| Mosotti a întrebat:

Ma tot intreb de ce femeile sunt asa doritoare sa se marite! Parca au castigat la loto cand aud ca se marita.
Nu le-am prea inteles niciodata, adica e asa fericire sa te bagi la unu sa-i speli, calci, curatenie, mancare, calcat? Si asta dupa servici.

Daca mai vine si un copil de iti tipa in cap zi si noapte...e clar si tot tu te ocupi de el, barbatul cucu.
Dupa un timp barbatul (Dar nu toti), devin nesimtiti, uita sa mai fie domni, sa se poarte frumos, sa mai zica o vb buna, au impresia ca femeie trebuie sa stea femeie in casa si la sex la cherem, multe se plang de asta.
Ba mai inseala ei si cand vin acasa se poarta nasol.

Si dupa 55 ani majoritatea regreta.
Nu toate vor sa se marite, dar 95 %.
E o moda? Sau? Ca de mereu ele is asa, nu a fost doar o perioada in care a fost asa (cum sunt modele).
Adica ce atata fericire sa-ti f norocu si libertatea?!

101 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca isi doresc copii si stabilitate!
Si apai, nu toti barbatii sunt jigodii, golani, cocalari sau curvari, marea majoritate au si creier si dorinat sa intemeieze o familie, sa aiba stabilitate emotionala, copilasi, sa construiasca si sa realizeze ceva in viata.
Aia care nu-si doresc copialsis i familie sau sunt gay, sunt oricum pe cale de disparitie, fiindca nu se reproduc si rasa umana nu se inmultesc cu aceste "gene gresite" deci selectia naturala isi afce treaba, eliminandu-i.

Nu-i fericire aceea pe care nu o poti imparti cu cel/cea draga!
Tu nu ai cum sa intelegi acest lucru, fiindca nu ti-ai gasit inca jumatate si nu ai idee cat de fericit si implinit poti sa fii, alaturi de persoana iubita!

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Pai am si zis ca nu toti barbatii sunt asa rai, dar f multi.
Nu toata lumea trebuie sa-si doreasca copiii, ca uite cum am ajuns, astia de sus ai lumii nu stiu cum sa scape de noi, ca suntem prea multi.
E bine sa fie diversitate, unii sa vrea, altii nu, nu trebuie sa fim toti la fel ca turma.

Nu exista gene gresite, fiecare e ok in felul lui, nu trebuie sa impuna cineva care-e gene bune sau gresite, zic pe axa relatii, orientare ssexuala.

Ai dreptate, nu e fericire aia neimpartita, dar aia nu are leg cu casatoreala neaparat.
S-a constatat din contra, ca aia necasatoriti se inteleg mai bine, nu toti, dar destui.
Pot fi fericit si implinit si fara acte.
Le-as face pentru bunuri doar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copii.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai si ele au casunat asa pe copii, si dupa aia se mira ca barbatu pleaca sau inseala, ca se deformeaza, da atentie doar copilului si cand are 7 ani.
Pai sa se marite cu copilul daca uita ca are barbat.
Plus ca la nemti sunt oameni necasatoriti care au copil, si le merge mult mai bine decat la cei casatoriti, culmea.

| Drimmero a răspuns:

E concept social, presiune sociala care se propaga de la mama la fiica si tot asa. Unele femei sunt mai prostute de fel si au impresia ca daca s-au casatorit automat au si stabilitate asigurata pana la adanci batraneti, ca tin prostul langa ele orice ar fi dar nu prea e asa, casatoria e o relatie cu acte, cu contract, sentimentele nu devin mai mari unul fata de altul, e mai dificil la despartire unde se dau bani, timp pierdut pe drumuri, procese si prostii d-astea sa impartiti bunurile, custodia copiilor daca e cazul.
Casatoria incepe sa fie o moda, le auzi pe multe sau pe multi "hai sa ne luam ca asa trebuie" "si Ion cu Maria s-au casatorit, noi de ce nu facem?" Casatoria e ceva doar social, in realitate nu reprezinta nimic, e tot o relatie, doar ca cu acte.
Rata casatoriei e direct proportionala cu nivelul de educatie, mediile sarace sau mai putin educate se casatoresc de cat mai tineri posibil, mediile mai avansate si educate se casatoresc mai tarziu sau deloc, multi si-au dat seama ca nu e rentabil sa te casatoresti si usor-usor conceptul asta se va duce in timp.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate, dar trebuie sa mai si gandim, nu sa ne luam dupa mama, tata aiurea.
Poti sta fara acte la fel de bine, sa faci si un copil fara probleme, il recunosti ca barbat si gata.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Cum adica incepe sa fie o moda rolling on the floor pana acum nu s-a casatorit nimeni, a aparut ieri casatoria? Din contra acum nu mai e la moda, toti prostii stau in chirie toata viata ca nu isi pot asuma o relatie si niste decizii rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

E o moda si acum dar pe masura ce se produce schimbul de generatii casatoria isi pierde din farmec, tinerii se casatoresc tot mai tarziu sau unii chiar deloc, in 10-20 de ani rata o sa scada si mai mult tocmai pentru ca lumea constientizeaza ca de multe ori e o prostie, atat femei cat si barbati, cunosc destule persoane care au zis ca pentru ei casatoria chiar e o prostie, realistic vorbind casatoria chiar e un nisip miscator in care te afunzi daca nu iei decizia rational si nesilit de nimeni (de tzata Ioana, matusa Vera si restul babelor care isi fac cruce cand aud ca nu vrei sa te insori/mariti), nu degeaba rata divortului e in crestere pentru ca multi iau decizia asta din impuls mai deloc rational, o fac pentru ca ''asa trebuie'', practic sunt niste oi care isi urmeaza cu sfintenie turma.

| Emma30555 a răspuns:

Poate sunt indragostite sau poate isi doresc o familie. Nici eu nu inteleg dorinta de a te casatori ca pe un scop ce trebuie bifat, nu inteleg nici eu dorinta de a avea neaparat familie,, dar inteleg ideea de cuplu fericit, de petrecere, de nunta,, de validare in societate etc. Si barbatii ajung sa traiasca aceleasi sentimente daca nu se casatoresc pana pe la 35 de ani. Unii si unele se obisnesc asa si le place viata mai simpla ceilalti vor copii si familie

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai da, dar dragostea nu se masoara in acte, aici e aici, si stiind ca in general cei necasatoriti (am zis de ce desi nicaieri nu o sa gasesti scris), o duc mai bine decat cei casatoriti.

Fericiti pot fi si fara acte, si sa fie o metoda de acte doar pentru bunuri la o adica, atat.
Iar ca au casunat mai toti pe copii, e si asta o intrebare, dar asta e o moda, ca de mici li se baga in cap asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca cei care fac copii o fac instinctiv, si cred ca le si da un scop in viata. Cat despre acte sau nu, nu stiu ce sa zic, probabil e o forma de validare de catre societate

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu o fac instinctiv cred, e chestie sociala, de la 15 ani ti se zice "trebuie sa te casatoresti, sa faci un copil, nu esti fericit daca nu faci". Ptr ca instinctiv e doar dorinta de ssex, copilul e ca un efect secundar al ssexului, dorinta directa de copil nu e instinctiva.

