| Kaden01 a întrebat:

Am si eu o intrebare ce mă macină de foarte mult timp, acum 3 zile am implinit 18 ani si mi-am dat seama că nu am nici un viitor. probabil vă intrebati cum este posibil, povestea incepe asa : Am varsta de 18 ani si locuiesc la tară, provin dintr-o famile cu venituri mai mici, stiu ca nu sunt singurul dar eu ceia ce vreau sa va spun este ca nu stiu ce să fac mai departe, ce viitor am eu? cum as putea sa ma descurc singur intr-o lume atat de mare? Vreau sa muncesc sa imi fac si eu un viitor dar unde? Voi ce ati face in locul meu? Mă gandeam să strang bani si să plec in altă tară pentrucă multi fac acest lucru dar cum sa ma descurc singur in ce tară să mă duc cunosc italiana si engleza foarte bine am vrut sa le invat findca stiiam ca intr-o zi poate voi avea nevoie. Este o poveste foarte incalcită stiu asta, vă rog frumos sa imi dati si mie cateva sfaturi ce as putea sa fac.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Descrii cam situatia in care se afla peste jumatate din tinerii de varsta ta.

Ai atatea posibilitati

-facultate
-inveti o meserie si daca esti bun scoti bani cacalau
-te bagi in agrigultura, iei ceva fonduri europene mai ales ca esti la tara
-daca zici ca stii limba engleza e imposibil sa nu te descurci in alta tara

| Nemessys a răspuns:

1.Poti incepe prin a face o facultate. Gandeste-te la cateva lucruri la care te pricepi tu. Urmeaza facultatea pe unul dintre acele domenii si asa poti ajunge cineva si sa faci ceva ce-ti place, intr-un domeniu la care te pricepi.
2. Ai prieteni... Daca prietenii tai pleca in tari straine, atunci du-te si tu cu ei (daca tot vrei sa pleci din Romania).
3. Nu te mai gandi la asta. Daca depui putin efort, ai viitorul asigurat happy. Mult noroc!

| Teo29 a răspuns:

Servus, iti ofer niste pareri competente.
In primul rand daca ai prieteni cu adevarat si poti merge sa te ajute cu un loc de munca du-te cat mai repede. In afara sa iti continui studiile nu are rost 1 clipa sa mai stai in tara, pe 1200 lei cel mult nu iti iei niciodata nimic, mai ales ca nu ai avut bani o sa te chinui si pe viitor.

2. www.capitaljobs.ro au plecat multi prieteni de ai mei, sunt super seriosi, fac plecari in afara cu contract de munca, nu platesti drum si comisionul se plateste dupa prima luna. Nu le fac reclama ca nu castig nimic din asta, dar te poti pune pe picioare foarte bine. 021 31 10 585 e nr lor de telefon, suna pana raspund si discuta ce te-ar interesa sa lucrezi si vezi ce ti se ofera. Bafta!

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Descopera o pasiune, fa o facultate...sigur vei avea un viitor
incepe cu slube mici gen:vanzator pentru a castiga bani...iar apoiindreaptate catre un job