| AnonymousB a întrebat:

M am impacat cu prietenul meu. Si acum ma dispera mai rau decat o facea inainte. Imi spune : Eu te las sa pleci (da, de parca era dupa el. )dar sa vii inapoi. Sau : Mama ta probabil te vrea acolo ca sa faci curatenie ( i am spus clar ca mama nu e asa si ca zice nu mai tampenii) sau ca te vrea acolo ca sa te maritestraight face Sau: eu care ti am fost alaturi (un an si 2 luni. ) tu vrei sa pleci si sa ma lasi nu te gandesti la mine? mama ta nu ti a fost alaturi, te a parasit si fratele tau la fel ( va da ti seama cum ma simt cand imi zice cuvinte astea ) Sau : eu am facut atatea pentru tine, iti cumpar mereu ce vrei, iti fac cadouri suprize. Ultima dorinta a mea este ca tu sa ramai acasa si mai spune ca eu sunt doar o cunostinta,eu nu ma compar cu familia ta. Inteleg ca ma iubeste dar familia mea e familia mea si punct. De multe ori se ia de mama si fratemiu (ii zic sa inceteze) Eu nu il inteleg acum e dragut si dulce si dragastos,acum e rece,rau si,,seful meu,,. Imi face poftele, e dragut, dragastos dar tot ce fac eu trebuie sa fac cu el DOAR cu el. Nu ma lasa sa fac multe ( pe fb stau degeaba ca nu ma lasa sa comentez sa dau like la Actori baieti spune ca eu era timida si nu ma bagam in seama, da daca am gasit o pagina care imi place normal ca o sa comentez ) E un tip super ma face fericita dar are momente cand e agresiv ( ma batea in trecut, ) acum uneori cand ne certam foarte tare imi mai da o palma, si cand vorbim la telefon si ii comentez sau tip sau in timp ce vorbesc cu el stau pe fb imi spune : inceteaza cu astea ca daca nu cand ajung acasa iti mut dintii din gurastraight face. Si a dat seama ca am devenit mai distanta. Si stiu ca e vina mea ca m am impacat cu el, dar chiar daca nu mai tin asa de mult la el tot imi e greu sa ma despart de el. Si plus ca daca ii zic sa ne despartim ma suna si foloseste tonul ala dulce de copil mic,, ne impacam te rog,, nu ii pot rezista si zic da. El cand se despartea de mine trebuia sa plang 3 ore ca sa ma impac cu el. Nu stiu ce sa fac, stiu ca pot fii fericita cu el dar asta ar insemna sa fac tot ce vrea el daca vreau sa nu ne certam. Si sincer am inceput sa ma satur sa ii fac toate poftele si + ca ma face sa cred ca mereu e vina mea. ma face sa ma simt prost ca plec, ca nu am inima, ca sunt egosita, proasta si tot asa. Vreau sa ma despart de el dar imi e greu. sau macar sa inteleaga ca nu sunt o catelusa care umbla la picioarele lui si face tot ce vrea el. Daca il fac sa inteleasa am putea fii impreuna. Imi interzice o gramada de chestii stupide cica spre binele meu dar nu e deloc asa. Vreau sa fie o relatie egala. Cum il fac sa inteleaga? (eram usor de manipulat si de asta l am si lasat sa se comporte asa cu mine si tot el m-a invatat sa nu ma mai las manipulata.)

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te rog sa ma scuzi,dar nici daca era sotul tau si aveati cinci copiii impreuna, nu ar fi fost permis sa aiba un asemenea comportament! Cum sa te loveasca?!?
Baiatul asta e un santajist de prima mana si e incapabil sa te lase libera.
E incapabil sa te lase libera pentru ca persoana ta si tot ceea ce iti face,lui ii ofera senzatia ca e puternic,are pe cineva la cheremul lui si face ce vrea! Ii apartine o fiinta umana,adica tu!
Singura accepti sa fii pusa intr-o asemnea postura si,in lupta voastra de orgolii,el cedeaza calculat,de asta castiga mereu.
Tu cedezi cu sufletul,el cu mintea.
Nu te mai minti singura,sa-l schimbi nu poti, de plecat vei pleca, incearca sa-l faci sa inteleaga ca asta e viata ta si daca vrea sa se adapteze, are sanse sa mai fiti impreuna, daca nu, nu!