Pai scopu in viata poate sa ti-l dea orice, nu doar un copil, asta e culmea, sunt atatea chestii frumoase pe lumea asta. Dar asa au fost indoctrinati, ca totul se invarte in jurul la un copil, de la multi le strica si relatiile.
Plus ca scopul normal e sa te bucuri de fiecare zi la maxim, atat.

Si cu casatoria ai dreptate, e tot sociala treaba, ca am zis, ti se zice "sa te castoresti....sa.".

Dar ce nu am inteles eu, de ce la lume le pasa asa mult de societate?! Ca pe mine nu ma int ce zic altii.
Si sa-ti dau un exemplu asa serios, cineva a intrebat pe aici daca exista nu stiu ce site de cuplare pentru gay, si s-a pus pe anonim.
Eu am zis ca imi pare rau ca nu-s gay sau bisexual dar nu ma ascund nici in real nu m-am ascuns, prietenii meu stiu asta, sigur am zis in contextul unde era subiectul.
Cine rade e un prost, iar pe mine nu ma atinge ce zic prostii.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Natura ne a lasat instictul de a ne inmulti, face parte din codul genetic cred

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu, natura ne-a lasat sa facem ssex, si automat iesea copilul, nu direct dorinta de a avea copil.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Natura de aia ne a lasat sa facem sex, scopul nu e doat placerea ci perpetuarea speciei

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai da, de aia ne-a lasat sa facem sex pentru specie, e placerea ca si capcana ca sa faci.

Stii ce ma mira pe mine la natura asta?! Ca nu s-a gandit deloc si la confortul nostru, doar la specie. De la asta pornesc multe nenorociri mai ales in relatii.
De ex indragosteala aia e facuta (nu stiu daca vreunu de aici stie), tocmai sa nu gandesti, sa casuni pe unu sa una, sa faci mult sex si sa iasa copiii.

Ca sa nu stai tu sa analizezi daca are caracter si altele ca sa zici nu, e alfa fie femeie sau barbati, emite trasaturi evolutioniste bune, gata! Se starteaza indragosteala, in general fizicul emite trasaturile alea, de aia fizicul e cam proba eliminatorie!
Adica te obliga cumva sa faci cu ala sau aia ce faci, ce dictatura, si multi nici nu se prind.

Si ca si nenorocire e faptul ca dupa aia vezi omu cum e real, si poate fi prea tarziu, deci nu e corect sa iei mintile omului.

Ca sa nu mai zic si alta, pana la urma ce a tinut atata sa nu crape specia!?
Ca pamantul merge mai departe si fara noi care l-am distrus.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

E un pic exagerat ce spui dar cam asa merge in viata, ca sa putem supravietui, sa putem evolua. Poate asta e si frumusetea vietii. Noi facem parte din natura, toate animalele si toate speciile se cam bazeaza pe aceleasi lucruri.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai si ce folos sa supravietuim asa aiurea fara ceva bun la schimb? Ca apoi sa murim ca prostii. Care sensul? Dupa mine frumusetea vietii e sa te bucuri de moment cat poti si de chestiile placute, cam atat.
A trai in absenta bucuriei e cam suferinta si nu-si are sensul.

Ai vazut din indragosteli ce iese de multe ori? Suferinte, ratari de vieti si altele, pai de ce? Trebuia sa se gandeasca natura si la calitatea vietii zic eu.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenii traiesc cu speranta. Asa e viata, traim probabil si prin urmasi cumva, nu stim mare lucru despre treaba asta dar asta este ceea ce putem vedea, ceea ce se transmite ca informatie

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Speranta in general fara nici o baza, e vrajeala ca si credinta, dar aia e. Nu e nevoie de vrajelile astea daca ai o viata cat de cat okey, daca ai un job cat de cat okey, platit cat de cat sa ai un trai decent, daca esti sanatos, arati cat de cat sa ai acces la parteneri de sex opus, si asa iti traiesti clipa, in cazu asta nu mai ai nevoie sa astepti ceva bun in viitor pentru ca n-ai acum.

Speranta si credinta nebazata pe nimic real, e pentru aia nenorocosii care nu isi pot trai clipa si spera ca...se va intampla ceva nu stiu cand, ca abia atunci sa fie multumiti.
Ca sa nu o ia razna, spera si crede in himere, e un mecanism de aparare psihologic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Vor să se mărite pentru că dacă nu se mărită barbatii o sa-si bata joc de ele si o sa le foloseasca pana se plictisesc și trec la una mai tanara si mai frumoasă. Plus că cele mai multe femei ar vrea macar un copil, dar e greu sa cresti un copil singur, ai nevoie de un barbat sa te ajute.

Și eu ca bărbat vreau sa ma mărit. Consider că viața de om casatorit este extrem de frumoasă.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Eu nu inteleg asta cu folositul, ea nu se simte bine ca si ei?! Ca la ssex asa e, se folosesc unul de altul de fapt.

Aaaa, pai zi asa, ca vor un prost sa le ajute, si ele apoi sa nu mai dea nici ssex si nici atentie, f multi barbati se plang de asta.

Daca consideri ca viata de castorit e frumoasa, f bine, asa vezi tu treaba, nu e rau. Insa multi la batranete zic ca regreta ca s-au casatorit, tocmai ca zic ca nu e chiar asa frumoasa treaba, e putin timp la inceput.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Se folosesc in sensul ca nu raman cu ele după ci pleaca la alta femeie. Sexul nu e facut ca o activitate complet desprinsa de ideea de relatie interpersonală. Ba din potrivă. Sexul a fost făcut pentru oameni care își dedică viața unul altuia și construiesc împreună o relatie intimă în cadrul căsătoriei.
"A te folosi" de un om pentru placeri sexuale nu inseamna pur si simplu ca iti face placere ci inseamna ca nu vrei sa te angajezi la responsabilitatea de a lua persoana respectiva in casatorie.

Si nu, nu vor un "prost". Ba din potrivă, vor un barbat inteligent si decent, responsabil, care are barbatia necesara sa isi asume o responsabilitate.

Si nu ma intereseaza ce zic unii si altii la batranete. 99% din oameni sunt idioți. De ce crezi că îmi pasă mie de părerea idiotilor? Eu nu sunt naiv si nici prost. Stiu ce e aia casatorie si n-o sa regret nicio secunda decizia de a ma casatori. Pentru ca eu sunt superior prostimii care alcatuieste marea majoritate din oameni.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Pai si daca nu vrei sa te angajezi la responsabilitatea de a lua persoana in casatorie ce? Ca doar unii poate nu vor probleme, ca majoritatea alora de peste 55 ani regreta tocmai ca nu e mare chestie casatoria asta.

