| mihaela_5361 a întrebat:

La ce vârstă se învaţă copii să stea pe oliţă? Şi cum să îl determin să stea pe ea fără să plece? Băiatul meu are 15 luni, ar fi prea devreme?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Intre 18 si 30 de luni dar se poate si mai devreme
* Asaza olita intr-un loc convenabil pentru copil: in camera de joaca, in curte, in bucatarie. Important e sa ajunga usor la ea.
* Imbraca-l cu hainute usor de dezbracat si ajuta-l sa se dezbrace singur!
* Incurajeaza-l sa te imite: mergeti in baie si asaza-te pe WC, indemnandu-l sa se aseze pe olita.
* Urmareste-i semnalele: grimasele, cererea de a merge la WC etc.
* Sterge bine copilul la fundulet pentru a preveni iritarea. In cazul unei iritatii el poate sa o asocieze cu olita si sa nu mai vrea sa o foloseasca.
* Gandeste-te serios la trecerea la chilotei. Cand copilul foloseste olita de mai multe ori pe zi e pregatit pentru chilotei. La inceput, imbraca-l cu chilotei numai pentru cateva ore pe zi. Nu te grabi cu renuntarea la scutece.

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Hm.6 luni? Eu am o nepotica de aproape 10 luni si inca nu poate sa mearga singura.Nu ai cum sa inveti un copil sa fie disciplinat la 6 luni, cand nu poate intelege foarte bine ce se intampla cu el, nu poate vorbi si nu se poate controla.Indicat ar fi dupa 1 an jumate cand deja incepe sa cunosca anumiti termeni ca : "mama","tata","caca","papa".samd.Sunt copii care nici pana la varsta de 3 ani nu fac kk in olita si mai stau cu pampersul pe ei dar daca iti dai silinta si stii sa-ti disciplinezi odrasla, cred ca o sa functioneze.Depinde foarte mult de copil dar si de parinte. unii copii se dezvolta mai greu altii sunt mai precoce.Copilasul tau e destul de maricel incat sa-l poti invata si disciplina sa faca la olita.Cu putin efort din partea ta si evident a copilasului, vei reusi!

eileen
| eileen a răspuns:

Eu stiu pe cineva care de la 6 luni, si nu exagerez, l-a pus pe olita. Pe la 1 ani si ceva nu mai avea probleme. Poti sa incepiwinking

mlm
| mlm a răspuns:

Eu de la 8 luni am invatat copiii sa stea pe olita, la 6 luni abia isi tine spaticul drept.

| nicky a răspuns:

Al meu a stat de la 6 luni la 9 luni si e adevarat. Dupa 9 luni a observat ca se poate ridica singur si nu a mai vrut sa stea de atunci decat foarte rar. Oricum nu-l forta prea tare.

auran
| auran a răspuns:

Am incercat cu fata de pe la 11 luni dar, urla si-si ridica funduletul asa ca nu am insistat. Am mai incercat iarasi dupa o perioada dar, de data asta pe o olita muzicala. I-am zis ca daca face pisu, incepe olita sa cante si asa am convins-o dar nu pentru mult timp. A inceput sa vrea singura la olita cand peste zi nu-i puneam pampersul si se uda toata - aici ai riscul de a gasi baltoace in casa - si atunci pentru ca nu-i placea sa stea uda a inceput sa ceara olita. Asta se intampla mai exact pe la 1 si 2 - 3luni. Nu de fiecare data ajungea sa faca la olita dar, a fost un inceput. Parerea mea este ca nu trebuie fortat cu nimic copilul. Pe baiat il mai las 1 luna si voi incerca si cu el (are 10 luni)

| bunica a răspuns:

La un an se pune pe olita, dar nu trebuie sa-l obligam ca atunci nu mai sta.nepotelul meu nu a vrut sa stea pe olita pana la 2 ani si ceva. i-am luat colac la wc si la incantat si de atunci face la wc, si spune ca-i baiat mare.copii trebuie pacaliti cu lucruri frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam tarziu. trebuie sa il asezi la ora cand stii ca vrea sa... La inceput il tii putin si daca nu mai are rabdare, il iei chiar daca dupa cateva minute face in pantaloni. Apoi il tii tot mai mult si cand face, il feliciti, il dragalesti si ii dai ceva bun. o sa il inveti repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta de 9 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare aberant... la varsta de 6 luni deja pe olita? nu cred deloc ca este un bun incpeut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul se pune pe olita cand incepe sa stea in fund. Pune-l linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este prea devreme.sara are 8luni si mama imi spune sa o pun p olita, numai ca nu sta. urla...

| kmyangel a răspuns:

Daca stii limba engleza acesta este un articol foarte util si cu multe olite simpatice pentru copii pe care le poti comanda online la un pret foarte bun http://www.squidoo.com/fun-potty-seats-for-boys-and-girls