| EnvyU a răspuns:

Interesant, tu vrei sa il schimbi. Stii ca asta este cel mai greu lucru, nu? sa schimbi o persoana, nu el sa se schimbe CI TU sa il schimbi. Nu cred ca o sa vina cineva sa iti zica o formula magica care tu sa o folosesti pe el si sa fie asa cum vrei, dar cred ca o sa vina cineva si sa iti spuna SA TE TREZESTI. Inceteaza sa fii cum vrea el sa fii si incepe sa fii asa cum vrei tu sa fii. Daca nu ii place atunci lasa-l si vei gasi pe altul care sa fie asa cum vrei si sa te placa asa cum esti. OMG stiu ca suna extrem de cheesy dar asa este. Femeile au vrut egalitate intre sexe de 200 sau mai multi ani, si totusi inca sunt femei care nu inteleg chestia asta.
Ce iti place asa de mult la el de nu poti sa il lasi? are pl mare si te f bine? arata ca brad pitt/tom cruise sau are multi bani? ce anume ce tine legata de el ce nu poti gasi la altul?

| AnonymousB explică (pentru EnvyU):

Nu arata cine stie ce. Dar avem un an si 2 luni si nu stiu cred ca onisnuinta de a sta cu el si frica de a fii cu altcineva. Nu vreau sa il schimb vreau doar sa inteleaga ca sa nu se mai comporte cu mine de parca as fii o catea. Daca ii zic ceva incepe sa tipe ca de ce ii comentez. Imi zice ca m am schimbat asta doar pentru ca m am saturat sa fac cum zice el. Si nu sunt genu de fata care stacu un baiat pentru bani de multe ori eu eram aia care lua. diferite chestii pentru noi. Cum am mai spus obisnuinnta de a fii cu el si teama de a fii cu altcineva nu ma lasa sa a despart de.el. Daca sunt cum vreau eu nu ii convine ca zice ca sunt prea energica ( ca vreau afara., sa ies in locuri publice sa stau si cu altte persoane macar cu fete ) el nu e asa e linistit nu ii plac locurile publice afara nu iese de cat daca e cald. Si nu stau cu el nici pentru ca are *** mare happy.ca nu imi pasa daa o are sau nu.Ma intereseaza caracterul.

| deeayly a răspuns (pentru EnvyU):

Bai da chiar asa vorbesti mai ales cu cineva care are nevoie de un sfat, si care sufera. Mare nesimtit!

| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

Bine spus!

| neutrino a răspuns:

Relatie egala cu el stii foarte bine ca nu vei avea niciodata si ca el va fi mereu seful, vataful. Te amagesti singura gandind ca l-ai putea schimba. Asadar, acum trebuie ca tu sa decizi, dar sa nu uiti ca daca mai ramai cu el, atunci nu mai ai dreptul de a te plange.

| cristimihailov a răspuns:

Omul asa este. Scapa de el sau iti *** viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca o relatie sa fie egala, amandoua partile trebuie sa contribuie egal. Daca el iti cumpara tot ce vrei, iti face poftele si se poarta frumos cu tine cand e cazul atunci si tu ar trebui sa egalezi balanta. Din cate am citit tu vrei o relatie cu drepturi egale in timp ce iti pastrezi toate avantajele. Aceasta nemaifind o relatie egala ci o relatie in care tu faci ce vrei in timp ce el continua sa-ti faca poftele. Evident ca "iti muta dintii" pentru ca asta a fost intelegerea tacita de la inceput. El iti cumpara si tu i te supui. Acum, tu nu mai vrei sa i te supui dar vrei un prieten care sa-ti faca si toate poftele si care sa te si inteleaga. Asta in timp ce te gandesti sa pleci din tara. Si pentru ce te tot vaiti? Ai spus clar ca vei pleca la familia ta. Asta inseamna ca va veti desparti oricum. Timpul va trece, in lipsa ta el isi va cauta pe altcineva, tu probabil vei face la fel, pe unde te vei duce. Si daca pastrati legatura nu faceti decat sa va mintiti reciproc si pe voi insiva. Sa nu uit, nevoia ta de independenta aparuta subit si faptul ca nu ii mai poti suferi comportamentul este doar o urmare a faptului ca acum ai optiuni. Daca nu ar fi existat plecarea la familia ta, nu te-ar fi deranjat atat de mult comportamentul lui. Ce faci tu acum este sa te convingi singura ca ai luat decizia corecta gasindu-i lui hibe in comportament. Daca nu se punea problema de plecare nici tu nu erai, dintr-o data, atat de pornita impotriva lui. Daca aveai respect de sine, il paraseai in momentul in care a inceput sa te loveasca. Faptul ca ai stat atat timp cu el, i-ai acceptat toate rahaturile si acum, peste noapte, ai realizat ca el are defecte (doar pentru ca trebuie sa pleci din tara) spune mai multe despre ce fel de om esti tu decat despre ce fel de om este el. E pacat ca va despartiti, totusi, asta inseamna ca poate alti oameni vor suferi dupa ce va vor cunoaste. Tu o profitoare superficiala si el un infect care trebuie sa loveasca femei pentru a se impune in fata lor.