Poti face sex simplu si atat daca cei doi accepta asta de comun acord.
Ce, cand te mmasturbezi nu ai placere simpla? Eu zic ca nu se leaga neaparat oorgasmu simplu de dedicare unul altuia si casatorie, ar fi culmea.

Daca este si atasament si restul, e f bine, si casatorie la o adica, dar nu neaparat.

Cam asta zic si eu, nici mie nu imi pasa de ce zic prostii in general, am zis-o si aici de n ori, nu stiu ce le pasa la oameni de ce zic prostii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai si daca nu vrei sa te angajezi la responsabilitatea de a lua persoana in casatorie ce?"

Atunci nu-ti bate joc de ea. Sexul e pentru oamenii casatoriti, nu pentru cei neseriosi care sunt prea fricosi sa-si asume responsabilitati.

"Ce, cand te mmasturbezi nu ai placere simpla?"

Tocmai asta e problema cu masturbarea. E nonsensica. E doar o placere egoista de moment care nu înseamnă nimic. Nu ar trebui sa existe asa ceva. E o degenerare infectă.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Dar cine a zis ca a face ssex cu una fara sa o iei in casatorie, e bataie de joc?! E o placere reciproca, doar cu o conditie, sa stie de la inceput, nu sa o minti ca o iei de nevasta, ca atunci sigur ca e porcarie.

Masturbarea nu e nonsens, e o placere si e f misto, inseamna placere, si atat conteaza.
Nu e nici o degenerare, e chiar o fantezie si a oamenilor ce au parteneri.

Asa si cand mananci o inghetata e o placere egoista nonsensica?! Ce naiba.
Ca e tot placere, doar ca alt tip de placere.
Eu o mmasturbez pe ea, ea pe mine, deci nu e ceva egoist.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Ba sigur ca e bataie de joc, pentru ca daca nu o iei in casatorie o lași o curvă și nimeni nu vrea sa ia o curvă în căsătorie, cel puțin nu un bărbat valoros. Și atunci saraca fată va trebui fie sa ia un barbat disperat si fara valoare fie sa nu se mai poata casatori deloc.

Și da masturbarea e nonsensică. Plăcerea nu e totul. Sensul e totul. O plăcere poate fi, si de foarte multe ori este, lipsită de un sens. Dacă nu înțelegi asta ești orb și surd și nimeni nu îți poate arata adevarul.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Dar de ce e numita ccurva?! Eu nu pricep, si eu de ex as lua o ccurva in casatorie, meseria ei e meserie, nu are treaba cu relatia noastra, de ex m-am dus la una de 19 ani cand eu aveam 36, era draguta si calda, as fi facut o relatie cu ea daca nu aveam varsta aia la o adica daca si ea vroia.
De ce n-as lua?! Cu ce ma deranjeaza? Daca cu mine se poarta ok si ma iubeste, ne placem si ne intelegem, ce are?
Un barbat valoros stie ca nu ar trebui sa il deranjeze asta, tocmai ca are minte, pe ala care n-are minte il deranjeaza dar nu stie sa zica de ce.

Dar in cazul nostru nu e vb de asta, si daca nu e casatorita de ce sa fie ccurva? Si daca s-ar culca cu mai multi sa zicem, ce? Si barbatii o fac, dar tot cu femei, deci si femeile si barbatii fac asta, e ceva normal. Ca daca femeile n-ar face asa, ei cu cine s-ar culca? Tu nu vezi ca-s tampiti multi barbati?

Adevarul e relativ, depinde din ce unghi privesti treaba, tu proiectezi gandirea ta la toti, chestie incorecta.
Poate altii vad sens in mmasturbare! Daca nu gandeste omu ca tine, inseamna ca nu gandeste bine, sau cum?
Pe ce baza o placere e lipsita de sens? Asa consideri tu doar, nu si ceilalti.
Fiecare are dreptate in felul lui, tu ai dreptate fata de gandirea ta si fata de sistemul tau de valori, eu am dreptate in sistemul meu de valori.
Dar ambele sisteme de valori is okey in felul lor, nu trebuie sa exista doar un singur sistem de valori.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu vrei sa iei o curva nu este absolut nicio problema omul meu. Atat doar ca eu vorbeam de barbati valorosi. Ei de obicei au standarde mai inalte, pretentii mai mari, pentru ca isi stiu valoarea.

"Si daca s-ar culca cu mai multi sa zicem, ce?"

daca se culca cu mai multi e curva, prin defintie. Daca tu nu vezi nimic gresit la asta okay, cum zici tu, dar nu incerca sa schimbi definitiile cuvintelor lmao

"Si barbatii o fac"

si bar batii care fac asta tot c*rve sunt.

"e ceva normal"

nu e deloc normal. Este o anormalitate, oricat de intalnite ar fi cazurile astea.

"Adevarul e relativ"

daca tot adevarul ar fi relativ atunci tot ce ai zis tu pana acum ar fi din oficiu gresit, deci iti tai singur craca de sub picioare daca spui ca adevarul e relativ.

"nu trebuie sa exista doar un singur sistem de valori"

daca 2 sisteme de valori se contrazic Logica de baza ne spune ca ori unul e adevarat si celalalt fals ori ambele false. Nu ma lua cu relativismul postmodernist ca iti dezasamblez tot argumentul in 2 timp si 3 miscari.

| Mosotti explică (pentru CostinAlamariu):

Mda, barbatii valorosi au pretentii mai mari, e adevarat, dar depinde ce pretentii, si depinde, iar e relativ, ce inseamna barbati valorosi.
Ca un barbat se considera valoros daca are nevasta doar pentru el, altul se considera la fel daca el cu nevasta lui fac swing, deci nu poti generaliza nici aici.

Si de ce si barbatii si femeile care o fac cu mai multi sunt numiti asa? Ca, cuvantul ala suna ca si cum e ceva rau, de ce ar fi rau?!
Ca daca se protejeaza pentru a nu lua boli si a nu se lasa cu copii, faptul ca unii si unele au nevoie de diversitate sexuala, nu e o problema.

Adica nu exista argument care sa arate ca ar fi rau in conditiile zise de mine adica cu protectie.
De ce e o anormalitate?! Ai argumente? Adica ce rau face, dar concret, deci retine, cu protectie, deci nu ma lua cu boli si graviditate.

Poate am gresit zicand ca adevarul e relativ, ca adevarul ar fi doar unul singur de fapt.
Voiam sa zic ca acel adevar poate fi rau sau bun, asta e relativ.

Cu sistemul de valori nu e asa, cele doua sunt bune in felul lor chiar daca se contrazic.
De exemplu:

1 - Aaa nu vreau sa stau pe banii parintilor, vreau sa fiu pe picioarele mele domne, chiar daca parintii au averi. Si ala din facultate munceste si se muta singur.
2 - Aaa pai de ce sa plec de la parinti? Am de toate, ce-mi trebuie bube in cap degeaba, invat intai, termin fac si masterul, apoi voi lucra, stau la parinti ca au camere multe, ma mai ajuta si ei si e bine.

