| Daniel9901 a întrebat:

Locuiesc cu mama si bunica la casă și am o problemă. Cand imi intra salariul pe card mereu trebuie sa le dau toti banii iar ele imi dau 200-300 lei pe lună. Sunt constient ca si eu trebuie sa contribui doar ca vreau ca banii sa ramana la mine, nu pot strânge și eu nimic, mai ales ca ele au venituri decente. Au pretenția că și primele de pasti, vacanta sau crăciun sa le dau. Nu beau, nu fumez, nu duc banii la pacanele incat sa zica ca dau pe prostii. M-as muta cu chirie dar prefer întâi sa gasesc partenera cu care sa fac asta, sa am o familie cu ea. Cum sa fsc pana la urma? Simt ca lunile trec si muncesc degeaba.

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaWTS a răspuns:

Trebuie să stai de vorbă cu amândoua.
Explică-le că ți se pare ok să contribui la cheltuielile casei, dar nu să-ți ia toți banii. Sunteți 3 în casa aia, se pot împărții cheltuielile la 3.
Altfel, le explici că îți vei căuta chirie.
Chestia cu partenera e doar o scuză de doi lei. N-are nici o legătură cu situația ta.
Dimpotrivă, nu e o bilă albă pentru tine, pentru că o fată care află că locuiești cu mama și bunica... va avea semne de întrebare.

14 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Fara suparare dar cred ca mama si bunica sunt doua nemernice.
Mama este divortata de tatal tau?
Ori simt furie pe tine datorita divortului ori aprecieaza si valoreaza pe primul loc situatia financiara si apoi poate si pe tine. Tu in acest scenariu esti prostul casei.

Nu este deloc normal sau sanatos acest comportament din partea lor. Va trebuii sa faci ceva, altfel nu vei reusii sa iesi de acolo...Fiindca in situatia ta, nu reusesti sa pui bani deoparte si esti tinut intr-o captivitate invizibila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te muti in chirie.
crezi ca mediul ala toxic iti va usura gasirea unei partenere?

| Frank51 a răspuns:

Am un prieten care stă așa de 5 ani, nu are niciodată un leu în buzunar, și are salariu de +3000.

Un alt caz, cazul meu de pildă, părinții mă susțin pe mine(deși lucrez), și eu contribui foarte rar la casă (pentru că nici nu prea stau pe acolo).

Ambele modalități sunt greșite, trebuie să existe un echilibru frumos, în care există respect și obraz, pentru că astfel de persoane care abuzează sunt toxice și de neîncredere.

Sfatul meu, pe care l-am dat și acelui prieten este să te muti urgent! Cu cât o lungește cu atât e mai grav.

| flaviusvampirdeiasi a răspuns:

Ai putea sa iti gasesti un roommate sau sa le spui chestia asta sunt sigur ca ar intelege si te ar lasa. Nu mi se pare corect ce fac ele

| Daniel9901 explică (pentru Sophieka):

Sunt despărțiți de când aveam 5 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amice, ESTI IDIOT! No offense, dar ce ***, DE CE NU TE DUCI FRUMOS IN CHIRIE UNDEVA SAU SA ITI FACI O RATA LA CEVA PE NUMELE TAU? Cum au zis si toti colegii de aici, fugi cit vezi cu ochii. Da-o naibii, nici nu mai ai 15 ani doar... P.S. Lasa prostiile cu partenera. Mutarea o faci PENTRU TINE. Partenera poate te lasa la un moment dat. Fii baiat destept, ia casa pe numele tau.

| Dintrebare a răspuns:

Le-ai spus clar ce gandesti despre situatia asta? Daca nu, atunci spune-le ca pentru tine este important ca banii tai sa fie la tine. Si legat de cheltuielile comune, spune-le ca doresti sa existe niste reguli, fiecare cu cat sa contribuie. Tu trebuie sa inveti sa fii foarte ferm si sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni. Sa stii ca daca o sa tolerezi un astfel de comportament din partea mamei si a familiei, o sa dezvolti un tipar comportamental pe care o sa il cauti si in viitoarele partenere de viata. Deci singura solutie in situatia asta este sa iti impui punctul de vedere. Oricum, asa cum zicea o colega mai sus, si mama si bunica sunt niste nemernice. Nici nu ma mir ca a lasat-o barbatu. Cine naiba tolereaza un astfel de comportament. Fii tare si ferm, nu ai nimic de pierdut, doar de castigat. Pur si simplu nu le mai dai banii si gata. Sa faca ce vor ele. Daca vor fi de acord cu decizia ta, te muti.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu discuti cu ele situatia si dilema ta, asa cum ai facut cu noi aici?
INtreaba-le unde se duc banii tai, daca si ele au venituri decente si daca nu este cazul sa iti opresti niste bani in cont, nu sa primesti tu bani de buzunar, ca un minor.

| Sophieka a răspuns:

Faza e ca, cu astfel de specimene nu ai ce sa discuti! E clar ca sunt doua scroafe, dar am folosit un termen mai decent de *nemernice*. Cu astea nu poti sta la discutie, si va dati seama daca ii face fazele astea...Cum vor reactiona cand vor afla ca baiatul vrea sa plece?