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

Din cauza plecarii mele ne certam mai des decat inainte, ma enerva si inainte sa aflu ca plec dar imi spunea ca ma face fericita si ca el imi face poftele si de asta eu trebuie sa il ascult. Eu nu vreau sa imi faca poftele ii zic clar sa isi pastreze banii pentru el. El face ceva din propria lui initiativa si ma pune si pe mine sa fac doar pentru ca a facut si el. Si eu ii fac poftele, il fac fericit dar se enerveaza pentru ca dau like la niste chestii pe fb. Vreau sa fie egalitate, dar nu gen el ma face fericit si eu stau. Nu imi plac chestiile astea daca el imi ofera fericire ii ofer si eu fericire. Cand dadea in mine stateam dupa care plecam nu voiam sa ma mai intorc dar de fiecare ma data ma intorceam. Imi spune ca inainte eram nu mai noi 2 ca doar cu el vorbeam (stateam intr o gasca dar m-a luat de acolo apoi stateam cu o fata dar tot din cauza lui nu mai stau cu ea ) stau in casa mereu (nu sunt genu care sa stea mereu in casa) si uneori simt ca nu mai pot sa respir intre 4 pereti. Acum ca am inceput sa ma inteleg mai bine cu colegele mele, am inceput sa vorbesc cu ele si lui nu ii convine ca zice ca : parca eram nu mai noi 2, acum ce iti veni sa vorbesti si alte persoane. Vrea sa stau doar cu el numai cu el sa vorbesc numai cu el si sa il vad doar pe el. Am inteles,nu mai ies afara ca sa vorbim la telefon, nu ma duc in excursii ca sa stau cu el, nu ma duc cu sora mea ca sa stau cu el, dar macar la scoala sa ma lase sa vorbesc si cu alte persoane. Cand am eu bani, cumpar eu pentru amandoi, cand are el bani cumpara el pentru amandoi. Crede ca nu imi mai pasa de el doar pentru ca plec dar nu imi e usor sa plec si sa il las nici macar nu stiu sigur daca plec ca trebuie sa am acordul lui tata. Il ascultam dar in ultimu timp a inceput sa exagereze, trebuie sa ii zic si cand ma duc la bae. Nu am respect fata de mine si stiu asta, de multe ori faceam tot ce vroiau ceilalti ca sa fie fericiti ei. L am lasat sa ma bata sperand ca poate doar e nervos si ca mai incolo o sa se schimbe... ( mereu ma gandesc ca nu vreau sa ajung ca parintii mei se bateau tot timpu. Divortati si plecati in parti diferite ale Italiei. nu vreau sa ajung ca ei) ma atasez repede de o persoana si nu vreau sa o pierd, chiar daca ne certam tot eu ma duc si imi cer scuze. Am stat si m-am gandit la relatia mea, am gasit multe lucruri pozitive dar si negative. Bunicii mei il plac dar bunica spune ca e prea gelos si nu ma lasa sa respir pentru cateva minute (eram la mare si ma suna din ora in ora, daca nu ii raspundeam incepeam sa ne certam ca pe unde am umblat, desi eu stateam cu bunicii ). Prietenii imi spun sa il parasesc ca mai mult ma face nefericita, le spun ca ma face fericita doar ca uneori exagereaza. Nu vreau un prieten care sa imi faca poftele, vreau un prieten care sa ma asculte cand vorbesc cu el ( adica sa nu ma intrerupa mereu ca dc am facut aia si ca el de ce nu a aflat desii ii ziceam atunci si sa imi asculte uneori parerile mele. Sunt ametita, si uneori chiar nu stiu ce vreau de la viata mea, ma las manipulata si ii pun pe ceilalti pe primul loc. Stau la magazin ceva timp sa ma hotarasc ce vreau si pe el il enerveaza, sunt uituca si il enerveaza, uneori rad din orice (pur si simplu pentru ca ma simt bine in momentele alea) il enerveaza ca de ce ma comport copilareste. Sau imi trimite un videoclipuri si uneori unele nu imi plac si se enerveaza si zice: mda normal niciodata nu iti place ce iti trimit. Am defecte multe as putea spune dar el incearca sa ma fac perfecta( ca eu trebuie sa fiu perfecta, adica cum vrea el ) i am spus ca nu pot fii perfecta si ca mai gresesc si eu uneori. Ma suna mama si vorbeam cu el la telefon ii spuneam frumos :ma suna mama si ca vorbim dupa. (Atunci nu stiam ca trebuie sa plec ) se supara ca vorbesc mult cu mama si ca pe el il las (dar eu cu mama abia daca vorbeam o data la 2 zile si mai vorbeam si 5 minute ). Nu vreau sa profit de nimeni nu am nevoie de cadouri bani sau mai stiu eu ce. Vreau doar sa ma asculte cineva cand vorbesc si sa imi asculte parerile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonymousB):