Amabii gandesc bine pentru felul lor de gandi, nici un sistem de valori nu e fals!

Sau "LGBT nu-s normali domne, cum sa se culce una cu una si unu cu unu? E anormal domne".
Altul "LGBT sunt okey, sunt ok in felul lor, normali in felul lor, nu am nimic cu ei, nu vad nimic aiurea la ei".

Ambii gandesc la fel de ok in felul lor.

Ce zici tu este altundeva, de ex:

1 - Rusii sunt de vina, ei au declansat razboiul, ukrainienii is nevinovati, nu are treaba nici cu SUA nici cu nimeni.
2 - Nu, e mana SUA aici, s-au tot apropiat cu NATO de rusi, vroiau sa puna arme acolo contra la rusi sa-i sufoce si apoi sa ii atace, asa ca rusii nu vor asta, vor ukraina ca zona tampon.

Aici nu pot fi ambele corecte! Doar una este, se contrazice 1 cu 2.
Unu are in sist lui de valori ca rusii isi nenorocitii, altul ca americanii, insa real doar unul are dreptate.

| mi25 a răspuns:

@ZenoDinCitium
Se vede ca nu ai copii. Pentru mine nu exista bucurie mai mare decat cand imi vad copiii: am baiat si fata.

| IceRope a răspuns (pentru mi25):

Așa este. Când văd zâmbetul băiețelului meu se duc la naiba toate grijile și nevoile. Responsabilitatea este mare, dar și ceea ce primești ca părinte adevărat trece cu mult peste orice avere din lumea asta. happy

| Mosotti explică (pentru mi25):

Da, pai fiecare cum vede, unii se simt bine cand au copii asa cum esti tu, altii nu. Dar cand tipa in cap, nu stiu cum e.
Unii au dar nu-s prea incantati, mai ales ca de multe ori le strica relatia.

De ex pentru mine partenera ar fi tot, nu am nevoie de nimeni intre noi, nu am nevoie de balamuc pe cap.
Dar asa is eu, tu esti altfel, fiecare om e in felul lui.

Insa as vrea si eu sa inteleg, stiu ca nu pot intelege dar nu trec prin asta, dar totusi, vreau sa pricep macar logic, de ce sunteti asa bucurosi sa aveti copii!? De ce esti asa bucuros cand ii vezi?
Ce vedeti la ei asa extraordinar?

De ex cand a venit verisoara cu copiii, unul avea 8 ani, altul 4, a stricat toata vizita, topaiau, sareau pe pat, ne-a zapacit, nu vad ce misto e chestia asta.
Si asa gandea si tacsu, pleca de acasa la munca si venea la 11 noaptea acasa ca sa fie mai relaxat. ea mai mult a vrut copii.

| Mosotti explică (pentru IceRope):

Tocmai asta vreau sa inteleg, de ce esti asa de impresionat de copil? Ce simti? L-am intrebat si pe colegul m25, sa vedem ce zice.
Adica de ce e asa mare lucru pentru voi? Ca ceva simti tu acolo de faci asa si simti asa.

| mi25 a răspuns (pentru Mosotti):

Atata timp cat nu-i ai, nu poti sa intelegi atractia intre tine si copii. Da, sunt unii care au aceasta conceptie si gandire si raman fara.
Sti ce mi-a spus baiatul: "Sunt sange din sangele tatalui meu." Ce vrei ceva mai frumos sa auzi?!

| mi25 a răspuns (pentru Mosotti):

Si inca ceva: animalele, desi nu au gandirea umana, isi iubesc progeniturile si le apara.

| Mosotti explică (pentru mi25):

Da, daca pe tine te incanta ca a zis fiul ca e sange dn sangele tau, este foarte bine, doar ca doream sa inteleg ce simti, dar daca nu poti sa imi zici, aia e.

Pai animalele da, isi apara progeniturile ca asa vrea natura ca sa-i facem jocul, de fapt suntem sclavii naturii, ea a hotarat ca sa iubesti copiii, nu e rau, dar zic doar ca idee.
Ai un softulet care ruleaza acolo, te face sa iubesti copiii, ca sa vrei si sa perpetuezi specia.

Cu mine n-a nimerit-o, eu iubesc femeile cu care m-as distra, as discuta, as face ssex, adica urmaresc interesul meu, nu al naturii.

| anonimuIl a răspuns:

O femeie e bine să se mărite la 28 - 30 de ani.

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

Asta da, ca e bine sa se marite la 28-30 ani, dar de ce-s asa innebunite sa se marite?! Aici e aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ce am văzut cât chin și jale e sa cresti un copil nu mai îmi doresc, te trezește plin plânsete când ti lumea mai draga,eu fiind foarte stresat m-ar distruge. Nu știu ce moda că foarte multe sunt instabile în relații și la fel foarte multi,nu știu ce vor de la viață,pe cine să aleagă pe termen lung cu cine sa stea,multe îl vor pe print frumos,și deștept și bogat și ele nu oferă nimic decât o gaura uzată,vor totul așa de-a gata!
La noi "multe mode" sunt preluate de la Americani,și limbaj,orice; acum gata,, toate s-au făcut femei de casa din coarde și vor sa se mărite laughing Sunt și femei ok,de doamne ajuta, dar eu mai mult mă refer la fete că astea erau tare oscilante în relații. Poate se bucură că s-au măritat cu unul bogat nu doar că s-au măritat, că până acum multe fugeau de măritiș, trecea de la unul la altul, acum au devenit doamne laughing
Ști vorba aia sa ne ferească sfântul sa ajungă fraierul șmecher și c.u.r.v.e.l.e doamne.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si eu vad la fel, nu stiu de ce is asa impresionati oamenii de copii cand ii fac, ca pe mine ca si pe tine, ma enerveaza, irita, mi-ar strica relatia, ca multe uita ca au si barbat, parca s-au maritat cu copilu.

Si chiar unii tati gandesc ca mine, deci nu e vb ca e copilu meu sau nu, ca tot copile, face acelasi balamuc.

