| maarriiuuss a întrebat:

Ma aflu intr-o relatie de 8 luni cu o fata despre care trebuie sa va marturisesc ca imi place de vreo 2 ani foarte mult, o iubesc din tot sufletul si simt ca am o dorinta extrem de puternica sa continui si sa construiesc ceva frumos cu acest om in viitor. Ea ma place(simt asta), se comporta exemplar si simt ca isi doreste sa continue acest drum pe care la inceput foarte frumos alaturi de mine (eu am 26 ani, ea 20). Este o fata inteligenta, muncitoare si care urmeaza acum o facultate foarte grea iar eu simt ca ma potrivisc cu ea mai mult decat cu oricine altcineva.
Problema care simt ca-mi mananca sufletul si care ma distruge incet, dar despre care ea nu isi da seama inca, a inceput acum cateva zile, cand, din curiozitatea de a cunoaste mai bine omul de langa mine, am intrebat-o cam care a fost abordarea ei in relatiile anterioare, cate experiente sexuale a avut si in cat timp a ajuns in patul barbatilor cu care a avut experiente sexuale. Asadar, am identificat ca si-a inceput viata sexuala la 15 ani cu o relatie in care a intrat indragostita fiind, dupa care a preferat, pe cat se poate "sexul fara obligatii", a ajuns in patul mai multor barbati dupa 2 sau 3 intalniri cu acestia (asta pana la varsta de 18 sau 19 ani, nu stiu exact). A avut cam 6 - 7 experiente sexuale de acest gen. Eu am ajuns foarte greu la ea, a fost un drum lung, iar acum este fericita langa mine si eu langa ea. Marturisesc ca si eu am avut relatii insa eu am avut pana la 26 ani, cam tot atatea experiente sexuale cam cat a avut ea pana la 18 - 19 ani.
In acest moment, ea imi ofera o experienta unica, o seriozitate maxima si simt ca nu ma poate insela sub nici o forma, amandoi avem niste principii bine conturate si ne sprijinim reciproc. Repet, ma distruge aceasta informatie primita, simt ca mi-a gresit mie cu desi nu nu a facut-o. Imi pun tot felul de intrebari precum: "Oare este ea o fata usoara?, Oare ce inseamna o fata usoara?, Oare sa vorbesc cu ea despre asta?" Ma doare faptul ca, eu am ajuns greu la ea, iar altii in 2-3 intalniri au facut sex cu ea. Mi-ar placea sa imi pot controla aceste emotii pe care le simt, insa nu pot acum. Nu stiu ce sa fac!
Am mare nevoie sa iau o decizie complet rationala, iar pentru asta am mare nevoie de sfatul vostru. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| simonmaria a răspuns:

Bună, Marius.