Trebuie sa pleci in secret, cand iti vin banii, sa pleci...Parerea mea, nu vreau sa par exagerata, dar eu zic sa schimbi orasul!
Sa fi la vreo 100 - 200 km departare de ele. De ce? Ca sa-ti piarda urma, si sa nu ai cunoscuti / vecini prin apropiere care sa te vada si sa le spuna unde esti, unde lucrezi, ce faci.

Astea doua iti vor pune bete in roate! Si nu vei reusii sa iti gasesti o partenera in felul asta, fi tu sigur, ca ele se vor opune cu varf si indesat. Astea cand aud ca nu le mai dai bani si nu vor mai avea un prost la casa, vor scoate din ele tot ce e mai urat la suprafata. Si cunosc cazuri reale! Vei ramane socat si poate cu traume, la ce pot scoate unii din ei!

Vezi ca sunt firme care angajeaza (fabrici) care ofera si cazare...Cu chiria la inceput s-ar putea sa fie mai greu, fiindca ai de dat si o garantie aferenta chiriei. De ex daca e chiria 150 euro, trebuie sa dai 300, 150 euro fiind garantia ca daca pleci sau faci pagube, sa isi poata acoperii costurile. Si neaparat daca te muti pe chirie, sa faci contract in doua exemplare, unul la tine, unul la proprietar, ori de mana, ori iei model de pe net, si sa iti faci mutatie, va fi o chestiuta pe spatele buletinului, ca sa locuiesti legal acolo si sa nu se poata lega nimeni de tine.

Dar orice ai face, fa-o in secret...Nu spune nimanui, iar daca pleci, schimba si nr de tel, si renunta la Facebook, fa-ti altul, sa ai un nou inceput.

| Freya1 a răspuns:

Ia facturile cand vin si vezi cat aveti de platit si da jumătate, sau un sfert ca si ele sunt două si punct.Pe urma cumparat-i si fa-ti tu de mancare (sau comanda) exact cat ai nevoie si gata.Pai nu iti sta nimeni cu pistolul la tâmplă sa dai tot in casa.
Faza cu mutatul nu e o idee rea.Dar am impresia ca tu nu prea vrei sa te muți singur decat atunci cand vei avea femeie ca sa nu faci tu treburile casei, ceia ce e mda...

| minrest a răspuns:

Femeile de care vorbesti au o optica gresita, patologica chiar, in care intra trauma despartirii de tatal tau, dorinta patologica de control al situatiei si tot felul de mizerii, de care nu esti responsabil si pe care nu ar trebui sa le lasi sa iti inghita viata. Eu zic ca singura solutie e sa mergi in chirie, daca salariul iti permite sa platesti chirie si sa pui ceva deoparte.

| anonimg a răspuns:

Nu este drept să aduci toți banii în casă cât timp casa nu este a ta sau nu locuiești tu cu soția și copiii.
Dă-le celor din casă cât au nevoie; dar niciodată ei nu trebuie să știe tot venitul tău, și cu cât mai mult nu trebuie să fie stăpâni peste tine sau peste venitul tău.
Întotdeauna trebuie să îți pui bani deoparte atât pentru nevoile personale, cât și pentru "zile negre".
Trebuie deci să fi și înțelept și curajos.

| FantasyBoy a răspuns:

Amice...stii vorba lu`Caragiale! Fara suparare, daca ai minim 2500 de lei/luna, si minim 18 ani, cum e posibil sa mai locuiesti cu mama si bunica, e o aberatie! Nu te supara prietene, dar eu daca as fi fata, as crede ca ai vreun handicap, ceva... nici pomeneala sa-mi fac, auzi, familie(!) cu unul care sta cu mama si bunica, si se plange ca il tapeaza alea de salariu! Tai-o urgent, omule, ca te faci de ras, nu e posibila asemenea prostie!

| AliGab a răspuns:

Iarta-ma dar tantalau mai esti...da-le doar o treime din costurile intretinerii si o suma decenta (200-300 lei) pentru mancare si asta-i tot. Restul pastreaza pe card