Dar am intrebat pe colegi de aici sa vedem ce simti ei de sunt asa de bucurosi ca au copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ca femeie ori fată sunt șanse mari să îți dorești să fii mămică. Iar ca copilul să crească armonios(e o intenție) să formezi o familie. În plus, astfel există beneficii pentru tinerii, ori alte prevederi legale care ar putea fi de folos, chiar obligații, drepturi.
Un tată se va ocupa și de copilul său care are nevoie de mai mult decât bani.
Cât despre mutat împreună și curățenie (care îi poate implica pe ambii, cum e și normal) acestea se practică și la concubinaj.
De altfel, la cununie ai un jurământ. Fără casatorie nu te poți supără pentru înșelat/adulter din partea partenerului, căci nu există, poate face tot ce dorește și cu cine dorește. Multe femei nu au nevoie de această libertate, sunt de ajuns copiii și un bărbat. Iar noroc, ce înseamnă și când ți-l faci...
Știu destule femei necăsătorite vreodată. Există regret, stat mulți ani cu părinții, etc.
Ceea ce e foarte clar, totuși, e că mințile femeilor diferă mult între ele. Se găsesc femei pe placul fiecăruia.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, insa de ce asa multe femei au casunat sa aiba copii?! Ai putea sa-mi spui? Ca eu nu prea inteleg asta de ce le place sa se bage la balamucuri, ca la copil ai nevoie de barbat, asta clar. Sau n-ai, de multe ori mamele singure au mai multa liniste, nu se cearta cu un eventual barbat, si ii e mai bine si copilului. Au un gagic pentru sex, si aia e.

Si eu am crescut de la 9 ani fara tata, si era mai liniste dupa.

Cu adulterul f bine ca nu te superi, ca daca ma iubeste pe mine si are sufletul la mine, nu ma int ca mai are ssex simplu si cu altcineva din cand in cand pentru diversitate ssexuala.

Si daca unele femei nemaritate stau cu parintii ce e asa de regretat? Au avut liniste, fara obligatii, parintii o ajutau, avea camera ei, unde e problema?
Mai bine ca nu s-au casatorit, nu stiu ele ce "frumos" e, sa stai la dispozitia unuia care mai e si al dracu de multe ori, de unde vii, de ce ai stat atat, te-ai uitat la ala, fa-mi de mancare, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Cu părere de rău, sunt foarte succintă pentru că altfel aș irosi din nou resurse.
Pentru înțelegerea conceptelor/principiilor care ne depășesc este nevoie de o perspectivă obiectivă, să privești, să asculți.
Pot deveni piedici subiectivismul, ignoranța, presupunerile.
Validare nu v-aș putea da pentru ce ați scris.
Iar norocul ți-l faci doar cu mâna ta. Nu poți da vina pe altcineva pentru deciziile greșite.
Ps: "adulterul", impropriu spus din moment ce nu e vorba de căsătorie, și împărțind inima la mai mulți bărbați (pentru că se poate și se întâmplă). Desigur, diversitate pe toate planurile. Când nu ai o limită, e larg orizontul.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ce resurse irosesti? Curent?
Pai si eu am zis pe aici, ca trebuie sa privim obiectiv, de multe ori dau doua pareri, una subiectiva si alta obiectiva, atat ca se poate.

Norocu vine sau nu vine, ala nu ti-l faci, de aia si se numeste noroc.
Normal ca nu poti da vina pe altcineva pentru deciziile noastre gresite, ai dreptate.

Pai ai putea sa imparti inima la mai multi barbati sau la mai multe femei, ce, cand ai 3 copii nu imparti inima la toti? Nu conteaza ca e altfel de iubire, principiu e acelasi.
Pot iubi doi oameni in acelasi timp, de ce n-ar merge si aici?!
Zic la o adica, nu zic sa se intample neaparat.

Adica daca eu stau cu doua femei si le iubesc ce are? De ce n-ar merge? Aud "nu poti iubi doua femei sau doi barbati? Ete nu, merge. Nu exista argument care sa zica ca nu se poate.
Sau una cu doi, e doar un exemplu, fie casatoreala sau nu.
Totul este sa se inteleaga f bine cei trei, in rest nu conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"Ce resurse irosesti? " timpul.
"Totul este sa se inteleaga f bine cei trei, in rest nu conteaza." Eu nu vorbeam de triunghi amoros.
Ok, treaba ta că ești foarte "open minded" din acest punct de vedere, dar oricum îți dai de gol vârsta.
Am alte valori morale așa că nu mă mai lungesc.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am zis varsta, am 44 ani.
Da, daca ai alte valori morale e okey, nu toti trebuie sa fim la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu m-am uitat, dar voiam să zic că ești in vârstă față de mine.
Am scris greșit, dar am corectat...
De altfel, dacă cauți confesiunile doamnelor care vor căsatatorie, copii, aici ai slabe șanse să fi satisfăcut. S-ar putea scrie o carte, prea multe de descris.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai voiam sa le inteleg si eu pe femei de ce au casunat asa pe copii neaparat, si sa se marite, adica de vor sa-si bata cuie in talpa inutil, nu cred ca e asa de complicat ca sa se scrie o carte.
Nu invata de la veterane ce e casatoria, ca e un. cacao de fapt, ca dovada ca dupa 55 ani majoritatea barbatilor si femeilor regreta.

Copil se poate face si fara acte, in Germania sunt multi asa. Se poate face un parteneriat civil pentru pensie si bunuri la o adica.
Si s-a constatat ca aia necasatoriti o duc mult mai bine in timp.

| timidu89 a răspuns:

Da si eu ma insor de mai apuc tongue Ce e misto sa faci sex cu care apuci? Cauta stabilitate, poate vor copii mai tarziu. Daca copii nu macar sa se iubeasca maxim. Si le place si bataia si violenta fizica la tipe, eu asa am citit si observat. Vor sa fie supuse sau nu stiu. Si eu visam cu ani in urma sa am un baietel... acum nu mai am la ce visa

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Asa e, vor din aia rai femeile, eu am explicat de ce, nu e intamplator.
Mai bine ca nu mai vrei nici un baietel, e mai bine liniste.

| IceRope a răspuns:

Vei cunoaște răspunsul corect atunci când vei întâlni o femeie adevărată, tu fiind un bărbat adevărat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IceRope):

Unde sa întâlnească? că stă toată ziua în casă!

| Mosotti explică (pentru IceRope):

Barbatii in varsta multi din ei zic ca femeile au ceva la cap de casuna asa pe casatoreala in prostie. De ex ele la nunta vor sa fie nu stiu cum, se bucura de nunta, barbatu cica cam abia asteapta sa se termine treaba, nu toti dar f multi.
E vb de principiu, nu ca e un barbat sau nu adevarat, sau femeie adevarata.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Gresesti! M-au gasit 4-5 in casa, ca nu m-au atras pe mine si le-am refuzat diplomat, e alta.
Ca si barbatii, dar nu is homo, prin 2013 ma placusera f multi si tot in casa m-au gasit.
Totul e sa arati atractiv, ca te gaseste oriunde.

Bine, eu pentru femei nu aratam prea atractiv, de aia am avut doar 4-5 cu fizic care nu ma atragea, dar zic ca idee.

Eram pe site de matrimoniale cu poza, si acolo m-au apelat, si barbatii si femeile. Cu una am si iesit!
DIn contra, in casa ai mari sanse ca is sute care vor relatii, in real greu dai de 50 de insi liberi care si ei vor relatie.
Nu stai 100 ani pe net, schimbi telefoanele si va intalniti in real.

