| sweetcupcake97 a întrebat:

Ce este soacra surorii mele pentru mine (grad de rudenie)?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu-ţi este nimic şi nu are o denumire consacrată. Dacă tot vrei să i-te adresezi cumva,mai familiar,cred că "cuscră" ar fi cel mai apropiat,cu toate că cuscrele sunt mamele mirilor. Prin asimilare, şi tu faci parte din familia mamei unui mire, si deci... Dar mai simplu ar fi să-i spui "dna X"

11 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Cuscra...asa ii zic si eu la soacra sorei mele! cum sa nu fie nici un grad de rudenie? pa.

| AIRIUS a răspuns:

Eu stiu ca ii se spune cuscra,acum cred ca depinde si de zonele tarii.
De ex, in ardeal, se spune cuscra!

| mona a răspuns:

Nu e nici un grad de rudenie, doar o cunostiinta

| Takocska a răspuns:

Niciun grad o simpla cunostinta

| DoK a răspuns:

Nimic tie nu tii. Poti sa-i spui tanti.

| Alasia a răspuns:

Ba da, iti este cuscra, la fel ca si parintilor tai. Stiu din familia mea

| AndreiuTeUrmărește a răspuns:

Exista un grad de rudenie...dar nu stiu sa iti explic... oricum este o ruda indepartata.

| AndreiuTeUrmărește a răspuns:

Este un grad de rudenie...indepartathappy

| aideplmaideplm a răspuns:

Un fel de a doua soacra. funda?

| HeroBrey a răspuns:

Ai dreptate mona big grin

| Dede_1240 a răspuns:

Este cuscra.