,, Ce e val ca valul trece "; domnișoara a avut, după cum ne spui, mai multe relații care s-au alimentat și sexual la puțin timp după primele întâlniri cu tipii respectivi, care s-au terminat la fel de rapid. Deduc faptul că tu îi încununezi longevitatea relațiilor amoroase, dar și seriozitatea din ele. Semnalmente că, odată cu tine, ceva s-a schimbat.
Te necăjești degeaba cu gândul că tu nu ai fost la fel de satisfăcător ca și ceilalți, și de aceea ai ajuns la ea mai cu obstacol. De obicei, acel răstimp în care femeia te lasă,, la fiert ", este efectul faptului că tu i-ai lansat oferta de,, sunt interesat de tine ". Și ai făcut-o într-un punct al vieții sale intime în care trecuse prin câteva experiențe pasagere și, cel mai probabil, a ajuns la concluzia că după acele relații vrea să mai experimenteze și prin a se lăsa cucerită. Punct al vieții sale în care s-a petrecut (întâmplător sau deloc întâmplător) să vii tu.
Femeile avem tot soiul de astfel de borne ale vieții intime care nu țin întotdeauna de personalitatea noastră. De multe ori, acel,, Sunt o femeie care se lasă greu " este ca să mai părem și interesante, adică nu este neapărat ceva din structura personalității. Asemenea idei mai provin adesea din câte,, o medie socială " sau de pe la câte o prietenă, când auzi cum că iubitul său s-a urcat pe Continental ca să îi strige cuvinte convingătoare pentru a o face iubita sa. Mai provin și din câte un orgoliu mai din trecut... Așa cum cred că a fost și în cazul ei; știa că este o fată dorită din fostele relații, dar avea bănuieli la capitolul acestei intensități de dorință... Da, încurcate sunt căile femeii.
Cert este că o femeie, de principiu, never-ever nu va fi cu un bărbat din milă...,, Hai, mă, să fii și tu cu mine ". Îți dai seama în două secunde când o persoană face ce face din cauza unei presiuni, cu atât mai mult în situațiile erotice cânt suntem și mai sensbili, și mai atenți la gesturile persoanei de care suntem atrași. Mai degrabă tindem să fim noi cele care ne milogim să fim iubite... alte povești. Subscriu: nu vreau să generalziez. Așa cum și alții și-au spus părerea, o fac și eu.
Mai sus ți-am vorbit despre o variantă pentru care să fi lăsat ea acel răstimp, iar o a doua variantă mai poate fi atunci când băiatul cu care vorbim ne este simpatic, ne atrage, dar noi, fete mai prostuțe, asimilăm iubirea cu fluturii aceia de prin stomac... și avem impresia că dacă nu au venit și aceia, nici el nu ar prea trebui,, să vină " - cred că ți-ai dat seama deja că și aceasta demonstrează faptul că suntem intersate.
Acum că am dibuit cam ce și cum ar fi cu începutul... să vedem cuprinsul.
Noi suntem oricum diferiți în fiecare relație pe care o avem. Pentru că, de obicei, când începem un nou drum alături de cineva, căutăm în acesta ceea ce ne-a lipsit și dorim să avem lângă noi - deși vor exista mereu și puncte divergente - omul care ne determină să îi acordăm plierea pe personalitatea sa care este cea mai apropiată de resursa necesară nouă pentru a ne completa acest spațiu liber din sentimente, reprezentat de diferențele din caracter. De aceea, relațiile în care ne aflăm ne pot schimba, pentru că un nou partener cam vine la pachet cu o nouă pliere. Iar din cuvintele tale, atât pentru tine, cât și pentru ea, celălalt înseamnă cel mai bun sentiment de până acum și să nădăjduim că nu numai. Cam rar dăm peste așa ceva, așa că te voi ruga să gândești în termeni maturi de om care iubește. Și unul, și celălalt ați fost,, începuți " în momentul în care v-ați întânit. Da, comparativ cu tine și raportat la ani relațiile au fost mai vaste, dar să ne mai intereseze în mod deosebit asta după ce amândoi ați ajuns la același consens, și anume iubirea unuia față de celălalt? Ați pornit împreună de la borna 0. Și de aici, trebuie să ai grijă la comportamentul său și al tău în cadrul relației voastre, dar fără presiuni și moduri nenaturale. Nu ne mai interesează de Georgel, Costel, decât dacă domnișoara are de a face cu ei în prezent.
Nu uita că tu ai putut însemna pentru ea un nou început. Acel,, încep de luni " care, de această dată, se pare că a reușit. Și care a provocat-o să se țină fidel de ce a urmat după acest,, încep ".
Nu am să te mai muștruluiesc și eu pentru că ai întrebat fata de sănătate. Ai aflat de la alți participanți la discuție că nu este bine, fiindcă se pot naște buruieni acolo unde ar fi loc decât de roadă bună. Am înțeles de ce ți-ai pus întrebarea, dar te-ai consumat în zadar. În relații trebuie să fim grijulii (un cuvânt mai potrivit intimității pentru a echivala cu,, preventivi ") cu noi și cu partenerul, dar fără obsesii, fiindcă riscăm să nu mai fim atenți la frumosul relației. Iar ca o temă de meditație, gândește-te dacă domnișoara a meritat într-adevăr, după ce ai citit toate răspunsurile și ai mai fermentat prin idei, să fie asociată cu întreabarea,, Este o fată ușoară? ". Tu ești cel mai în măsură să oferi un răspuns sinelui tău.

Curaj! Numai bine!

| maarriiuuss explică (pentru simonmaria):

Buna, Simona!
Mi-ai transmis cel mai profund mesaj, si iti multumesc pentru asta. Regasesc realitatea in cuvintele tale. Datorita tie si inca catorva care au scris, inteleg acum clar anumite greseli pe care le-am facut mai mult sau mai putin. Vreau sa-ti marturisesc ca rationalul meu era deja in tema cu multe din raspunsurile de pe aici, insa acum s-a consolidat. Emotionalul este cel care pune probleme, creaza disconfort si acolo trebuie sa lucrez in timp. Ce ma bucur, este ca reusesc sa actionez de cele mai multe ori in functie de rational, ori ea nu stie nimic pana acum din durerile mele legate si provocate de trecutul ei. Raspunsul este ca " nu a meritat sa fie asociata cu acea intrebare", si multumesc pentru tema de gandire propusa. Te intreb daca mai ai buna vointa sa imi raspunzi, crezi ca o discutie aparte cu ea pe acest subiect, este productiva? Sau va creste si mai multe buruieni?
Desigur, lucruri spuse intr-un mod natural, fara presiuni si cu invocarea clara ca partenerul nu are vina. O spovedire de genul asta, crezi ca poate atrage dupa sine aceptare totala, liniste in ganduri si o relatie mult mai speciala, transparenta si ne bantuita de fantomele trecutului? ce parere ai?

Multumesc inca o data. Cele bune!