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Eu când vad un copil vad un înger in fata mea curat și nevinovat și miași da și viata pentru acel copil chiar dacă nu-l cunosc și știu eu ca merita Salva și nu are nicio vina eu mor după copii mereu când trec prin parc pe unde stau eu vad foarte mulți copii uni sunt asa mici zici ca sunt pinguini abia dacă poate sa meargă îmi vine sa-i iau în brațe pe toți și sa ma joc cu ei da nu pot face asta nu sunt copi mei și mar crede lumea pedofil dacă mași duce sa ma joc cu în copil direct și miau și bătaie așa mă uit la ei pe ascuns cum se joacă ei sunt multe pe care nici în vorbe și în scris nu a-și putea să-ți explic ce simt în acel moment și clipa când vad un copil și mai ales un bebeluși pai sunt terminat complet eu când vad copii eu ași mori pentru toți copii din lumea asta și bebeluși chiar dacă nu sunt copii mei și bebeluși mei.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Mda, tu placi copiii cum plac eu fetele care ma atrag, exact asa, imi vine sa le iau in brate si mor dupa ele.
Eu pot explica ce simt, o atractie fizica puternica.

Tu simpatizezi copiii, dar nu fizic.
Eu nu vad nimic la ei simpatic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ieșeai des și nu doar prin aceleași locuri aveai șanse mai mari, înainte mai ieșeai acum stai numai in casa, așa nu o sa găsești femei, una e sa vb cu ea face2face alta e sa vb in online, dar nici online nu o faci asta e chestia, te-ai resemnat cu totul și nu poți nega acest fapt

| ionur a răspuns (pentru Mosotti):

Mosoti tu nu esti sănătate fratele meu -_-
Eu nu sunt atras de copii. eu iubesc copii cu Adevărat toți copii mai ales când vad un bebeluși pai sunt praf complet nu-ți pot defini în cuvinte si in nimic ce simt pentru ei când ii vad.

Eu nu pot să înțeleg ce om nu iubește un copil cu Adevărat adică cât de sadic sa fi și nu știu ce sa zic mai lăsat fără cuvinte.

| ionur a răspuns (pentru anonim_4396):

Lăsați femeile boss nu merită faceți ceva pentru voi nu femeie. Când se plictisesc de voi va schimba și va aruncă la gunoi ca pe un nimic lăsați femeile iubitele gagicile și iubitele astea.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Stai ca nu ai inteles, nu am zis ca esti atras de copii, ai inteles gresit.

Nu e vb de iubit copiii, e vb ca nu toata lumea ii plac asa cum ii placi tu (nu in sens de atractie), si nu trebuie sa fim toti la fel.
Aia cu "ce om nu iubeste copiii", e doar o proiectie a gandirii tare asupra la toti.
Sunt oameni care plac si doresc copii, altii nu, e si normal sa fie diversitate.

Nu are treaba cu sadismul, sadic e cand faci rau, cand iti place sa faci pe cineva sa sufere.

Am inteles ca nu poti explica in cuvinte ce simti, dar eu am intrebat, ca poate puteai sa explici.

Eu iubesc oamenii de seama mea sau de varsta cam ca mine, cu care pot sa discut, sa fac chestii, sa ne intelegem.
Si cu partenerele la fel, sa fac si ssex cu ele si restul ca si cu familia, prietenii, deci intelegere si asa mai departe.

Bine, daca ar fi o femeie cu un copil nu m-ar deranja sa o iau, si stiu sa ma port cu acel copil si m-as intelege f bine, deci nu resping copii, nu ma port urat cu ei, asta ca sa fie clar.
Ii tratez ca sa zic asa, ca si pe un prieten bun, nu ii vad ca pe ceva in mod special.
Adica daca femeia aia imi vine cu un copil de la 12 ani in sus, e f bine, ca nu mai am balamucu ala cand e mic.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Asa fac si barbatii si femeile, cand se plictisesc, arunca pe celalalt la gunoi.
De aia eu cand as alege, stiu cum sa aleg sa nu ma poata arunca la gunoi.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Unde dracu sa te duci pe strazi asa, mai ales la o anumita varsta, trebuie sa ai un colectiv ceva dar asta pe la tinerete, la o varsta majoritatea-s cu relatii, nu-s liberi, dar si multi vor relatii.
Si pe aia unde-i gasesti? Ca poti trece pe langa un din ala si sa nu stii, chiar sa-ti placa dar nu merge, ca ori e in metrou, ori altele, tu cobori la o statie, ala/aia la alta, etc.

Dar asa ne intalnim toti intr-o camera virtuala, si apoi ne vedem in real, si e f bine, ca ai 100 de persoane sa zicem.
Unde dracu cunosti tu 100 in real la o varsta mai sus decat 20 ani?!

Ti-am zis ca m-au apelat 4-5 femei si vreo 50 barbati, deci m-au gasit in casa. Acuma nu ma mai intereseaza, e altceva.
Daca arati bine, te gaseste oriunde, cum am zis.
Cine nu arata, poate sa iasa si pe luna, ca e tot aia.
Amicu meu de la sala de pe net si-a luat gagica, a vb cu 4 de pe sentimente.ro, si a ales una cu care e si acum din 2013.
Avea el 27 de ani, dar arata bine.

Deci nu e chiar asa, ca si pe net tot aia din real sunt, si intra acolo tocmai sa se gaseasca unul pe altul cei ce-s singuri si vor relatie.
Hai sa zic ca te duci in club, acolo gasesti cam din alea de o noapte, cam asa e in general, si-s tinere, nu vi la 38-40 ani acolo sa ce? Ca majoritatea de 35-40 ani nu se mai duc in club de mult.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mosotti):

Ai scris asta - Unde dracu cunosti tu 100 in real la o varsta mai sus decat 20 ani?!

Pe site de matrimoniale găsești din orașul tău și te poți întâlni cu ele chiar în aceiași zi.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred că ar fi bună o lege prin care nici o căsătorie să nu se încheie fără un "preview" de min. 5 ani.
Câte crezi că s-ar mai grăbi să se mărite? laughing

| Mosotti explică (pentru anonimuIl):

Eu am zis pentru un om cu orice job, nu da exceptia.
Si nu iti programezi sa dai de 100 de femei, si nu iei job in functie de asta, se intampla natural sau nu.
Te duci pe matrimoniale, apelezi la forma aia singlebel unde te intalnesti cu 12 femei odata fizic, si vezi ce iese.

