| anonim_4396 a întrebat:

M-am casatorit in data de 11 iulie 2015 de unde am avut un castig de 18.000 lei.Mama soacra a spus sa facem casa batraneasca, ca o sa ne faca acte.Din luna iulie 2015 si pana in luna februarie 2016 am mai strans din salarii aproximativ 18.000 lei, am inceput sa reparam casa batraneasca pe care am consolidat-o si am facut toate reparatiile necesare pana am ramas fara bani.Am facut un credit la BRD de 24.000 lei,toti banii s-au dus pe materiale, geamuri tripan si mana de lucru, ne-a dat actele casei sa facem cadstru deoarece mama soacra avea 5.000 m patrati si noua ne-ar fi dat circa 780 m patrati. Dupa terminare banilor ne-a spus ca nu ne mai face nici un act si atunci i-am spus sa ne despagubeasca si sa ne dea banii pe care i-am investit acolo. Mama soacra ne-a jignit, a spus ca nu ne face noua acte pe casa si ca nu ne da nici un ban din ce am investit in casa batraneasca care era din caramida si tencuita cu chirpici.Va rog din tot sufletul sa ma sfatuiti ce am de facut cu sotia mea deoarece noi am mers pe incredere si acum avem datorii 5 ani la banca.Sunt distrus deoarece am bagat peste 15.000 euro in casa batraneasca.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca au investit de bunavoie tot au dreptul la contravaloarea investitiilor. Si apoi am spus ca au nevoie si de martori.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa o actionati in judecata, pentru a respecta intelegerea si, daca nu vrea, sa solicitati restituirea banilor investiti in casa. Va trebui sa aveti probe in sensul ca numai tu si sotia ati contribuit la modernizarea casei.

| IseeVoices a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-o dea in judecata ca sa ce? pe ce baza ca banuiesc ca nu au nicio dovata si chiar daca ar fi avut o inregistrare era degeaba deoarece in instanta nu se accepta. Singura dovada era sa faca un act legal la notar dar ei cum au mers pe incredere, ceea ce e normal totusi nu e un strain, se pare ca le-a dat teapa, eh ce sa faci se pare ca nici in persoanele apropriate numai poti avea incredere, unde s-a ajuns.

Ca sa-ti raspund la intrebare nu ai ce sa faci daca ai martori (fara sotie) care au asistat la discutia ta dintre tine si mama soacra atunci poti merge in instanta desi nu stiu daca ai castig mai mare de 30-40% dar e totusi ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IseeVoices):

Nu mie trebuie sa-mi raspunzi ci utilizatorului care a pus intrebarea. Si daca-mi citeai atent raspunsul ai fi vazut ca am pomenit de probe, citez: "Va trebui sa aveti probe in sensul ca numai tu si sotia ati contribuit la modernizarea casei."

| sorinstenic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am unele chitante de la materialele cumparate, ce sa fac pentru ca cel care mi-a muncit la casa si i-am platit mana de lucru 13.500 lei. Plus ca am facut credit de 24.000 lei si nu suntem imbracati nu am plecat in vacante...

| Ioandelasal a răspuns (pentru sorinstenic):

Vei prezenta ca proba chitantele iar cel care ti-a lucrat, in plus si altii care stiu, pot fi ascultati ca martori.
Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat si sa prezinti tot ce ai si acesta te va putea sfatui in cunostinta de cauza.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fara martori nu castiga nimic. Poate sa aiba chitante oricate, pentru ca nu garanteaza nimeni ca n-au investit in casa soacrei de bunavoie.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu as pacali-o pe batrana sa deschida aceasta discutie in prezenta a doi martori. Si as mai si inregistra-o, inclusiv video nu doar la reportofon. Adica nici acum nu e tarziu sa faca rost de martori. happy Poate nu s-ar accepta asa ceva in justitie tinand cont ca e ulterior si nu sunt martori la o incasare de bani de catre batrana, dar la noi totul e posibil. La noi am observat ca judecatorii decid dupa tot felul de discutii. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lawliet14):

Chiar daca au investit de bunavoie tot au dreptul la contravaloarea investitiilor. Si apoi am spus ca au nevoie si de martori.

| mihai69 a răspuns:

Casa nu o ia pe lumea ailaltă, tot vouă (soției) îi va rămâne. Problema e că nu aveți unde sta până atunci, probabil.
Vă puteți judeca, dar procesul va dura mult, și bani m-aș mira să aibă de unde să vă dea înapoi. Deci tot tu vei rămâne cu cheltuiala. Oricum, păstrează TOT ce ai ca dovezi (chitanțe - chiar și de mână! facturi, contracte) și în cazul că ai cumnați/cumnate să le cereți lor banii înapoi dacă vor vrea parte la moștenire. Va fi cam târziu, dar măcar recuperezi o parte din țeapă.

| neutrino a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa-ti platesti datoriile la banca si sa te inveti minte, ca pe viitor, sa nu mai ai incredere in nimeni, atunci, si nu numai, cand este vorba de bani.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Dacă relațiile cu soacra nu erau bune căci sunt sigura ca înainte nu era lapte si miere și acum e o scorpie...trebuiau făcute actele și pe urma investit. Dacă ajungi în instanță sa te pregătești pentru bani grei dati avocaților, mulți nervi și sa nu traiesti cu ideea ca o sa câștigați doar pentru ca voi știți ca sunteți sinceri corecți. Din atitudinea soacrei presupun ca soția ta nu este unicul copil și dacă e așa înseamnă ca este marginalizata în favoarea altor frați surori. Va cam calcă pe cap soacra sa va aduceți aminte când ca avea nevoie de voi sa îi faceti la fel... mirroring happy