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Simiti bine, Creatorul a inventat sexul pentru a fi practicat numai in cadrul casatoriei si oricine face sex nafara casatoriei greseste fata de voitorul sot si datoreaza sa isi ceara iertare ca a dat altora ce datora doar sotului. Daca aveti in plan casatoria, ati fi mai fericiti si cu constiinta libera daca v- ati cere iertare in primuk rand de la Dumnezeu ca l-ati intristat prin curvie si apoi unul de la celalalt ca ati gresit fata de el prin faprul ca nu v- ati pastrat virginitatea pentru a o darui numai partenerului de casatorie si daca ati alege sa va iertati unul pe atul si ati cere Mantuitorului Hristos sa va curateasca mintea si trupul de toate relariile anterioare. Daca nu veti alege sa va iertati, acezt tio de infidelieate iti poate dustruge linistea si in cas icieUnei rude de- a mele sortul i-a spus dupa 25 de ani de casnicie in care a fost o sotie fidela ca il chinuie si nu poate trece peste faprul ca nu a fost el peimul barbat in viata ei. Daca urmam modeul cresti esc al iertarii adice acordam iertare asa cu.m suntem si noi iertati experi. entam eliberarea de trecut si libertatea u ei vieti de fidelitate si incredere.

| RAY a răspuns:

Dacă o iubești cu adevărat ai încredere în ea, pana când te inseala nu ai ce comenta ni deveni gelos, paranoic ca va fugi la altul, când o accepți o accepți cu totul știu ca e frustrat ca și eu am făcut asta cu mai multe e suferință mare

| maarriiuuss explică (pentru RAY):

Multumesc!

| RAY a răspuns (pentru maarriiuuss):

Uite asa am pierdut eu multe fete, neîncrederea naște gelozie, drame, suferință dramatologie, faza e ca omul e poligam și emoțional, 97% din deciziile luate sunt emoționale

| maarriiuuss explică (pentru RAY):

Mult adevar. Multumesc Ray pentru indrumarile tale.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce numai ea este vinovata, ca a avut sex in trecut si tu nu?
Cu ce esti tu mai breaz ca ea, ca tot la fel "ai inselat-o", daca este sa o luam dupa mintea ta, fiindca si tu aia vut sex inainte de ea.
Iarta-ma, dar numai un om prost poate gandii in acest fel!
As' fii inteles daca tu erai virgin, sa ai pretentie la virginitatea fetei, dar cand tu esti trecut prin cateva pasarici, nu poti pretinde fetei sa fii virgina, ca-i perfect egala cu tine!
Da-i pace daca nu esti capabil sa accepti situatia ei si nu o mai considera inferioara tie, fiindca nu este.

| maarriiuuss explică (pentru Violleta2022):

Ai inteles gresit. Nu o consider inferioara si nici vinovata cu nimic fata de mine iar daca a gresit cu ceva a gresit fata de ea. Trebuie sa intelegi ca nu o judec absolut deloc, ba chiar o iubesc si nici macar nu am pretentia ca ea sa fi fost virgina (mi s-a parut prea mult si nu eram/sunt pregatit sa duc). Eu chiar intentionez sa rezolv problema la mine cumva si sa nu o ranesc. Aceste stari foarte intense pe care le am, cred ca le mai poate avea doar cine iubeste cu adevarat. (nu am mai simtit asa ceva). Multumesc pentru ajutor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru maarriiuuss):

Atunci ce sens are absolut tot ceea ce ai scris mai sus?
Nu-ti este clar ca problema virginitatii, nu trebuie sa existe intre voi, odata ce nici tu nu ai fost virgin?

| maarriiuuss explică (pentru Violleta2022):

Bine Jassmina, dar nu prea este despre virginitate, este despre atitudinea de a lasa mai multi barbati sa-ti intre intre picioare dupa doar o intalnire sau 2 si asta pana la 18 ani. Asta este deranjant sa cunosti, nu ca nu mai e virgina, egal cu 0 faptul ca nu mai e virgina pentru mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru maarriiuuss):

Dupa cum spuneam, daca erai unul virgin as fi inteles, dar cu ce esti tu mai breaz ca fata aia a avut cativa barbati in viata ei, cand si tu ai avut cateva femei?
Amandoi ati avut mai multi partneri de sex si amandoi sunteti la fel, deci unde-i vina ei?

| maarriiuuss explică (pentru Violleta2022):