Relatia dintre doi oameni nu poate fi una sanatoasa fara compromisuri. Ne schimbam, ne adaptam, ne sacrificam in speranta ca celalalt va face acelasi lucru. Majoritatea oamenilor profita de treaba asta, isi asculta instinctele si prefera sa ceara, in loc de a oferi, la randul lor. Nu stiu cat din ce spui este adevarat (in orice poveste a doi oameni exista doua variante) dar relatia ta pare ca deja a depasit statutul de bolnava. Cu totii suntem gelosi si posesivi intr-o anumita masura dar tu pari sa nu constientizezi ce putere i-ai oferit asupra ta respectivului baiat. E normal ca el sa-ti ceara din ce in ce mai mult, doar asa l-ai educat, l-ai invatat ca ii poti accepta orice. Iar acum te intrebi de ce e posesiv si vrea sa faca alegerile tale, in locul tau. Tipul poate fi si astronaut, calitatile lui nu-i sterg cu buretele defectele. Un om care vrea sa te controleze intr-o asemenea masura, care tot timpul iti reproseaza lucruri (am senzatia ca si tu faci la fel. cred ca relatia voastra este un mare repros infinit) tot pentru a te controla, care te loveste repetat (ai dreptate, oricine poate gresi, oamenii nu sunt sfinti. dar greseala care se transforma in obicei, nu mai este greseala) nu este un om alaturi de care sa merite sa traiesti. Tu nici nu mai vezi realitatea, dependenta de el e tot ce mai esti in stare sa simti.

Iubirea adevarata oricum este ceva de domeniul fantasticului, nu trebuie sa fii moarta dupa el ca sa va intelegeti. Dar ne alegem partenerii alaturi de care putem convietui intr-o relativa armonie. Oameni care sa fie pe aceeasi frecventa cu noi, oameni capabili sa ne inteleaga si sa ne accepte nevoile. Prietenul tau pare opusul a ceea ce ar fi natural ca tu sa cauti pentru a-ti asigura cateva clipe fericire alaturi de altcineva. Da, esti clar disfunctionala, complexele si traumele te-au determinat ca acum sa traiesti prin ceilalti. Vrei sa le faci pe plac, te temi tot timpul, te ingrozeste ideea de a lua decizii foarte importante, lasi lucrurile sa treaca pe langa tine in speranta ca problemele se vor rezolva singure. Pentru ca, nu-i asa, o data si o data trebuie sa rasara soarele si pe strada ta, nu? Nu. Exista strazi care sunt tot timpul intunecate si singurul mod de a reusi este sa iei masuri. Sa-ti calci pe inima, sa-ti invingi teama si sa mergi mai departe fara sa privesti inapoi. Totusi, pe strada ta se pare ca a rasarit soarele, te vei duce la mama ta. Invata ceva din relatia aceasta bolnava, nu mai permite nimanui sa-ti controleze viata la modul asta. Esti intelegatoare si iertatoare iar asta este admirabil. Dar poti fi in acelasi timp puternica si ai capacitatea de a gandi si cu capul, nu doar cu sufletul. Fa-ti bagajele si lasa-l pe respectiv sa-si gaseasca alta victima.