Gasesti si pe matrimoniale femei de 20+, mai degraba 27-28 +
Si iesiti in real, nu stati mult e net.

| Mosotti explică (pentru Hammurabi):

Corect, sa fie o lege unde nu se incheie casatorie fara sa stai min 5 ani inainte, si cu posib de verificare.
Si atunci nu se mai grabesc femeile sa se marite pe fizic, hahaiala, ssex si prosteala.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sunt multe variabile la mijloc,unele se simt constranse sa faca asta de familie,de prieteni,altele isi doresc stabilitate,altele dupa un anumit timp in care constata cat de trecatoare este viata si apar primele riduri, nu isi mai doresc sa umble din floare in floare ci dimpotriva sa isi gaseasca un partener, ca sa nu moara singure la batranete(sunt destule care gandesc asa). Paradoxul este ca unele ajungand la batranete singure, se gandesc de ce nu s-au maritat, iar cele maritate dupa 55 de ani cum ai specificat tu, regreta(nu toate).In concluzie ce pot sa iti spun unii sunt fericiti casatoriti, altii nu, totul depinde de norocul si de modul de gandire al fiecaruia, alte persoane sunt fericite si singure.Multa sanatate!

| Mosotti explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Cine naiba sa le constranga, ca doar nu le duce cu forta la altar, hai sa fim seriosi. Vor si ele, crezand ca e mare fericire.

Normal ca regreta alea de dupa 55 ani, ca au vazut ce "misto" e casatoria, eu de aia zic, ca si tinerele ar trebui sa invete de la veterane.
Ca oricum relatie poti face, poti face si un copil, dar nu neaparat sa faci acte, ca s-a constatat ca astia se cearta mai repede.

As face doar parteneriat civil pentru bunuri, pensie in caz ca celalalt pateste ceva, sau dupa moarte.

Eu de pe la 19 ani am invatat de la rudele mai in varsta astea, si am inteles, si daca aveam partenera nu faceam acte un timp indelungat.

| ionur a răspuns:

Dintr-o curva nu faci femeie de casa Niciodată dintr-un curvar nu faci bărbat de casă Niciodată.Un curvar Niciodată nu va putea fi tată Adevărată și nici o curva Nu Poate fi Mamă Adevărată. Ăștia doi mereu și mereu vor înșeală chiar de au familia și de nu au unul va algera din femeie în femeie ia cealaltă din bărbați în bărbați.Cine merită și cine se însoară cu un curvar și o curva sa se aștepte la tot cei mai rau căci Niciodată nu va fi înțelege în familia aia și nici liniște nu fa fi mereu vor fi certuri scandale bătai înjurături maltratați bătuți.Cine crede ca poate face și poate deveni un curva și o curva femeie și bărbat de casă este jale și toată viața lor vor suferi amarnic de rău își vor distruge viețile.

O mama Adevărată niciodată nu o sa fie greu sai cresca propriul copil un tată adevărată Niciodată nu va fi să-și crescător propriul copil niște părinți Adevărată nu vor așa cum și de ce sale fie greu să-și crescă propriul copil Niciodată când iubește cu adevărat Niciodată nu o sa ai cum să-ți înșeli soția inima pe care o iubești cu adevărat niciodată da poți avea ochi pentru altcineva când îți iubești copilu și mai ales și mai ales când este de la inimă pe care o iubești cu adevărat acel copil pai lumea este a ta și nimic nu poate distruge vreodată familia pe care o iubește cu toată inima mai mult ca orice și ori cine pe lumea asta.

| Mosotti explică (pentru ionur):

Bine, sexul cu iubirea nu prea au mare legatura de multe ori, ca sa nu ai ochi pentru altcineva da, insa mai sunt cazuri cand vrei diversitate sexuala doar, din cand in cand, si e okey atunci daca iubesti partenerul si esti f okey cu el.

Era vb cum le e la parteneri intre ei dupa casatoreala, ca de fapt femeia e cea mai oropsita in casnicie, ea munceste mai mult ca el.

| MorcovMajestic a răspuns:

Pentru siguranta
Imagineaza-ti ca vrei sa faci o casa cu o femeie. Iti permiti? Nu prea, luati un credit, pentru asta va trebuie actul casatoriei si contribuiti amandoi la casa. Ar fi corect sa stea femeia la el acasa, sa investeasca in casa si apoi cand se despart sa ramana cu nimic pentru ca nu poate dovedi ca au avut un trecut impreuna? Nu are treaba cu libertatea, din contra asa iti asiguri libertatea, nu lasandu-te in voia sortii si trezindu-te la 40 de ani singura pe strazi. Nu toata lumea mosteneste casa ca sa aiba siguranta de maine in cazul unei despartiri
Daca barbatii sunt nesimtiti, pot divorta, important e sa imparta investiile
Eu am copil si ma ocup de el si prietenii mei se ocupa de copiii lor mergem impreuna in parc facem destul de multe pentru copii
Problema e ca barbatii in societatea asta cand fac ceva prin casa sau pentru propriul copil se considera ca ei AJUTA la treaba femeii, nu fac treaba pe care ar trebui sa o faca. Ei sunt doar ajutoare. Si se ridica in slavi singuri de parca ar fi niste eroi ca schimba un pampers
Asta e o mentalitate imputita drimerica de om incapabil care sper sa dispara in viitor dar pentru asta avem nevoie de educatie si modele bune, noi avem dani mocanu

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

"Pentru siguranta" Care siguranta? : ) ) si cu inelul pe mana poti sa inseli, poti sa te plictisesti de partener, poti sa realizezi peste un anumit timp ca partenerul/partenera nu e ce trebuie si regreti ca ai facut pasul asta. Siguranta asta e doar o iluzie de multe ori pentru femei ca barbatii le-ar iubi mai mult dupa le duc in fata altarului/ofiterului civil, iubirea ramane aceeasi, e tot aceeasi relatie numai ca e cu acte, in schimb nu e nimic altceva.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Cine a zis ceva de inselat? Invataa sa citesti
Ce ai zis dupa sunt copilarisme rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nu e o noutate ca negi realitatea, ti-am mai zis ca traieste in universuri paralele fata de restul lumii, ti-ai inchipuit propria casatorie si asta spune multe despre tine : ) ) ) )

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Ce realitate rolling on the floor indica pe text unde am vorbit de inselat

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Trebuie sa iti explic mura-n gura de fiecare data ca la gradinita? O fac si p-asta...te-ai referit 100% la casatorie ca reprezinta o siguranta pentru un viitor impreuna si bla bla iar eu te-am intrebat despre ce siguranta e vorba ca se produc infidelitati si cu inelul pe mana, cu alte cuvinte, casatoria nu reprezinta o bula protectiva impotriva factorilor care pot duce la terminarea relatiei, ca pana la urma casatorie=relatie, doar ca e cu acte.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Iti explic eu ca la gradinita: insereaza din textul meu partea in care am mentionat inselatul.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Esti cu capul deja.
acum 51 minute | MorcovMajestic a răspuns:
Pentru siguranta
M-am legat strict de sintagma asta, e practic argumentul dat lui Mossoti la intrebarea lui, subiectul principal al intrebarii iar eu apoi te-am intrebat care e siguranta casatoriei? iar infidelitatea era un exemplu care se produce si in casatorie, acum ai priceput? Nu am zis ca ai vorbit tu de infidelitate