Draga Jassmina, constat ca ai o slaba putere de a intelege lucruri de acest gen si vad asta prin insistenta ta care spune in mod repetat "tu ai avut pe altele, ea a avut pe altii si gata, ce mai vreti, sunteti egali, nu invoca vina ei!", ori nu este despre asta, stiu ca suntem egali, stiu ca ea nu a gresit, stiu ca eu nu am gresit, dar este vorba despre durere emotionala. Trebuie sa intelegi ca eu nu invoc vina ei in nici un fel de cuvant folosit, sau daca am facut-o sa-mi fie rusine. Motivul principal pentru care am scris, este acela de a gasi vindecare la mine, eu sunt cel bolnav eu sufar. Si daca nu intelegi problema mea, nu o faci deoarece, poate ca nu ai iubit vreodata cu adevarat si nu ai fost iubita astfel. Intelege ca este despre emotie si asta nu prea poate fi controlata. Iti dau un exemplu: Daca barbatul din viata ta a avut 1000 de femei inintea ta, iar acum te are pe tine si te iubeste cu adevarat, iar tu ai avut 1 singur barbat cu care te-ai si culcat inintea lui, cand ii vei spunea asta, emotional il doare, ori nu poate controla asta, ci doar cat de mult te lasa pe tine sa vezi ca-l doare. Iubeste cu adevarat in viata asta si ai sa te convingi. Trebuie sa invatam sa ne vindecam, si sa o facem in cel mai bun mod posibil, astfel incat lucrurile sa mearga ininte frumos, pentru ca este pacat. Citeste atent ce-ti scriu aici pentru ca si eu am invatat si mi-am dat seama de aceste lucruri, ori tu ai putea sa inveti si tu din problema mea. Eu am invatat de la multi dintre cei care au raspuns la aceasta postare sau cel putin mi-am intarit niste convingeri sanatoase, iar asta, cu siguranta ma ajuta.
Cele bune!

| Violleta2022 a răspuns (pentru maarriiuuss):

Este evident ca tu NU VREI sa accepti realitatea ca nu esti mai breaz ca ea, de aceea te incapatanezi sa-i gasesti pata de neiertat, pentru mintea ta limitata.
Da-i pace si elibereaza-o, daca asta este lucrul peste care nu poti trece, fiindca mai devreme sau mai tarziu o vei jigni si probabil va veti despartii.
Invata din ce-ti spun aici baiete, ca ai destule lacune despre egalitatea intre sexe, dragoste, iubire neconditionata si experinta de viata: respect-o asa cum si ea face cu tine si accepta in totalitatea faptul ca amandoi ati avut mai multi partneri sexuali inainte de a va cunoaste.
Este OK pentru amandoi, sa acceptati si sa inchideti acest subiect pe veci, sensibil pentru amandoi.
Sunt femeie maritata, cu o casnicie fericita de peste 30 de ani si crede-ma ca ai destule de invatat de la mine, daca asculti si uiti pe veci ce a fost inainte de voi doi.
Fericirea ti-o faci singur baiete, iar daca azi nu poti trece peste atata lucru, cum crezi ca vei putea un viitor fericit alaturi de ea?

| maarriiuuss explică (pentru Violleta2022):

Ok. Multumesc pentru cuvintele tale.
Tot binele!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

Suntem oameni, este foarte greu sa controlam ceea ce simtim (ma gandesc ca asta te intereseaza mai mult). Daca am putea controla foarte usor, atunci lucrurile ar sta diferit, plus ca nu suntem roboti.

Nu trebuie sa te justifici neaparat in prima faza, de ce simti si cum simti, pur si simplu... esti om, si daca simti ceva in tine, o emotie, un gand sau o stare de neliniste despre ceva, trebuie sa intelegi ca este normal, pentru ca esti om. Daca ai fi vampir, treburile ar sta altfel de exemplu tongue

Probabil sunt mai multe lucruri ascunse prin subconstientul, care se intampla in aceasta situatie si pe care nu le-ai spus sau nu ti le-ai spus tine. Dar trebuie sa iti acorzi timp.

Probabil ai fi vrut ca lucrurile sa fie altfel, insa... asa a fost sa fie.

O solutie exacta si rapida, nu prea exista. Sau totusi... incearca sa stai de vorba cu ea despre asta, este singurul lucru pe care poti sa il faci in acest moment. Nu cu noi sau cu altcineva, cu ea. Dupa ce vorbesti cu ea, poti sa te intorci la noi si sa pui alta intrebari si lucruri de genul. Sau poti apela la un psiholog.

Vorbeste cu ea fix despre asta, spune-i ce te deranjeaza, ce nu iti place si de ce. Spune-i si fa-o sa stie exact cum te simti tu acum, poate asa inecarca sa te consoleze si sa te inteleaga. Poate asa va sustineti reciproc sa treceti peste acest moment din viata voastra, pentru ca... pana la urma este un moment, si dupa ati putea sa fiti fericiti impreuna.

Considera un lucru de care ar trebui scapat, si voi doi sunteti responsabili de asta. Asa ca fii sigur ca si ea te sustine si cauta o rezolvare (si prin rezolvare, vreau sa spun mai mult o perspectiva a lucrurilor). Ma gandesc ca asta o sa te ajute, daca vezi ca si ea incearca happy

Numai bine!

| maarriiuuss explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc. Sa-i spun tot si la nivelul la care ma doare acum, nu cred ca o sa o fac. Imi este teama ca o pot introduce intr-o stare de depresie si sa inceapa sa se desconsidere pentru trecutul pe care l-a avut, depinde de cat de puternica emotional este. Ori sa o introduc intr-o astfel de stare, nu cred ca va ajuta, oricat de mul ii voi fi alaturi. Cred ca o voi lasa sa stie ca m-a deranjat putin dar sunt foarte ok acum si asta nu va influenta deloc prezenta relatie. Imi dau timp si cred ca voi reusi sa accept asta si sa trec peste. Multumesc pentru sfaturi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru maarriiuuss):

Si ce are? Eu cred ca te va ajuta.