| AnonymousB explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca l am lasat sa faca ce vrea din mine si regret...Din perspectiva lui crede ca eu sunt cea rea ca plec(dar nu intelege ca imi e greu sa aleg daca sa raman sau sa plec) si ca acum ca nu il mai ascult, m am schimbat. Da poate m-am schimbat dar asta pentru ca nu mai suport, mai nou a inceput sa comeneteze da familia mea( ca mama e rea, ca ma vrea doar ca,, sclava,, ca fratemiu nu ma iubeste etc etc. ) chestiile astea mi au pus capac. Am sa incerc de acum sa imi spun punctul meu de vedere si sa fiu mai puternica. Multumesc pentru sfaturi. :3

| deeayly a răspuns (pentru anonim_4396):

MVAI! Cine esti uh sa spui desprea ca e profitoare ia mai tine-ti gura!

| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

DRAGA baiatul asta a intrecut orice limita cum sa nu te lase sa vb cu numeni si sa vb doar cu el de la un moment dat te plictisesti de o persoana mai ales daca faci tot cu el si NUMAI CU EL! Si faptul ca se enerveaza di orice rahat(scuze expresia) e prea de tot si sa nu te lase sa vb cu mama ta scuza-ma baiatul asta se crede cumva presedinte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru deeayly):

Data viitoare cand te mai imbeti sau fumezi iarba ai grija sa citesti si data in care a fost postata intrebarea.

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

Nu se crede presedinte laughing dar el crede ca daca stai cu alte persoane, gata imi gaasesc pe altu si totusi nu sunt o persoana care inseala, prefer sa fac tot posibilu ca relatia sa mearga decat sa ma duc la altu. Oricum, dupa cum am mai spus relatia merge intr un fel mai bine.; 3

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

E in regula :3 e un site, aici lumea isi spune parerea.:3

| Vektor a răspuns:

Draga, la prima palma pe care ai luat-o trebuia sa pui punct relatiei!
Intr-o relatie nu exista asa ceva!
Iti dai seama ce viata o sa duci daca ajungi sa te mariti cu el?!

Daca te ameninta sau iti mai da o singura palma te duci la politie!

Lumea are destui jegosi de genul, nu mai vrem unul in plus.

| NorbIdk a răspuns:

Lasa-l cat mai poti. Un baiat care iubeste cu adevarat nu si'ar lovii nici macar o data in viata iubita.

| deeayly a răspuns:

OK! Asta este grav, NU foarte grav stiu ca ai stat atat timp cu el dar asa nu se mai poate nu te tin parinti tai din scut si te tine el cine se crede, si faptul ca te bate nu este un lucru bun dac eram in locul tau ii dadeam papucii de caaaannndd! Si "te las sa pleci/dar sa te intorci" stai putin nu te controleaza el dac pleci/ stai/ ramai ok? Sa nu se crada cine stie ce ca nu e! Si faptul ca vine cu vocea aia de catelus ca sa il ierti e penibil, si tu stateai si te rugai ca prostuta ( fara suparare) ca sa te ierte nu, nu, nu, ASA NU MAI MERGE! Draguta trebuie sa-i dai papucii chit ca ai stat asa de mult cu el si ca te doare sa te desparti de el.

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

:3 Inca sunt cu el. Merge mai bine relatia dar avand in vedere ca plec in Italia nu va mai tine asa mult relatia.

| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

Eu zic sa faci ce vrei las-l sa pacalesca pe altele nu pe tine fii desteapta si dai papucii! Stiu ca e dureros dar trebuie sa o faci!:3

| deeayly a răspuns (pentru deeayly):

Apropo nu are dreptul sa-ti judece mama si familia ta ok sa-si vada de familia sa daca nu-i convine! Pe mine deja ma enerveaza tipul asta si mie super antipatic!