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Sintagma aia e urmata de o explicatie. Ti-am mai zis ca suferi de analfabetism functional si intelegi ce vrei tu din ce citesti si ce te macina pe tine. Cand o sa-ti platesti singur chiria o sa intelegi despre ce vorbesc acolo rolling on the floor daca o sa faci asta vreodata... pana atunci te las sa traiesti in filmul tau disney.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nici nu m-am chinuit sa citesc carnatul ala pe moment ca eram sigur ca e o aberatie, l-am citit acum si mi-am dat dreptate.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nici nu am nevoie sa platesc chirie, am casa, joac-o p-asta.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Pai ar fi un efort intelectual prea mare rolling on the floor
Si cand iti ziceam ca te tine mama in brate ziceai ca nu rolling on the floor
QED

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Cred ca e cam invers...in cazul tau zic.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

rolling on the floor deja curg voturile de inteligent la raspunsurile mele de mai sus asa ca o sa consider ca am castigat disputa.
haidi pa ca am treaba

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Voturi date de pe celelalte conturi pe care le ai bwhahahaha. Esti prea mica pentru mine ca sa avem o disputa, te joc pe degete

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are sens sa dau de pe alte conturi ca nu le vede nimeni oricum rolling on the floor iar incepi cu replicile astea penibile de coca

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Cine dracu iti da ma tie evaluari pozitive, amarato? Ca daca nu iti bagi conturile e jale

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Prietenii tai se pare rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Eu nu am prieteni aici. Te evalueaza curbele fricoase care intr-un dialog nu mi-ar reprosa nimic.

| Danny28 a răspuns:

Societatea asta împuțită din România este de vină.

| Mosotti explică (pentru Danny28):

Nu, e de vina omu ala ca se ia dupa societatea imputita!

| Nyarlathotep a răspuns:

Pentru multe mariajul este doar o bifa pe lista ei de to do list. Altele se marita pentru ca asa au facut toate prietenele ei si cum sa ramana pe dinafara. Altele se marita fix pentru reversul la ce ai enumerat acolo si anume asteapta ca barbatul sa spele, calce, gateasca, sa faca curatenie iar ea sa stea bine mersi pe insta sau tiktok sau sa se uite la reality TV.
Mai toate care viseaza casatorie o fac ca sa stea bine mersi si pe salariul lui.
Cat despre libertate din ce in ce mai multe femei din ziua de astazi au pretentia la relatie deschisa, adica sa beneficieze de ce-i ofera fraierul acasa, si sa se ofere sexual altora, fara obligatii, eveniment care duce la divort cu scantei si alte probleme.

| Mosotti explică (pentru Nyarlathotep):

Pai acum nu mai merge sa stea pe sal lui, nimeni nu prea mai accepta asta.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis "SI" pe salariul lui, nu "DOAR" pe salariul lui. Banii sunt banii ei, banii lui sunt banii nostri, iar cateodata tot banii ei.

| Mosotti explică (pentru Nyarlathotep):

Da si pe sal lui, dar nu prea merge in ziua de azi, regula banii nostri sunt ai nostri, altfel mai greu, nu mai merge.
Sau sa fie unu asa cu bani multi, ala poate sa faca asta, sau sa fie unu nasol fizic si sa o tina el doar asa sa stea ea cu el, dar aia nu e relatie, eu zic cand s-au placut.

| Ilincoana a răspuns:

Maritisul este o presiune sociala. Ne cicalesc parintii, ne cicalesc bunicii, rudele cu copii. E permanenta intrebare : cand esti si tu la casa ta cu familie? De parca viata se opreste aici. Poti fi fericit si fara sa te casatoresti si fara copii dar acest lucru este prea greu de conceput pentru generatiile anterioare. Ideea de maritis in Romania este stricata. Rolurile genurilor sunt prea dezechilibrate. Presupun ca esti baiat. Daca ai scris postarea asta cu sinceritate, ma bucur ca iti dai seama care e problema si sper din tot sufletul sa fii tu un barbat bun pentru partenera ta. Nu putem evita imitarea comportamentului parintilor in relatii...cu ei am stat atata vreme si chiar daca esti plecat la casa ta, involuntar, reactionezi precum unui barbat abuziv, unei femei abuzive etc. Casatoria este un act. Atat. Poti fi impreuna cu cineva pentru toata viata fara a pune presiunea de impartire de bunuri. Casatoria e necesara in opinia mea, atunci cand ai copii, tinand cont ca la noi nu e moda,, nume copil al lui x si y,, ca in alte tari. Maritisul nu ar trebui sa fie inlantuirea partenerilor unul cu altul. Ar trebui sa fie la fel de frumos ca relatia serioasa pe care ati avut-o inainte de casatorie. Cu timpul sper sa ti se schimbe opinia si sa fii un domn cu partenera ta, chiar daca va veti casatori ( daca vei avea vreodata asta in plan).

| Mosotti explică (pentru Ilincoana):

Pai si daca societatea, vecinii, parintii sunt tampiti, eu trebuie sa ma iau dupa ei? Ca si mie mi s-a zis inca din liceu, sa ma insor, sa fac copil, si le-am zis "nu consider ca e bine asa, nu doresc asta".

Daca esti destept poti sa eviti imitarea unor tampenii, daca parintii se arunca in cap, nu trebuie sa te arunci si tu, gandesti inainte sa vezi daca parintii au facut bine, ca la maturitate ai minte sa gandesti.

Am zis sincer ce am zis aici, si foarte serios.
Eu nu am partenera, dar ziceam ca idee, casatoreala e necesara pentru bunuri la o adica, in rest nu.
Se stie ca, culmea cei casatoriti nu se inteleg asa bine ca aia necasatoriti!
Deci de multe ori casatoreala face rau.

Nu s-a zis de ce, dar o zic eu, pentru ca nu prea isi permit sa se comporte nasol cand nu-s casatoriti, ca se pleaca din relatie rapid fara probleme, dar daca esti casatorit nu mai e chiar asa simplu, si faptul ca te duci la notar e un efort.

La nemti sunt cupluri necasatorite cu copil, recunoaste tata copilu si e in acte, si gata.
Si cuplurile necasatorite cum am zis, dureaza mai mult si e ok.

| Ilincoana a răspuns (pentru Mosotti):

,,Nu s-a zis de ce, dar o zic eu, pentru ca nu prea isi permit sa se comporte nasol cand nu-s casatoriti, ca se pleaca din relatie rapid fara probleme, dar daca esti casatorit nu mai e chiar asa simplu, si faptul ca te duci la notar e un efort.,, facts

| Mosotti explică (pentru Ilincoana):

Pai asa e, cand nu est casatorit pleci in urmatoarea secunda fara obligatii, fara partaj si nimic.
Dar casatorit e putin mai complicat, parteneru stie asta si profita.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Jokerul bazat. comentariu fierbinte asupra patriarhiei