Cand ascunzi lucruri si ganduri intr-o relatie... atunci asta faci, ascunzi lucruri si ganduri. Asta vrei cu adevarat?
Daca chiar vreti sa aveti o legatura speciala, ar trebui sa va sustineti reciproc, zau asa.

Peste timp, normal ca o sa reusesti sa accepti si sa treci peste asta.
Insa sunt convins ca nu timp iti trebuie tie acum, nu?

Este un moment, o sansa pentru voi doi sa va apropiati si mai mult si sa treceti peste asta impreuna.

Multa intelegere va doresc!

| maarriiuuss explică (pentru DoarBogdan):

Inteleg acum ce zici mai sus. Odata ce lucrurile sunt spuse, dar nu sub forma de repros, ci doar pentru ca celalalt sa inteleaga prin ce treci din punct de vedere emotional, cred ca poti accepta mai repede acese lucruri si sa te vindeci accelerat cu ajutorul celuilalt. Si da este posibil ca legatura sa devina cu atat mai puternica, pentru ca celalalt va obsera ca nu il judeci pentru asta, poate va fi si ca o spovedire in urma careia si ea se va simti mai linistita. Poate, nu stiu ce sa zic. O sa ma mai gandesc la asta, nu e graba, o mai duc eu cumva. Multumesc si am tot respectul pentru tine Bogdan. Ganduri bune!

| DoarBogdan a răspuns (pentru maarriiuuss):

Mersi la fel happy

| Mosotti a răspuns:

Si ce te intereseaza pe tine ce relatii a avut ea inainte? Conteaza cum se comporta acum cu tine, nu fi fraier sa ai emotii aiurea. Daca ai avut si tu tot atatea experiente sexuale unde e problema? Nu conteaza ca pana la 20 sau 26.

Normal ca a facut sex cu usurinta, e logic si de ce, ii placea distractia fara sa se complice, cine n-ar face sex cu usurinta daca ar putea? Si tu ai facut cu usurinta sex, si ea si altii. Dar acum vrea cu tine sa faca o relatie mai serioasa, s-a schimbat treaba.

Daca pe ea nu o intereseaza ca si tu ai facut la fel, de ce te-ar deranja pe tine?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Am avut parte doar de suferințe, credeam într o lume idealista mann când eram mic, apoi am vazut cat de rai sunt oameni

Când eram mai mic, nu ştiam nimic
Şi trăiam în lume mult mai fericit,
Doruri mari şi chinuri grele, la inimă nu aveam,
Nici pe tine, mândră dragă, nu te cunosteam.

Strofa a doua

Şi-am ţinut la tine, ca la Dumnezău
Te-am iubit mândruţă, tot la pieptul meu
Şi-am sa spun la lumea toată, că nu te tii de cuvânt,
Te-am iubit, mandruţă dragă, şi m-ai părăsât.

Strofa a treia

Miezul nopţii sună, totu' e în tăcere,
https://Versuri.ro/w/4ko1
Dorul după tine mă scoală în picioare
Nu ştiu Doamne cum aş face, ca să vin la poarta ta,
Mi-ai rapit, mândruţă dragă, inimioara mea.

Strofa a patra

Doamne mult aş vrea, să rămână aşa
Timpu-n loc să steie, pă acest pământ
Paru-n cap să nu-mi alghiască şi să iubesc fericit,
Faţa să nu se zbârcească şi să fiu iubit,
Paru-n cap să nu-mi alghiască şi să iubesc fericit,
Faţa să nu se zbârcească şi să fiu iubit.

| Freya1 a răspuns:

Aici într-adevăr ca iti poti pune semne de întrebare.Adica,nu stiu daca e normal sa cedezi asa usor oricui si atâtor băieți, dar caracterul ei poti sa il afli doar in timp.
Pe de altă parte nu ar trebuia sa te frustreze faptul că alții au reușit să se culce cu ea mai usor.Pentru ca tu daca o iubesti nu cred ca ai luptat doar sa te culci cu ea ci sa te si iubească. Plus ca mentalitatea de la 15/16 ani nu se compara cu cea de la 20+ si poate fix asta e ideea.Cu tine a durat mai mult pentru ca sa maturizat si nu a vrut sa mai aiba încă o aventură pe lista ci o relație,asa ca a trebuit să se convingă înainte de a mai "cadea".
Dar cum ți-am spus, caracterul ei trebuie sa il descoperi tu in timp nu sa judeci sau sa întrebi in alta parte. Poti sa ii spui ca te cam deranjează acest fapt, doar ca nu vei rezolva nimic.Ea se poate închide in ea după sau chiar sa iti spuna acelaș lucru (ca si pe noi femeile ne deranjaza), asa ca... iubesti-o daca simti, sau las-o daca nu iti convine.

