| Nikcoletta a întrebat:

M-am despărțit de prietenul meu și sunt însărcinată, părinții mei sunt plecați din țară si nu mă ajută cu nimic.
Locuiesc cu bunica mea si deocamdată nu mai lucrez!
(Am peste 18 ani) îmi dați câteva sfaturi ..cum aș putea să mă descurc singură?
Sunt șanse să mă descurc cu bani puțini?
Bunica mea are 86 de ani nu poate avea grija de un copil.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce singura? Cavaleru ce are sa nu contribuie. Ca e si copilul lui si il obliga și legea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă exul este tatâl copilului, anunță-l că va trebui să plătească pensie alimentară, chiar dacă v-ați despărțit.
Îmediat cum se naște copilul apelează la ajutor social la primărie, că ai dreptul.
Dacă îți iubești copilul, vei reuși să depășești situația.

| Freya1 a răspuns:

E bine ca ai unde sa stai momentan, iar daca bunica ta te accepta cu copilul la ea e super bine.
Cere cand naști pensie alimentară de la tata (te documentez si vezi ce e necesar) plus alocația iar daca ai muncit până sa rămâi însărcinată poate iei si o indemnizație ce e vreo 800 de lei cred.Incearca si vezi daca nu e prea avansată sarcina si poti sa iti găsești ceva part time De munca nu sa mai strângi niște bănuți până una alta.

| Dismally a răspuns:

Sfatul meu este sa faci avort daca se mai poate. Stiu ca suna dur, radical, dar sa fii singura cu un copil, fara sa te ajute nimeni, vei avea o viata foarte grea.

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Mai ales fara servici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e copilul lui, normal e ca fostul tau prieten sa aiba grija de copil, macar sa contribuie financiar. Chiar daca v-ati despartit, e tot copilul lui, sa-si asume, asa face un barbat.

| 5710 a răspuns:

Da-l in judecata si cere-i pensia alimentara. Sa vezi cum ii iei banii la om moca. O sa stea sa muncească dupa pentru voi fortat.