dupa majorat. Face o cerere de reunificarea familiei si asteapta un raspuns la ea. Asta poate dura ani de zile.

| francut a răspuns:

Teoretic, oricand dupa majorat (21 ani!). Numai ca, atentie, acolo sunt cateva conditii dure. Una dintre ele este ca tu sa poti dovedi ca ai suficiente venituri si ai din ce sa-i intretii pe amandoi, pana cand se vor putea intretine singuri. Intra pe site-ul ambasadei si vezi conditiile.