| Ionny12 a întrebat:

La nunta surorii mele am cunoscut o fată care este fata surorii cumnatului meu.
Am vreo legătură de rudenie cu acea fată?
Vă rog, ajutați-mă!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, cu fata respectiva esti ruda prin alianta de gradul VII.

| Ionny12 explică (pentru Ioandelasal):

Asta vine foarte departe, deci pot să fiu împreună cu ea, nu?

| Hammurabi a răspuns (pentru Ionny12):

Nu ești rudă de sânge cu ea.
Deci, poți fi împreună cu ea fără problrme.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionny12):

Da, poti fi, nu este nici o problema, nu este ruda de sange si este un grad de rudenie destul de indepartat, asa ca va puteti si casatori.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am mare incredere in judecata ta pe astfel de teme.
Dar totusi, sunt rude sau sunt AFINI de gradul V? Adica sora lui Ionny12 este ruda lui de gradul II, prin urmare cumnatul ii este afin de gradul II. Sora cumnatului ar fi deci un afin de gradul IV, iar fata ei afin de gradul V.

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Nu am gresit, chiar am socotit pe hartie, tocmai ca sa nu gresesc.
In ambele cazuri gradele de rudenie se socotesc pornind de la cel in cauza la antecesorul comun. In cazul expus cumnatul este ruda de gradul III si nu II si asa mai departe.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai cumnatul nu este ruda, este doar afin, iar sora este ruda de gradul II. Prin urmare cumnatul, ca sot al rudei de gradul II, este un afin tot de gradul II.

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Se pare ca nu stii ca ruda prin alianta se numeste afin.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stai, nu denatura discutia, eu nu sunt profesionist, nu am studii juridice, stiu de mult ca esti in domeniu, dar nu fa pe (law) grammar nazi cu mine.
Daca o luam asa, juridic nici nu exista termenul de "ruda prin alianta", adica ori e ruda, ori e afin. Si tot juridic, eu stiam ca gradul de afinitate al sotului este egal cu gradul de rudenie al sotiei.
Ma astept sa imi spui unde am gresit in rationament, sarind peste astfel de definitii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nimic cu ea. Poți să faci copii cu ea.

| NisipLaMare a răspuns:

Ai! Este fata surorii cumnatului tau.
Dar,
Puteti sa va iubiti linistiti.

| NisipLaMare a răspuns:

Ai! Este fata surorii cumnatului tau.
Dar,
Puteti sa va iubiti linistiti.
Lu cumnata-tu o sa ii placa la nebuniee sa vina la nunta ficei surorii sale.