| gheorghe_9417 a întrebat:

RELATIE DINTRE un ROMAN si o UNGUROAICA.

Salut oameni faini, credeti ca e posibila o relatie pe termen lung si un viitor, de ce nu, intre 2 oameni diferiti ca nationalitate? Ambii avem aceeasi varsta si anume 26. Multumesc anticipat. Ofer funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe teritoriul Transilvaniei sau mai precis al Ardealului, probabil ca exista cateva zeci de mii, daca nu chiar sute de mii de astfel de familii mixte in care una dintre parti este roman/romanca iar celalata parte maghiar/unguroaica. Dintr-o familie mixta exact ca cea precizata provin si eu, astfel ca cel putin din acest punct de vedere raspunsul meu este cat se poate de obiectiv. Si ca fapt divers : parintii mei au trait toata viata in armonie si fericire deplina pana la adanci batraneti in ciuda resentimentelor si/sau a prejudecatilor existente si in prezent in cazul unora indiferent de nationalitatea lor. big grin

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca sunteti primii oameni de nationalitate diferita care au o relatie?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil!
Tu pe ce lume traiesti?
In Romania de exemplu, de sute de ani ne-am amestecat cu tatari, turci, sarbi, unguri, sasi, greci si atata vreme cat exisata dragoste si intelegere, relatia se poate cimenta cu o casatorie si poate dura o vesnicie.
S-au amestecat ei chinezii cu americanii, australienii, sau indienii cu chinezii si tot traiesc bine mersi, casatoriti sau in partneriat.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca iubirea tine cont de nationalitate atata timp cat nici unul nu este rasist.
Eu sa fiu sincera locuiesc intr-o zona unde suntem si romani si unguri si de foarte multe ori nu ne suportam intre noi pe tema "cine a fost primul" dar sunt si unguri ok cu care ma inteleg foarte bine.Pana si cea mai buna prietena a mea e jumatate unguroaica (da nu stie ungureste )...
La fosta mea scoala generala eram doua secti: setia romana si sectia germana si chiar stiu tineri ce s-au cunoscut, placut si si-au facut o relatie.
Fostul meu liceu era langa unul maghiar si si acolo am vazut cupluri intre "ai nostri" si "ai lor"..Ca sa nu mai vorbesc de cazuri cum este al vostru lade varsta de 20 si de ani unde clar sunteti mai maturi si nu prea vad de ce ti-ai pune problema ca nu ar merge.

| alina2k18 a răspuns:

Bineinteles, sper ca ea vorbeste romanawinking

| Rux2000 a răspuns:

Bunicul meu era ungur 100% bunica mea româncă (banateanca)Mama mea este jumătate unguroaica crescuta in ardeal iar tatal meu este maramuresean crescut tot in ardeal. Nimeni nu vorbeste ungureste nici nu ne considerăm unguri ca sa fiu mai precisa. Dar Ce contează naționalitatea cat timp exista iubire si înțelegere. Nu lua in calcul vorbele alea ca unguri fac nu stiu ce ce ca sunt nu stiu cum nu toti suntem la fel eu nici nu vorbesc ungurește nimeni din familia mea nu vorbeste

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Normal că e posibil. Naționalitatea, rasa şi statutul social sunt doar invențiile noastre, pe care dragostea nu se complică să le respecte.