| SadBoyForever a întrebat:

M-am inscris la o postliceala in septembrie 2O12 si as vrea sa ma retrag din mai multe motive;

Primul motiv este acela ca dam 15 milioane pe an, iar tata are probleme la servici, plus ca am realizat ca nu prea imi foloseste la mare lucru, sunt pe domeniul asistent farmaceutic si as vrea sa nu ma mai duc.

Iar al doilea motiv este acela ca sunt singurul baiat intr-o clasa cu 14 fete si isi bat joc de mine desi nu le-am facut nimic din sad motivul ca sunt prea timid, problema este urmatoarea:

La mine in clasa 4 fete s-au afirmat ca lidere si isi bat joc si de celelalte fete de la mine din clasa, le injura zilnic, le umilesc practic si din pacate fac misto si de mine, si apoi ele imi spun ca nu am ce le face deoarece sunt fete si daca le injur sau ceva se vor duce plangand la diriginta mea si ca tot ele vor avea castig de cauza.
O alta faza este aceea ca ele cunosc golani mai mari care pot sa imi faca rau mai tarziu, ce pot face, practic ele s-au afirmat ca lidere si ne controleaza, m-am saturat sa fim bataia lor de joc, eu acum termin primul an, dar cand ma gandesc ca voi mai fi cu ele in clasa inca doi ani ma apuca groaza crying.

Ce pot face ca ele sa nu isi mai bata joc de mine si de celelalte fete din clasa oare, va rog mult ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca iti place ceea ce faci, mergi mai departe indiferent de sacrificii.Nu as renunta niciodata din cauza colegilor, ii las pe drumul lor, iar eu imi vad de al meu.Respectul se impune daca nu merge altfel.Iar ca sa-l impui trebuie sa fii tu un exemplu.

| lo a răspuns:

Analizeaza-ti perspectivele de viitor; daca nu-ti place ceea ce faci acum, poti opta pentru in transfer in alt domeniu care ti-ar fi mai indicat.Sa renunti nu este o optiune; in ziua de azi conteaza foarte mult sa ai o scoala, o diploma; Poti sa te angajezi, asa vei fi mult mai independent si vei fi si un suport pentru ai tai, multi studenti isi finanteaza singuri studiile.

Abuzul scolar trebuie denuntat, sunt multe eleve care s-au sinucis din cauza acestor abuzuri; ele sunt doar patru care au luat atitudine de lider insa voi sunteti majoritatea; nu trebuie sa va lasati influentati de tot ceea ce spun ele.Nu trebuie sa renunti la ceva ce iti place datorita lor si nu trebuie sa-ti fie frica de ele.Din pacate, cred ca la noi in tara acest tip de abuz nu prea este recunoscut insa trebuie sa se intervina impotriva lui.Succes!

| anabelisa a răspuns:

In legatura cu faptul ca platesti 15 milioane pe an, nu mi se pare o suma colosala, dar fiecare dupa posibilitatile lui.Trebuia sa fii hotarat pe ce domeniu doresti sa te axezi in viitor si sa nu abandonezi ceea ce ai inceput sa faci.Numai tu poti sa iti schimbi viata in mai bine, asta numai daca poftesti sa se intample acest lucru!

Răspuns utilizator avertizat