| maarriiuuss explică (pentru Freya1):

Bine punctat punctat in inceput, acel lucru il simt destul de dureros. Ai dreptate, nu am luptat pentru a ma culca cu ea, am luptat pentru dragostea ei, iar sexul a venit pentru mine exact cum spunea mi25 mai sus "o incununare a actului de iubire". Imi era frica si mie sa nu se inchida in ea, de aceea nu i-am adus la cunostinta deloc aceasta durere a mea. Varianta in care vorbiesc cu ea, presupune in capul meu sa-i spun in primul rand ca nici eu nu sunt mandru de tot ce am facut de-a lungul vietii, sa ma spovedesc si eu in fata ei cu greselile pe care consider ca le-am facut (de altfel ea nu m-a intrebat nimic legat de trecutul meu), dupa care sa-i spun ca ma deranjeaza trecutul ei dar ca nu o judec cu nimic si ca fata de mine nu a gresit, sa-i mai spun ca-mi doresc si ca numai cu ajutorul ei pot sa devin mai puternic si sa-mi vindec durerea mai repede si sa trec peste. Sa dam amandoi cartile pe fata in ceea ce priveste trecutul, sa-l inaintam spre acceptarea celuilalt si nu sa tinem ascuns acest lucru pentru eternitate, pentru ca in viziunea mea, ce nu stii, nu te doare, dar din cand in cand iti mai dai filme si te poate durea, insa ce stii deja si ai reusit sa accepti, nu te mai doare deloc. Ori eu credeam ca daca pun in felul acesta problema, strategic as spune, reusesc in primul rand eu sa trec peste durere, sa accept mai usor si sa stergem cu buretele amandoi tot ceea ce a fost in trecut pentru a construii in viitor. Aceasta era varianta din capul, poate una idioata, poate una buna. Poate par tampit dar va rog, nu ma judecati.
Mai astept pareri din partea dumneavoastra. Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru maarriiuuss):

Rare sunt cazurile in care ne cuplam cu cineva fara un trecut,dar important este ce e omul acela acum,cand e cu noi.
Dacă avea un istoric de inselaciuni sau violență da,poti sa te gândesti ca e nativ si se va repeta.Dar daca acele lucuri nu le-a făcut în timp ce era intr-o relatie poti sa pui totul pe seama inocenței, a copilăriei, a ghinionului in dragoste, a naivității, sau chiar sa te gândesti de ce si tu la rândul tău ai facut acele lucuri.Asa ca, intai de toate trebuie iei in calcul ca ea nu avea de unde sa stie ca va fi cu tine incat sa se pastreze "neantinata" sau sa nu isi mai fi facut si alte relații (la fel si invers) si sa te gândesti ca asa a fost sa fie.
Poti sa vorbesti cu ea pe tema asta si sa ii spui ca te-a cam deranjat un pic, doar ca lucrul asta nu vă va afecta relația si sa încheiati subiectul ca sa nu mai dezgopati lucuri ce va deranjează si sa lăsați loc iubiri si înțelegeri dintre voi.

Nici eu cand mi-am facut relația actuala nu am fost virgină, dar într-adevăr, inainte mai avusesem doar o relație ce spre norocul meu a durat 8 ani, ca altfel cel mai probabil si eu la randul meu mai aveam pe cineva cu care ma culcasem, ca nu poti sa stai singur, ci treci peste esec.Ca sa nu mai spun de mini relațiile pe care încercasem sa mi le fac dar esuasera, dar asta nu inseamna ca nu mai am dreptul la fericire si la o iubire sincera.

| maarriiuuss explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare ca sfatul tau este exact ce trebuie sa fac acum. Multumesc pentru el.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Așa mult o iubești încât i-a scăzut brusc valoarea în ochii tăi când ai aflat că n-ai fost primul, unicul și inegalabilul laughing. Sigur ai 26 de ani și ea 20, și nu invers?

Faptul că ai ajuns greu la ea ar trebui să-ți arate că acele relații nu au fost degeaba și a învățat ceva din ele.

Oricum, fraieră ea, că a fost sinceră, putea să spună "niciunul" și n-ai fi știut niciodată, ai fi trăit în pace și armonie până la adânci bătrâneți laughing fericit că ai dezvirgin@t o fată, tu nefiind virgin.
Oh, ironia.

| maarriiuuss explică (pentru supadeceapa):

Nu este despre dezvirginare, incearca sa intelgi topicul. Una este sa nu mai fie virgina si alta si alta sa fi facut sex cu numar considerabil de barbati pana la 18 fara relatie, adica dupa doar 2 intalniri. Nu inteleg raspunsurile punctuale legate de virginitate, cand nu este despre asta. Mult succes!

| Lukasssz a răspuns:

Mama frate, asa obsedat de sex esti incat esti cu una care s-a culcat cu 99 barbati?

| mi25 a răspuns:

Cine te-a pus sa o intrebi, cine a pus-o pe ea sa raspunda? Aceste lucruri trebuie pastrat in coltul intim al fiecarei persoane in care nici macar partenerul nu are voie sa intre.
Tu stii care sunt cele trei motive pentru care se face sex?
1. Pentru descarcarea energiei sexuale.
2. Pentruca iti place de persoana respectiva.
3. Ca o incununare a actului de iubire.

| maarriiuuss explică (pentru mi25):

Da, oarecum regret ca am intrebat. Pe de alta parte, banuiam ceva si speram la un raspuns care sa ma linisteasca, insa nu a fost asa. Inteleg perfect pentru ce se face sex, toti suntem asa, doar ca durerea mare pare ca imi vine din faptul ca sunt constient de varsta fragila la care s-a intamplat si de numar. Ceea ce spui cu cele cele 3 puncte, mi se pare in regula dar mai dupa 18 ani. Dar, inca o data, nu o judec, cine as fi eu sa o fac. Multumesc mult.

| Eireann a răspuns:

Doamne fereste! O femeie care a vrut sa faca sex, a facut si apoi si-a vazut de viata ei in continuare? Cum se poate asa ceva? Se spune chestia asta cu "a cedat" fiindca suntem in secolul 18 si nu concepem idea ca poate ea chiar a vrut sex? A spus ea ca au fost greseli sau ai decis tu asa findca nu corespunde cu ce vrouai sa auzi? Poti sa ii spui ce vrei dar e evident ca o judeci ( degeaba zici ca nu, daca te gandesti ca poate e o fata usoara fiindca nu si-a trait viata cum crezi tu ca ar fi trebuit) si poate pe ea chiar nu o interseaza trecutul tau.

| 1997onur a răspuns:

O iubești cu adevărat pe fata asta?

| 1997onur a răspuns:

Dacă răspunsul este da atuncia iubește cu adevărat pentru cine este ia cine este ia cu adevărat ce înseamnă ia cu adevărat pentru tine ce este ia cu adevarat pentru tine toate astea întrebate și răspunsul o sa vina din adâncul tău cu adevărat și doar tu vei sti adevarul nimeni altcienva vreodată.

| maarriiuuss explică (pentru 1997onur):

Multumesc mult pentru sfat.

| 1997onur a răspuns (pentru maarriiuuss):

Stai liniștit sa fiți Fericiți cu adevărat pentru tot deuna.

Orice probelma pe care aveți discutați orice certă pe care o aveți vorbiti nu lăsați cearta ura sa va distrugă relație nici pe alți nu lăsați sa intre in relația vostra vreodată voi doi va certai voi doi va impacati nu exista relație prefecta nici căsnicia perfecta vor fi și certuri și multe dar soluția este la voi voi la nimeni altcineva nu va contraziceți din nimic sau sa se ajungă la mai rău pentru ca tot voi doi o sa aveți de suferit și o sa va răniți degeaba o sa va dezamăgiți degeaba pentru ce? Bani? Trecut? Certa? înjurături? Sau ăla s-a culcat cu nu știu cine și a făcut nu știu ce? Toate astea distrug o relație voi doi sunteți mult mai important decât bani voi doi sunteți mult mai important decât gura lumi voi doi sunteți mult mai importat decât orice certa pe care le veți avea pentru ca relația perfecta nu exista Dumnezeu de asta ția dat voce sa spui ce ai pe inima și suflet la fel și ia voi doi trebuie sa va completați voi doi nu sa va judecați după trecut aicia e o mare greselă trebuie sa scapi sa ma judeci trecutul ei nu-ș are rostul frate vorbesc cu adevarat din toată inima îți spun cu adevărat chiar nu-și are rostul trecutul cu câți a făcut-o și de ce a făcut-o o iubești cu adevărat așa ai spus mai sus ca da bun atuncia asta Conteza cu adevărat nimic altceva sa fiți Fericiți cu adevărat te saluta fratele tău onur happy mergeți loativă cate o shaorma cu usturoi loativa ce va place voua Plimbați-vă bucurați-vă de viața pe care o aveți ca viața e scurta nu merita sa trăiți in certuri in scandale dezamăgiri ură și oar certă și altele și altele și tot așa astea sunt pentru copii mici bafta ai grija de tine trebuie sa merg la muncă dacă ai ceva să-mi spui oricând aicia sunt ai grija de tine

| maarriiuuss explică (pentru 1997onur):

Frumoasa si corecta gandire. Multumesc!

| Mopmop a răspuns:

In loc sa te gandesti la trecut mai bine gandeste-te la viitor.
O intrebare daca imi permiti.
Daca spui ca o iubesti, daca din varii motive va ajunge la pat bolnava, poti sa ii fii infirmier?
Restul sunt povesti.

| maarriiuuss explică (pentru Mopmop):

O sa-i fiu, fara doar si poate. Multumesc pentru sfat.

| tudorvolcano a răspuns:

Ce te-a apucat să o întrebi de viața ei sexuală de dinainte?
Vrei să fii cu ea, nu te interesează cine a fost înainte să fie cu tine (decât dacă poate vrei să te faci preot canonic, dar tu ești oprit canonic oricum că ai fost curvar), tot ce contează e ce face de acum încolo.
În plus, trecură mulți ani de atunci, aveți peste 25 de ani, și tu îți amintești de la 18-19.

