| anonim_4396 a întrebat:

M'am saturat! M'am saturat ca in fiecare zi mama sa ma faca proasta doar ca n-a putut ea sa vorbeasca la telefon ca latra catelu din cauzza mea... o zice cu atat rautate incat ar vrea sa ma omoare! Toata ziua ma face proasta!straight face Am incheiat clasa a 6-a cu media 9.83 daca as fi fost cine stie ce proasta cu media mai jos de 6-5 atunci da as fi inteles-o! Nu exista zi in care sa nu ma jigneasca si sa se rasteasca la mine! Eu o las sa zica cate vrea, ma duc in camera mea plang si-mi scriu in jurnal din nou raul care mi-l face cred ca am umplut 5 pagini cate un rand fiecare jignire spusa cu intentie si am jurnalul decat de 2 zile deci va dati seama! Va rog nu spuneti sa vorbesc cu ea! Deoarece ba e prea ocupata, ba face de mancare, ba vorbeste la telefon, ba nu stiu ce, ba zice ca n-are timp si oricum nu pot sa-i zic in fata sa inceteze! Culmea. fratele meu exact la fel ma jigneste ma ameninta ca ma omoara si chestii din astea! Daca il spun lu maicamea zice ca nu e adevarat! In sschimb tatal meu mereu ii spune maicamii sa numai ma jigneasca si lu fratemiu sa incetezestraight face! Insa ei actioneaza ( ma jignesc ) numai cand e taikmiu plecat la marfa pentru magazine! Acum 2 min mama m-a facut proasta! Fratemiu imediat dupa 2 minute a zis ca maicamea are dreptatestraight face! Nu sunt genu care as vrea sa ma omor insa nici numai pot trai asa! Eu plang cand unul din ei e bolnav si ma rog sa se faca bine! Insa ei ce >fac? ma jignesc, ma jignesc si din nou ma jignesc! Voi ce credeti? + (fratele meu nu si-ar fi dorit sa ma fi nascut,, mi-a spus si el." )

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Norocul tau este la tatal tau, incearca sa fii cat mai mult cu el si cat mai putin cu mama sau fratele tau. Cauta sa-ti faci prieteni cu care sa petreci mai mult timp, prieteni care sa fie si ei interesati de scoala, nu doar de distractie.
Cauta apoi sa faci liceul in alta parte, daca se poate. Nu stiu ce altceva ai putea sa mai faci, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

| cristi202 a răspuns:

Ai un aliat - pe tatal tau. Spune-i lui ce te doare, si zi-i ca nu mai poti trai asa. Si cere-i lui sa discute cu mama ta si cu fratele tau ca sa se rezolve problema.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! daca iti e frica sa vb cu mama ta, cred ca cel mai bine e sa ii explici pe larg tatalui tau, daca nu te crede cred ca poti opta la un santaj, adica sa o inregistrezi pe mama ta cand te insulta, si asa ii poti demonstra tatalui tau ca nu mai suporti sa fii jignita, dar ii poti arata si mamei tale inregistrarea si cauta sa o aduci cu picioarele pe pamant, ca nu esti un copil prost, ci din contra un elev silitor si ca tu te bucuri ca ai parinti, dar ea de ce nu se bucura cu prezenta ta? ce diferenta e int-re tine si fratele tau? nu stiu ce sa zic, chiar nu am mai auzit asa ceva si imi pare rau sincer pentrutine ca te simti un copil nedorit. daca vrei sa mai vb da-mi un mesaj pe privat si mai vb.pop si ai grija de tinewave

| luiza a răspuns:

Esti sigura ca e mama ta buna? nu pot sa cred ca o mama se comporta asa cu copilul ei! Oricum nu prea ai ce-i face mamei si fratele se comporta cum o vede pe mama ta! trage aer adanc in piept si incearca sa nu mai suferi din cauza asta, Ineaca-ti mai departe amarul in invatatura si peste cativa ani te vei scapa de ea mergand la facultate!

| RyugaHideki a răspuns:

Un apel nu ajuta la nimica. iti sugerezi sa faci o prostie mare. gen sa pleci de acasa si sa nu dai niciun semn de viata vreo cateva ore bune.sa te intorci chiar la 23:00 sau mai tarziu. si dupa sa ii vezi reactia. daca plange sau te intreaba unde ai fost sa o intrebi : de ce intrebi? parca nu iti pasa(verb la trecut) de mine. Dupa daca incepe sa planga atunci.sau sa se comporte mai diferit.inseamna ca are o problema care evita sa ti-o spuna. poate chiar si de sanatate. Dar planuieste asta cu tatal tau.astfel incat el sa agreveze situatia intentionat. succes!

| Asiryx a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/dupa-ce-apelezi-tc :| daca sunt lucruri serioase ar fi cazul pentru un apel :| 116111 :|

| FesCuDungi a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau pe larg despre ceea ce se intampla si cautati solutii la problema ta! adica sa gasiti activitati care sa le arate mamei tale si fratelui tau ca nu esti proasta! ca esti cu mult deasupra lor!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i asa; cand vei fi batrana,poate tata n-o sa mai fie, cand vei face pe tine si nu te mai poti misca sa te dai jos din pat sa-ti iei o canuta de apa, vom sta de vorba altfel.acum sant asa cum m-ai facut, seman cu tine ca din tine am iesit.dar atunci voi fi rezultatul rautatii tale de acum si no sa ma poti condamna.vom mai vorbi.mai ai o varianta.sa ramai pe mana noratii.dar eu nu as conta pe asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca te intreaba de unde le scoti spune-i ca de la mine.sa stam de vorba.

| IonutPutinica a răspuns:

Buna lavi te inteleg si eu am patit o perioada asa, felicitari pentru medie m-ai luat cu 10 sutimi,incearca sa vorbesti cu un psiholog,sigur aveti un consilier psihologic la scoala,si chiar daca nu vrei sa discuti cu mama ta discuta cu tatal tau toate problemele tale si spune-i sa discute cu mama ta,sau macar sa-l convinga pe fratele tau sa nu mai te jicneasca,si cand mai esti jignita de fratele tau, spune-i aceleasi lucruri ce iti spune el, kiss de la ionut 13 ani sper sa se rezolve