Dacă un bărbat curvar armăsar ajunge să se culce cu 10-20 de femei maxim înainte să se însoare în mare parte din timp, o femeie „emancipată" (sau cum e definită în limbaj ecleziastic, curvă) poate să fi avut și 500 de parteneri la curvie, dacă nu mai mult, pentru că bărbații urmăresc agresiv pe femei și nu invers, și femeia trebuie doar să spună da.

Dacă erai feciorelnic și nu te culcai cu nicio fată înainte de nuntă, puteai avea pretenții, dar dat fiind că și tu ai fost curvar și ea curvă, duceți-vă la biserică, să vă spovediți, să vă pregătiți de nuntă, și s-a rezolvat totul. Ați trecut de 25 de ani, dacă nu vreți să fiți moșnegi când vă cresc copiii mari, mai bine vă puneți serios pe căsătorie și pe fondarea unei familii, cât mai repede chiar!

| Bariel a răspuns:

A avut o perioada cand s-a dezlantuit/destrabalat(se intampla adesea in perioada adolescentina datorita indemnarilor biologice si sociale). Incearca sa te convingi ca nu mai este acea persoana, daca tu spui ca in prezent este o persoana serioasa si relatia voastra prospera inseamna ca incearca sa creeze ceva stabil cu tine, de durata

| maarriiuuss explică (pentru Bariel):

Multumesc pentru sfatul tau. Poti sa primesc un feedback de la tine si cu privire la urmatoarea varianta:? Te rog!
Varianta in care vorbesc cu ea, presupune in capul meu sa-i spun in primul rand, ca nici eu nu sunt mandru de tot ce am facut de-a lungul vietii, sa ma spovedesc si eu in fata ei cu greselile pe care consider ca le-am facut (de altfel ea nu m-a intrebat nimic legat de trecutul meu), dupa care sa-i spun ca ma deranjeaza oarecum trecutul ei dar ca nu o judec cu nimic si ca fata de mine nu a gresit, sa-i mai spun ca-mi doresc si ca numai cu ajutorul ei pot sa devin mai puternic, sa-mi vindec durerea mai repede si sa trec peste. Sa dam amandoi cartile pe fata in ceea ce priveste trecutul, sa-l imbratisam si sa-l inaintam spre acceptarea celuilalt si nu sa tinem ascuns aceste lucruri pentru eternitate, pentru ca in viziunea mea, ce nu stii, nu te doare, dar din cand in cand iti mai dai filme si te poate durea, insa ce stii deja si ai reusit sa accepti, nu te mai doare deloc. Ori eu credeam ca daca pun in felul acesta problema, strategic as spune, reusesc in primul rand eu sa trec peste durere, sa accept mai usor si sa stergem cu buretele amandoi tot ceea ce a fost in trecut pentru a construii in viitor. Aceasta era varianta din capul meu, poate una idioata, poate una buna. Poate suna pompos insa nu trebuie sa arate chiar asa in realitate, am eu felul meu de ai spune lucruri si mai stiu sa o fac sa si rada. Retinerea pe care o am totusi, este legata de frica pe care o am ca nu cumva sa se inchida in ea si sa fie dezamagita de trecutul ei, sa o pun la pamant, sa stric tot ce mai este inca, si este mult si este frumos. Atat ca in spatele frumosului pe care il traim, am eu niste rani deschise pe care nu stiu cum sa le vindec inca. Multumesc si astept cu nerabdare orice propunere/sfat.

| Daz01 a răspuns:

Situația în care te regosești tu nu este una anormală sau singulară, când iubești o persoană cu adevărat tinzi, de cele mai multe ori fără intenție, să fii destul de posesiv și să accepți mai greu să oamenii au tot felul de experiențe și înainte noastră și după noi.
Cu privire la faltul că iubita ta a avut câteva relații pasagere de sex înaintea ta nu o face neaparat o femeie ușoară, cum nici dacă era virgină nu o făcea o sfântă. Ceea ce s-a întâmplat cu ea depinde doar din perspectiva celorlați implicați, dacă și-a ales atent partenerii de sex, înseamnă că a fost doar o plăcere vinovată, dacă și-a ales greșit partenerii este posibil ca în ochii acestora să fie doar o femeie ușoară.
Ce trebuie tu să înțelegi este faptul că acum tu și ea formați un cuplu, te-a ales pe tine pentru că ai multe calitetă ce o fac să-și dorescă să fie doar cu un băiat. Văd că ești destul de inteligent și sunt convins că poți înțelege că trecutul este trecut și că împreună puteți constru viitorul pe care vi-l doriți. Concentrează-ți energia pe lucrurile care te vac fericit. Succes.